Otrávili Pabla Nerudu? Slávny čilský básnik zomrel po Pinochetovom prevrate

Komisia expertov z Čile a zahraničia začala v utorok v Santiagu vyhodnocovať výsledky analýzy vzoriek odobratých z telesných pozostatkov čilského básnika a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Pabla Nerudu.

25.01.2023 13:00
Pablo Neruda, hrob Foto:
Telesné pozostatky čilského básnika Pabla Nerudu exhumovali na ostrove Isla Negra.
debata

Záverečnú správu majú experti začiatkom marca predložiť sudkyni Paole Plazaovej, ktorá vedie vyšetrovanie umelcovej smrti.

Neruda bol slávnym čilským básnikom, politikom, diplomatom, bohémom a významným členom čilskej komunistickej strany. Zomrel 12 dní po vojenskom prevrate generála Augusta Pinocheta, pri ktorom 11. septembra 1973 s pomocou USA zvrhli socialistického prezidenta Salvadora Allendeho.

Neruda sa po prevrate pripravoval na útek do exilu v Mexiku, odkiaľ chcel proti Pinochetovmu režimu viesť hnutie odporu. Zomrel 23. septembra 1973, podľa oficiálnej verzie na zlyhanie srdca v dôsledku rakoviny prostaty.

Pablo Neruda, hrob Čítajte viac Čile: Úrady pripustili, že Pablo Neruda mohol byť zavraždený

V roku 2017 však skupina čilských a zahraničných odborníkov dospela k záveru, že Neruda na rakovinu nezomrel, aj keď presnú príčinu smrti nedokázali určiť. V jeho tele objavili baktériu Clostridium botulinum, ktorá produkuje neurotoxický botulotoxin.

Súčasná komisia sa pokúsi vyhodnotiť, či Nerudu nezabila práve táto látka. Tiež sa pokúsia zistiť, kto a ako mu ju mohol vstreknúť do tela.

Vyšetrovanie príčiny Nerudovej smrti sa prvý raz začalo v roku 2011, keď jeho vodič a osobný asistent Manuel Araya vyhlásil, že básnik dostal tesne pred smrťou záhadnú injekciu do hrudníka.

Pinochet vládol v Čile 17 rokov a počas vlády armádnej junty zomrelo najmenej 3 200 ľavicových aktivistov, ďalšie desaťtisíce jeho odporcov museli emigrovať. Zomrel v roku 2006 vo veku 91 rokov a za zločiny spáchané armádnym režimom ho nikdy nesúdili.

debata chyba
Viac na túto tému: #básnik #Čile #Pinochet #Pablo Neruda #vojenský prevrat #Chile