Archeológovia pracujú pri obci Iža na južnom Slovensku už dlouho, skúmajú tam rímsky vojenský tábor Celemantia, ktorý je od minulého roku zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Pozrite si, ako vyzerala rímska veslica
Existenciu mosta cez Dunaj, ktorý teraz tvorí hranicu Slovenska s Maďarskom, vedci predpokladali už dlhší čas, teraz sa im ale podarilo nájsť dôkazy v podobe opracovaných kameňov a zvyškov dreva. S tým im pomohli policajní potápači, ktorí využili nízku hladinu rieky a dobrú viditeľnosť pod vodou v tomto ročnom období.

„Prekvapilo nás, že sa na dne okrem opracovaných kameňov objavili i drevené koly,“ povedala podľa agentúry TASR archeologička Miroslava Daňová z Trnavskej univerzity.

Rímsky vojenský tábor vznikol na území dnešnej obce Iža počas markomanských vojen v 2. storočí nášho letopočtu a žilo v ňom 500 až 700 vojakov. Tábor bol krátko po vzniku zničený pri útoku Germánov. Keď rímski vojaci tábor opúšťali, spálili za sebou zrejme i dunajský most, ktorého zvyšky v rieke zostali stovky rokov.
„A práve aktuálny nález by mohol byť tým, ktorý hľadáme,“ povedala archeologička Daňová. Podľa nej bude zrejme práve z nájdených zvyškov drevených kolov možné určiť, kedy presne bol most postavený.
