Záverečnú správu majú experti začiatkom marca predložiť sudkyni Paole Plazaovej, ktorá vedie vyšetrovanie umelcovej smrti.
Neruda bol slávnym čilským básnikom, politikom, diplomatom, bohémom a významným členom čilskej komunistickej strany. Zomrel 12 dní po vojenskom prevrate generála Augusta Pinocheta, pri ktorom 11. septembra 1973 s pomocou USA zvrhli socialistického prezidenta Salvadora Allendeho.
Neruda sa po prevrate pripravoval na útek do exilu v Mexiku, odkiaľ chcel proti Pinochetovmu režimu viesť hnutie odporu. Zomrel 23. septembra 1973, podľa oficiálnej verzie na zlyhanie srdca v dôsledku rakoviny prostaty.
Čítajte viac Čile: Úrady pripustili, že Pablo Neruda mohol byť zavraždenýV roku 2017 však skupina čilských a zahraničných odborníkov dospela k záveru, že Neruda na rakovinu nezomrel, aj keď presnú príčinu smrti nedokázali určiť. V jeho tele objavili baktériu Clostridium botulinum, ktorá produkuje neurotoxický botulotoxin.
Súčasná komisia sa pokúsi vyhodnotiť, či Nerudu nezabila práve táto látka. Tiež sa pokúsia zistiť, kto a ako mu ju mohol vstreknúť do tela.
Vyšetrovanie príčiny Nerudovej smrti sa prvý raz začalo v roku 2011, keď jeho vodič a osobný asistent Manuel Araya vyhlásil, že básnik dostal tesne pred smrťou záhadnú injekciu do hrudníka.
Pinochet vládol v Čile 17 rokov a počas vlády armádnej junty zomrelo najmenej 3 200 ľavicových aktivistov, ďalšie desaťtisíce jeho odporcov museli emigrovať. Zomrel v roku 2006 vo veku 91 rokov a za zločiny spáchané armádnym režimom ho nikdy nesúdili.