Cook v roku 1770 pristál v Botanickej zátoke, kde v súčasnosti leží mesto Sydney. Do Británie si potom odviezol asi 40 až 50 oštepov od domorodého klanu Gweagalov, z ktorých niektorí pi pristaní ohrozovali členov jeho posádky, kvôli čomu Briti použili strelné zbrane.
Oštepy sú do roku 1914 súčasťou zbierok MAA, ktoré o ich vrátení rozhodlo po dlhých jednaniach a žiadostiach zo strany zástupcov austrálskych domorodých obyvateľov.

„Ide o vôbec prvé doposiaľ dochované a zdokumentované artefakty, ktoré akýkoľvek Európan priviezol z Austrálie,“ povedal riaditeľ MAA Nicholas Thomas. „Odrážajú začiatok dejín vzájomného neporozumenia a konfliktu. Ich význam sa návratom do Austrálie ešte zvýši,“ dodal.
Umelecké predmety ukradnuté v posledných storočiach v krajinách pôvodu vojakmi alebo predstaviteľmi koloniálnych správ sa v poslednej dobe čím ďalej častejšie vracajú späť tam, kde kedysi vznikli. Takzvané beninské bronzy, ktoré pochádzajú z dôvod niekdajšieho Beninského kráľovstva na území dnešnej Nigérie, vrátilo napríklad newyorské Metropolitné múzeum, londýnske Britské múzeum či múzeá v Nemeckú a Francúzsku.