„Je to dôkaz, že aj na Slovensku máme stavby medzinárodného významu. Jurkovičova tepláreň je príkladom udržateľnosti a priestorom spájajúcim moderné pracovné prostredie, kultúru a gastronómiu v priestore novej zóny v Bratislave,“ komentoval ocenenie Martin Paško z architektonického štúdia DF Creative Group, ktoré projekt pripravilo pre spoločnosť Penta Real Estate.
Cieľom súťaže je vyzdvihnúť najlepšie návrhy z oblasti architektúry a dizajnu, a to vo vyše 40 kategóriách. Trofej však získavajú len víťazi troch hlavných disciplín – architektúra, vnútorný dizajn a krajinná architektúra. Najlepšie projekty z ostatných kategórií dostanú iba certifikát.
Obnova Jurkovičovej teplárne obstála v konkurencii vyše tisíc projektov zo 65 krajín sveta. Odborná porota ocenila, že zvýrazňuje mnohé historické detaily stavby a aj po pridaní nových materiálov si zachovala „pravdivosť“.
Čítajte viac Rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne pokračuje prácami vo vnútri„Konverziu“ Jurkovičovej teplárne, ako sa projekt oficiálne volal, ukončili vlani a stála vyše 13 miliónov eur. Zachovala mnoho originálnych prvkov, napríklad výsypníky uhlia, pôvodné okenné rámy, oceľové konštrukcie, tehly či prepravníkový žeriav.
Len pred týždňom získala i Cenu Dušana Jurkoviča, najstaršie architektonické ocenenie u nás, pomenované po zakladateľovi modernej slovenskej architektúry.
Bol to pritom práve Jurkovič, kto funkcionalistickú budovu navrhol. Začali ju stavať v roku 1941 a do prevádzky ju uviedli o tri roky neskôr. Priemyselný objekt stál vtedy ešte mimo historického centra mesta, blízko prístavu a ďalších tovární ako boli Cvernovka, Gumon, Kablo či rafinéria Apollo.
Pozrite si video z minulého roka, keď ešte prebiehala rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne.
Počas jej bombardovania v júni 1944 tepláreň poškodilo a po skončení prevádzky koncom minulého storočia chátrala.
Dnes je súčasťou polyfunkčného komplexu Sky Park z dielne uznávanej architektky Zahy Hadidovej v bývalej industriálnej zóne medzi ulicami Čulenova, Továrenská a Bottova. Zámerom je, aby slúžila ako viacúčelový priestor pre prácu, kultúru, umenie, workshopy či trhy.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.