Dni mesta odštartujú Banskobystrické kultúrne leto

Hlavný program a oddychová zóna v jednom budú tentokrát situované v záhrade Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Dni mesta sa uskutočnia od 15. do 18. júna.

12.06.2023 14:00
fakulta politickych vied UMB Foto:
Hlavný program tohtoročných Dní mesta sa tento rok uskutoční v záhrade Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Ilustračná snímka.
debata

Banskobystrické kultúrne leto odštartuje najväčší festival kultúry, umenia, komunít a umelcov, ktorí na území mesta pôsobia. Ako informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová,

Dni mesta sa uskutočnia od 15. do 18. júna a obyvatelia aj návštevníci sa môžu tešiť na netradičné miesta, spev, hudbu, tanec, výtvarné umenie či oddychovú zónu. Oficiálne sa dni mesta začnú v piatok 16. júna o 16. h spoločne s detskými speváckymi zbormi Vodopádik a Vodopád, rôznymi tanečnými skupinami, gitaristom Dávidom Bílekom i skupinou Maringotka.

Thurzov dom, Banská Bystrica, Stredoslovenské múzeum Čítajte viac Historik priblíži, ako sa kedysi súdilo na Liptove

Hlavný program a oddychová zóna v jednom budú tentokrát situované v záhrade Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Chýbať nebude Infopoint a svoje miesto si v nej nájdu napríklad aj Literárne a hudobné múzeum so svojím Bábkarským a hudobným ateliérom, Hvezdáreň Banská Bystrica či Poštové múzeum, ktoré pri príležitosti Dní mesta pripravilo špeciálnu príležitostnú pečiatku.

Thurzov dom, Stredoslovenské múzeum Čítajte viac Nočné prehliadky mučiacich nástrojov? Banská Bystrica má novú atrakciu

„Tento rok upriamime pozornosť na mecenáša Teofila Štadlera a Štadlerovo nábrežie, v priestore od Huštáku po malú železničnú stanicu popri Hrone. Súčasťou budú tematické Potulky mestom, krátke improvizácie umelcov na, výstava historických fotografií na veľkých banneroch zo zbierok Stredoslovenského múzea a Banskobystrického spolku okrášľovacieho a ochranného. Spoločne zatraktívnime priestor malej železničnej stanice, ktorá v minulosti niesla názov Svätojánska, práve pre priľahlú Kaplnku Sv. Jána Nepomuckého,“ hovorí garantka podujatia a programová pracovníčka referátu Robotníckeho domu v Banskej Bystrici Zuzana Chrenková Srncová.

Rastlinka Čítajte viac Obľúbený projekt Stredoslovenského múzea Zasaď si svoju rastlinku pokračuje

Na Námestí Š. Moysesa za Barbakánom bude mať svoj priestor open-air výstava minerálov, ryžovania zlata, ale aj tradičných remesiel. Stará tržnica ponúkne lokálne produkty, kuchyňu a piatok bude patriť módnej show. Bohatý program bude aj na Lazovnej ulici – v Poetike, 365.labbe a Štátnej vedeckej knižnici, na Hornej ulici vo VD Laboratóriu súčasného umenia a pred historickou radnicou sa predstavia denné centrá. Dôležitou súčasťou tradičného podujatia sú aj kultúrne inštitúcie, ako Stredoslovenská galéria či Stredoslovenské múzeum, ktoré tiež pripravili zaujímavý program.

Paľo Bielik Čítajte viac Herecká legenda Paľo Bielik má pamätnú tabuľu

„Banská Bystrica nie je len mestom športu, ale aj miestom kultúrneho života, ktorý sa každým rokom rozrastá. Po Radvanskom jarmoku sú Dni mesta druhým najväčším podujatím. Nezameriavajú sa len na samotnú kultúru a umenie, ale tiež na ľudí či inštitúcie, ktoré ich vytvárajú. V meste ich máme veľa a myslím si, že počas celého roka odvádzajú skvelú prácu, na ktorú môžu byť hrdí. Verím, že tohtoročné Dni mesta si Banskobystričania aj návštevníci mesta užijú,“ uzatvára primátor Ján Nosko.

Ivan Palúch Čítajte viac Ivana Palúcha si Banská Bystrica uctí festivalom
debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #Kultúrne leto