V Pliešovciach Odhalili pamätnú tabuľu spisovateľovi Jánovi Solovičovi

V Pliešovciach v okrese Zvolen odhalili v sobotu 10. júna pamätnú tabuľu rodákovi, spisovateľovi Jánovi Solovičovi (1934 - 2022). Tabuľa, na ktorej je jeho fotografia, výber z jeho diel a verš ako spomienka na Pliešovce, je osadená na rodnom dome umelca.

11.06.2023 16:00
SR Pliešovce Solovič tabuľa pamätná odhalenie BBX Foto: ,
V Pliešovciach v okrese Zvolen odhalili v sobotu 10. júna 2023 pamätnú tabuľu rodákovi, spisovateľovi Jánovi Solovičovi (1934 - 2022). Tabuľa, na ktorej je jeho fotografia, výber z jeho diel a verš ako spomienka na Pliešovce, je osadená na rodnom dome umelca.
debata

Ako TASR povedal miestny občan, amatérsky historik Ján Kacian, Solovič aj po odchode z Pliešoviec obec často navštevoval a o svojom rodisku sa vždy pochvalne vyjadroval. Pamätná tabuľa je teda vďakou obyvateľov a tiež znakom hrdosti na to, že mali takého vzácneho rodáka.

Paľo Bielik Čítajte viac Herecká legenda Paľo Bielik má pamätnú tabuľu

Solovič získaval vzdelanie vo Zvolene a v Bratislave, kde vyštudoval dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Bol dramaturgom Československého rozhlasu i predsedom Zväzu slovenských spisovateľov. Zastával tiež viacero politických postov. Od roku 1978 do odchodu do dôchodku bol docentom televíznej a filmovej dramaturgie na VŠMU.

Plné vrecká peňazí Čítajte viac Recenzia: Vrecká plné humoru

Vo svojich dielach sa zaoberal témami ako kolektivizácia, ľahkomyseľnosť a jej následky či ľudskými problémami všeobecne.

debata chyba
Viac na túto tému: #pamätná tabuľa