Múzeum SNP získalo vyše troch miliónov eur na obnovu kultúrnych pamiatok

Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici získalo viac ako tri milióny eur z eurofondov, ktoré použije na obnovu a rekonštrukciu národných kultúrnych pamiatok - Pamätníka SNP a vypálenej obce Kalište.

25.01.2023 17:00
SR Banská Bystrica SNP75 výročie oslavy BBX Foto: ,
Pamätník SNP v Banskej Bystrici
debata

„Múzeum SNP vďaka spolupráci s ministerstvom obrany získalo v pozícii priameho prijímateľa celkovo 3 322 000 eur. Ide o financie z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Aktuálne prebieha príprava potrebnej technickej dokumentácie, následne sa začne proces verejného obstarávania spracovateľa,“ informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Medzi hlavné priority projektu patrí rekonštrukcia okien na oboch skulptúrach objektu múzea, obnova a zateplenie strechy, obnova dlažby či komplexná rekonštrukcia pamätníka na Kališti.

Kapitán Dabač Čítajte viac Filmy o SNP: Prekrúcanie histórie aj ľudské drámy

Podľa riaditeľa Múzea SNP Mariana Uhrina finančné prostriedky umožnia realizovať práce, vďaka ktorým prejdú pamätníky zásadnou obnovou, ktorá im prinavráti stav a podobu zodpovedajúcu historickému významu SNP.

„Je našou povinnosťou zachovávať pamiatky pre ďalšie generácie, k čomu sa prihlásila aj vláda v programovom vyhlásení. Nesmierne ma teší, že architektonická ikona Banskej Bystrice Pamätník SNP, a tiež Kalište sa dočkajú významnej obnovy,“ zdôraznil dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Ako dodal, Múzeum SNP získalo z eurofondov prostriedky v takom veľkom objeme prvý raz vo svojej histórii.

debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo obrany #múzeum #pamätník SNP #Múzeum SNP