Majiteľom zničených budov v Štiavnici pomôžu dotácie z ministerstva kultúry

Súkromným vlastníkom budov v centre Banskej Štiavnice poškodených marcovým požiarom pomôže štát prostredníctvom dotačnej schémy Ministerstva kultúry (MK) SR. Vláda na tento účel schválila v pondelok uvoľnenie financií vo výške 4 184 558 eur.

12.06.2023 16:00
Banka lásky, Banská Štiavnica Foto: ,
Banka lásky po požiari pripomína stavenisko.
debata (2)
Banská Štiavnica po požiari

Pozrite si snímky ako vyzerali následky ničivého požiaru

Fotogaléria
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...
+6Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...

Pre vlastníkov troch budov, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami, vyhlási ministerstvo v roku 2023 výzvu v rámci dotačného programu Obnovme si svoj dom. „Podmienky uvedené vo výzve budú povinne obsahovať aj obmedzenia a opatrenia zvyšujúce požiarnu bezpečnosť obnovovaných národných kultúrnych pamiatok,“ dodáva rezort kultúry. Ministerstvo takisto vyhlási výzvu v programe Odstraňovanie následkov mimoriadnych udalostí v oblasti kultúry, prostredníctvom nej bude môcť dotáciu čerpať vlastník jednej nehnuteľnosti zasiahnutej požiarom, ktorá nie je národnou kultúrnou pamiatkou.

Banka lásky, Banská Štiavnica Čítajte viac Banská Štiavnica: Podujatia na podporu po požiari priniesli 13 000 eur

Ministerka kultúry Silvia Hroncová po rokovaní vlády uviedla, že obe výzvy by chcel rezort vyhlásiť do konca júna. „Počas ostatného víkendu som bola v Banskej Štiavnici, stretla som s primátorkou a prešla som si približný rozpočet opravy týchto budov. Financie budú využité počas rekonštrukcie, ktorá je naplánovaná v období 2023 – 2025,“ dodala ministerka.

Ako vyzeralo požiarom zničené mesto
Video
Škody po požiari v Štiavnici, zábery z dronu / Zdroj: TASR

„Ďalšie výdavky spojené s odstraňovaním následkov požiaru budú financované z vlastných zdrojov majiteľov nehnuteľností, poistného plnenia, rozdelených výnosov realizovaných verejných zbierok alebo z iných verejných a súkromných zdrojov, napríklad v prípade úspešnosti dotačných projektov,“ uvádza ministerstvo.

Vláda rokovanie výjazdové Banská Štiavnica heger Čítajte viac Vláda poskytne na odstraňovanie následkov požiaru v Štiavnici 11 miliónov eur

Vláda 5. apríla na výjazdovom rokovaní v Banskej Štiavnici schválila na sanáciu pamiatok v Banskej Štiavnici do 11 miliónov eur. Samospráve už kabinet 26. apríla uvoľnil štyri milióny eur, sedem miliónov eur bude na obdobie 2023 – 2025 alokovaných pre ministerstvá na obnovu zdevastovaných budov a archívov, ktoré majú vo svojej správe. Vláda deklarovala pripravenosť pomôcť aj súkromným vlastníkom poškodených objektov.

Banská Štiavnica Čítajte viac Ten oheň nás spojil: Všetci sme Štiavničania
2 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar v Banskej Štiavnici