UNESCO je zdesené: ruský útok na historické centrum Odesy poškodil až 25 budov

Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) v nedeľu odsúdila útok ruskej armády na juhoukrajinské prístavné mesto Odesa.

24.07.2023 10:00
Odesa, vojna na Ukrajine Foto: ,
Katedrála v Odese, ťažko poškodená pri ruskom raketovom útoku v nedeľu 23. júla 2023.
debata (2)

Organizácia „UNESCO je hlboko zdesená a čo najdôraznejšie odsudzuje brutálne útoky ruských jednotiek, ktoré zasiahli niekoľko kultúrnych pamiatok v centre Odesy, kde sa nachádza pamiatka svetového dedičstva Historické centrum Odesy,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom podľa agentúry AFP v nedeľu v Paríži, kde UNESCO sídli.

Ruský raketový útok na historické centrum Odesy poškodil v meste 25 historických budov. Ako referuje web Kyiv Independent, povedal to Oleksij Kuleba z kancelárie prezidenta Volodymyra Zelenského.

Pri útokoch utrpelo zranenia najmenej 21 ľudí vrátane viacerých detí, pričom jeden človek prišiel o život. „Je to ďalší pokus zabiť mierumilovných Ukrajincov, vymazať našu históriu a zničiť naše dedičstvo globálneho významu,“ uviedol Kuleba na Telegrame.

SR Ukrajina Vallo Kyjev Kličko stretnutie návšteva uarus BAX Čítajte viac Kličko v Bratislave: Bojujeme aj za vás. Vojna je genocídou ukrajinského národa

Miestne úrady po útoku uviedli, že vážne poškodené alebo zničené boli dve architektonické pamiatky. Vážne poškodený bol aj Chrám Premenenia Pána, ktorý pochádza z konca 18. storočia a je najstaršou svätyňou v meste. Pôvodná budova bola zničená sovietskym režimom v roku 1936 a nová katedrála bola postavená v roku 2003.

Múzeum západného a východného umenia, známe ako... Foto: SHUTTERSTOCK, Profimedia
odessa abaza Múzeum západného a východného umenia, známe ako Merchant Abaza alebo palác Abaza, postavené v rokoch 1856-1858 architektom Ludwigom Ottom v ukrajinskom meste Odessa. Je to jedno z najväčších a najvzácnejších múzeí na Ukrajine.

Útok odsúdili mnohé štáty vrátane Talianska, ktoré sa zaviazalo pomôcť s obnovou. „Taliansko so svojimi jedinečnými odbornými znalosťami svetovej úrovne v oblasti reštaurovania je pripravené zapojiť sa do rekonštrukcie katedrály a iných pokladov ukrajinského kultúrneho dedičstva,“ povedala talianska premiérka Georgia Meloniová.

míny Čítajte viac 516. deň: Ukrajinci postúpili smerom na Berďansk o 1 400 metrov: Opevňujeme sa, udrieme znova

Moskva tvrdí, že v Odese zasiahla miesta, kde sa pripravovali „teroristické činy“ proti Rusku. „Ozbrojené sily Ruskej federácie v noci podnikli útok… na objekty, kde sa pripravovali teroristické akcie proti Rusku s použitím námorných bezpilotných dronov,“ uviedla ruská armáda.

Útok na Odesu, ktorý sa vyžiadal dve obete na životoch a 22 ranených vrátane štyroch detí, Ukrajina označila za vojnový zločin. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval, že zaň príde odveta.

Sklad v ukrajinskej Odese patriaci slovenskému... Foto: SITA/AP, Nina Lyashonok
odesa Sklad v ukrajinskej Odese patriaci slovenskému honorárnemu konzulovi Mychailovi Muzaľovovi, ktorý v stredu 14. júna 2023 zasiahla ruská raketa. Zomreli traja ľudia.

Odesa zažila masívne útoky aj v noci na piatok, pričom vtedy Kyjev obvinil Moskvu, že sa konkrétne zamerala na prístavnú infraštruktúru, aby zabránila akémukoľvek možnému obnoveniu vývozu obilia z Ukrajiny.

Odesa, ktorá leží na pobreží Čierneho mora, je strategicky dôležitým prístavom pre námornú dopravu v regióne.

Organizácia UNESCO už v piatok „ostro odsúdila“ údery proti „niekoľkým múzeám“ a historickým budovám v centre Odesy.

Ruská armáda naďalej tvrdí, že na Ukrajine útočí len na objekty vojenského významu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine