Na hrade Šomoška opravujú časť nebezpečného hradbového múru

Na hrade Šomoška pri obci Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec sa v októbri začala oprava severnej časti hradbového múru. Časť múru sa pred dvoma rokmi zrútila a predstavovala riziko pre návštevníkov hradu. Uviedol to starosta obce Peter Badinka.

04.11.2022 15:00
Šoroška Foto:
Hrad Šomoška je dominantou okolia.
debata

„Zosunula sa časť s rozmermi asi 4 × 3 metre. Je to rovno nad chodníkom, ohrozovalo to návštevníkov. Aktuálne je to zabezpečené sieťovými zábranami, turisti k tomu nemajú prístup,“ skonštatoval Badinka.

Ako dodal, príčinou zrútenia sú zrejme zásahy z 80. rokov 20. storočia, keď hrad Šomoška rekonštruovali a na opravu hradieb použili cementovú maltu, ktorá v múroch udržuje vlhkosť.

Záchranné práce na kritickom stave hradbového múru sa začali v polovici októbra a trvať by mali do konca roka, teda počas obdobia, keď hrad navštevuje len minimum turistov. Samospráva za opravu múru zaplatí takmer 30-tisíc eur s DPH, na projekt získala dotáciu z ministerstva kultúry.

Hrad Šomoška Čítajte viac Ožívajú tajomné chodby pod hradmi Fiľakovo a Šomoška

Na hrade počas jesene pokračujú aj práce na oprave vstupnej veže, pri ktorej obec spolupracuje s Banskobystrickým samosprávnym krajom.

Hrad Šomoška odkúpila obec Šiatorská Bukovinka od štátu pred niekoľkými rokmi za 10-tisíc eur. Ročne sem podľa starostu zavíta v priemere 32-tisíc platiacich návštevníkov, hlavná sezóna trvá od apríla do konca októbra.

K hradu vedie zo záchytného parkoviska náučný chodník s ôsmimi zastávkami. Na jeho trase sa nachádza i takzvaný Kamenný vodopád, tvorený stuhnutými čadičovými stĺpmi či Kamenné more – veľká kamenná plocha vytvorená zo zvetraného čadiča. V blízkosti hradu sa nachádza aj bývalý kameňolom Mačacia s vyhliadkovou vežou a zvyškami baníckej osady.

debata chyba
Viac na túto tému: #rekonštrukcia #hrad #Šomoška #Šiatorská Bukovinka