Ocenili autorov sci-fi a fantasy

V Mestskom dome kultúry v Revúcej odovzdali ceny za najlepšie diela v aktuálnom ročníku literárnej súťaže Cena Gustáva Reussa. Súťaž v písaní sci-fi a fantasy poviedok tento rok rozšírili aj o kategórie rozprávka a komiks, celkovo sa do nej prihlásilo 49 autorov.

30.10.2022 16:00
debata

V literárnej súťaži, ktorú v Revúcej obnovili len vlani, sa súťažilo v troch tematických a dvoch vekových kategóriách, diela autorov hodnotila päťčlenná porota.

V kategórii komiks vyhlásili za najlepšie diela Veľký rocker Krutohlav a Kruhy pantomímy, v kategórii rozprávka prvé miesta obsadili diela Slzy lesnej víly a Svätojánsky zázrak.

Najviac, a to až 37 autorov, súťažilo v kategórii sci-fi a fantasy poviedok. V kategórii od 15 do 25 rokov získala v piatok prvé miesto Eva Páleníková s dielom Aoife. Vo vekovej kategórii autorov starších ako 25 rokov sa na prvom mieste umiestnil František Škoda s poviedkou Láska a smrť.

Cena Gustáva Reussa Čítajte viac Cenu Gustáva Reussa rozšírili o súťažné kategórie rozprávka a komiks

V rámci slávnostného ceremoniálu trom autorom odovzdali aj Cenu mesta Revúca, ktorú určila študentská porota. Súčasťou slávnostného odovzdávania ocenení bol i krst audioknihy Hviezdoveda, ktorú vydali v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.

Cena Gustáva Reussa je pomenovaná podľa významného rodáka z Revúcej, ktorý tam v roku 1856 napísal prvé sci-fi dielo na území Slovenska s názvom Hviezdoveda alebo Životopis Krutohlava, opisujúce cestu balónom na Mesiac.

Literárna súťaž sa v Revúcej konala pravidelne v rokoch 1989 až 2002, vlani ju obnovili nultým ročníkom v súvislosti so vznikom novej kultúrnej inštitúcie Litterra v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej.

debata chyba
Viac na túto tému: #sci-fi #fantasy #literatúra #knihy #literárne ceny #Cena Gustáva Reussa