Fanúšikovia Harryho Pottera ohrozujú životné prostredie... Ponožkami

Úrady v britskom Walese žiadajú fanúšikov čarodejníckeho učňa Harryho Pottera, aby prestali nechávať ponožky na pomyselnom hrobe škriatka Dobbyho, ktorý sa nachádza na pláži Freshwater West v grófstve Pembrokeshire na západe Walesu. Úrady sa odvolávajú na ohrozenie tamojšieho ekosystému.

04.11.2022 11:00
Harry Potter a Fenixov rad 2007 Foto:
Knihy spisovateľky J. K. Rowlingovej o čarodejníckom učňovi Harrym Potterovi si našli fanúšikov na celom svete.
debata

Ako vo štvrtok informoval denník The Washington Post, pláž Freshwater West bola kulisou pre scénu zachytávajúcu vo filme Harry Potter a Dary smrti Dobbyho posledné chvíle.

Na pláži, ktorú Dobby pri poslednom výdychu opísal ako „také krásne miesto, kde sa dá byť s priateľmi“, teraz označuje jeho hrob drevený kríž osadený na vrchole kopčeka z pomaľovaných skál spolu s kameňom, aký zanechal Harry na pamiatku svojho priateľa a na ktorom je nápis: „TU LEŽÍ DOBBY, SLOBODNÝ ELF.“

Televízna reportáž o probléme s ponožkami na "Dobbyho hrobe" vo Walese.

Fanúšikovia k tomuto „hrobu“ na pláži prinášajú pomaľované kamienky, ale aj hromady ponožiek a iných odevov, ktoré domácim škriatkom ako Dobby pomohli získať slobodu z nevoľníckeho života. Podľa ekológov, ktorí oblasť skúmali v rámci osemmesačnej revízie, by však toto hromadenie cudzorodých predmetov mohlo poškodiť ekosystém pláže.

Úrady pôvodne zvažovali zbúranie pamätníka Dobbymu. Po dlhšom zvažovaní však minulý týždeň padlo rozhodnutie o zachovaní „hrobu“ – za podmienky, že na mieste nesmú zostať žiadne darčekové predmety.

Pláž v grófstve Pembrokeshire je dlhým pásom kľukatiacich sa dún a obnažených skalnatých útesov. Táto zákonom chránená oblasť je domovom mnohých voľne žijúcich živočíchov vrátane jašteríc, tuleňov, sviňúch a vzácnych vtákov hniezdiacich na zemi.

Nakrúcali sa tam scény viacerých filmov, napríklad Smrtonosná pasca a Robin Hood od režiséra Ridleyho Scotta. Je súčasne aj miestom námornej tragédie z čias druhej svetovej vojny a jedným z najlepších miest na surfovanie vo Walese.

Ako miesto Dobbyho posledného odpočinku túto pláž ročne navštívi približne 75-tisíc ľudí, ktorí často prekračujú kapacitu a niekedy po sebe zanechávajú predmety ako prejav sympatií či pocty románovej postave.

harry potter a kamen mudrcov Čítajte viac Prvú knihu o Harrym Potterovi vydali pred 25 rokmi. Čítali ste príbehy ikonického kúzelníka?

The Washington Post pripomenul, že Dobby bol u čitateľov čarodejníckej ságy taký obľúbený, že autorka J. K. Rowlingová sa ospravedlnila za to, že ho nechala zomrieť: malý ušatý škriatok zomrel, keď po ňom Bellatrix Lestrangová hodila nôž, kým sa snažil dostať Harryho a jeho kamarátov do bezpečia.

Na potenciálnych návštevníkov pláže Freshwater West sa v stredu obrátila aj komunita Wizarding World združujúca potterovských fanúšikov, ktorá vyzvala muklov – ľudí bez čarodejníckeho pôvodu a bez vrodených čarodejníckych schopností -, aby pri uctení si pamiatky domáceho škriatka Dobbyho nezanechali na pláži po sebe žiadne predmety.

debata chyba
Viac na túto tému: #životné prostredie #Hrob #Harry Potter #wales #ponožky #J. K. Rowlingová