Odsúdený bieloruský umelec, ktorý provokoval Lukašenka, zomrel vo väzení

Bieloruský umelec, performer a karikaturista Ales Puškin zomrel vo väzení vo svojej vlasti, hoci podľa dostupných informácií netrpel nijakým ochorením. Informovali o tom aktivisti a jeho manželka, píše agentúra AFP.

11.07.2023 23:43
ales puskin Foto:
Umelca a opozičného aktivistu Alesa Puškina už v roku 1999 zatkli a odsúdili a dva roky väzenia, keď priviezol vozík s hnojom pre sídlo autoritárskeho prezidenta Alexadra Lukašenka. teraz si odpykával päťročný trest odňatia slobody.
debata (2)

Päťdesiatsedemročný Puškin, ktorý sa vo svojej tvorbe často kriticky vyjadroval na adresu bieloruského autoritatívneho lídra Alexandra Lukašenka, zomrel vo väznici v meste Hrodna ležiacom na západe Bieloruska. Príčina jeho smrti nie je známa, uviedlo bieloruské centrum pre ochranu ľudských práv Viasna.

Jeho manželka pre AFP uviedla, že „zomrel za nejasných okolností na väzenskej jednotke intenzívnej starostlivosti“. Bieloruské úrady správu o smrti umelca nekomentovali.

pussy riot Čítajte viac Pussy Riot odmietli účasť na festivale spolu s Annou Netrebko

Ales Puškin si vo väznici odpykával päťročný trest odňatia slobody. Ako aktívneho účastníka protilukašenkov­ských protestov ho v marci 2021 odsúdili za údajné podnecovanie nenávisti a znesvätenie štátnych symbolov. Počas vynášania verdiktu sa Puškin na protest proti rozsudku vyzliekol, po čom ho na 13 dní umiestnili na samotku.

Zármutok nad úmrtím Alesa Puškina vyjadrila aj exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorý zároveň vyzvala na vyšetrenie okolností jeho smrti. „Je jasné, že sa Pušnin stal ďalšou tragickou obeťou Lukašenkovho režimu,“ uviedla.

Jafar Panahi so Strieborným medveďom, ktorého získal na festivale v Berlíne. Čítajte viac Iránsky režisér Džafar Panáhí si musí odsedieť šesť rokov za mrežami

Puškin bol autorom viacerých diel a politických performancií, v ktorých si bral na mušku Lukašenka. Už v roku 1999 ho odsúdili na dva roky väzenia za to, že priviezol vozík s hnojom pred sídlo prezidenta v Minsku. V chráme v meste Bobr neďaleko Minska zase namaľoval Lukašenka v pekle obklopeného príslušníkmi poriadkovej polície.

pratasevič Sofja Sapegová Čítajte viac Lukašenko omilostil Rusku Sapegovú zadržanú v máji 2021 s novinárom Pratasevičom

Podľa organizácie Viasna v Bielorusku aktuálne väznia takmer 1500 politických väzňov vrátane laureáta Nobelovej ceny za mier Alesa Biaľackého. Represie voči odporcom režimu v Bielorusku sa výrazne pritvrdili od sfalšovaných prezidentských volieb z augusta 2020, po ktorých vypukli masové protesty proti Lukašenkovému „znovuzvoleniu“.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #umenie a politika