V Bratislave otvoria výpravy do starovekého Egypta

V poradí 11. cyklus egyptologických prednášok pre verejnosť zameraný na zaujímavosti z dejín starovekých Egypťanov otvorili v piatok v Múzeu mesta Bratislavy. "V tomto roku je pripravených osem prednášok, ktoré sa budú konať vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy vo vybrané piatky až do 28. apríla," uviedla Renata Rábeková z Nadácie Gedíd Aigyptos, ktorá Výpravy do starovekého Egypta pripravuje aj v spolupráci s Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied (SAV).

21.01.2023 14:15
debata

Zaujímavé a nové informácie prinesú priaznivcom staroegyptskej histórie renomovaní slovenskí a českí egyptológovia. V úvodnej prednáške Jozef Hudec hovoril o vývoji lokality Tell el-Retábí, skúmanej poľsko-slovenským egyptologickým tímom, v turbulentnom období 13. a 12. storočia pred naším letopočtom, keď Egypťania museli čeliť útokom tzv. morských národov. V prednáške sa venoval aj najvýznamnejším nálezom z tohto obdobia.

Na ďalších prednáškach sa záujemcovia môžu dozvedieť aj o tom, ako sa cestovalo do Egypta a Svätej zeme v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Aké nástrahy, ale aj vtipné príhody čakali na cestovateľov z územia dnešného Slovenska, priblíži Martin Odler.

tutanchamon Čítajte viac Archeológ podľa dôkazov kradol z Tutanchamónovej hrobky

V programe figuruje aj prednáška Jaromíra Krejčího, ktorý priblíži zaujímavé fakty o staroegyptských vezíroch a ich úlohách v správe krajiny. Návštevníci cyklu sa budú môcť dozvedieť viac aj o tom, aký nábytok a zariadenie používali starovekí Egypťania, ako bola vybavená staroveká egyptská domácnosť. Jedna z prednášok sa bude venovať aj odievaniu v starovekom Egypte a látkam, ktoré sa v tej dobe vyrábali.

Akú úlohu hrali v predstavách o náboženstve starovekých Egypťanov rôzne fantastické bytosti a démoni, či sa ich báli, alebo ich prosili o pomoc a podporu, sa návštevníci dozvedia od Veroniky Verešovej.

Záverečná prednáška tohtoročného cyklu (28. apríla) bude patriť Petrovi Málikovi, ktorý priblíži podrobnosti nálezov ranokresťanských rukopisov a ich význam pre biblické texty.

debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #SAV #múzeum #Slovenská akadémia vied #Múzeum mesta Bratislavy