Ponitrianske múzeum pozýva na ďalšiu prednášku o archeológii

Výsledky výskumu Potterovho atmosférického parného stroja predstaví ďalšia zo série prednášok, ktoré sa v Ponitrianskom múzeu v Nitre venujú archeológii. O výskume na šachte Althandel v Novej Bani sa bude v múzeu rozprávať vo štvrtok (2. marca) o 17. h.

02.03.2023 12:00
Ponitrianske múzeum v Nitre Foto:
Ponitrianske múzeum v Nitre
debata

Archeologický výskum Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vychádzal z projektu Banského múzea.

„Jeho cieľom bolo potvrdiť ústie šachty Althandel a zachytiť pôvodné umiestnenie atmosférického stroja slúžiaceho na odčerpávanie vody. Počas štyroch sezón boli kompletne odkryté zvyšky strojovne,“ informovali organizátori.

Ako doplnili, návštevníci múzea sa na prednáške dozvedia o výsledkoch výskumu i zaujímavosti o parných technológiách 19. storočia.

Sudán Čítajte viac Slovenskí archeológovia odhaľujú sudánske tajomstvá

„Existencia tejto technickej pamiatky a miera jej zachovania predstavuje jedinečnú situáciu v priestore celej Európy,“ pripomenulo múzeum.

Cyklus pravidelných prednášok potrvá v Ponitrianskom múzeu až do konca mája. Pozvaní odborníci budú na nich hovoriť aj o skúmaní mikroskopických zvyškov rastlín pri archeologickom bádaní či o archeológii konfliktov.

Prednášky sa budú venovať aj počiatkom maďarského etnika v Európe, hovoriť sa bude tiež o zvieratách a ich význame pre človeka v stredoveku, o archeológii slovenských popravísk i o výskume germánskej osady v Beladiciach.

debata chyba
Viac na túto tému: #múzeum #archeológia #šachta #parný stroj #technické pamiatky #Ponitrianske múzeum