Múzeum v Seredi pripravilo spomienku na rómsky holokaust

Spomienkovú slávnosť k Pamätnému dňu rómskeho holokaustu pripravilo na stredu 2. augusta Múzeum holokaustu v Seredi spolu s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Jej hlavným bodom bolo uvedenie publikácie historika Mateja Beránka Prenasledovanie Rómov počas holokaustu.

02.08.2023 18:02
VIKEND-romovia-auschwitz romsky holokaust Foto:
Fotografia v Auschwitzi - rómske deti z koncentračného tábora, na ktorých robil pokusy doktor Mengele.
debata

„Zaoberám sa v nej témou prenasledovania a vyvražďovania Rómov v období rokov 1933 až 1945 v európskom kontexte a na Slovensku,“ uviedol Beránek pre TASR. Autor uvádza čitateľa do problematiky opisom uchopenia moci Hitlerom v Nemecku a spôsobu, akým boli ľudia prenasledovaní na základe ich rasového pôvodu, politického presvedčenia alebo vierovyznania. Venuje sa obdobiu, keď dochádzalo v rámci celej Európy k hromadnej likvidácii Rómov.

rómsky holokaust, múzeum SNP v Banskej Bystrici, Čítajte viac Čaputová: Rómsky holokaust je nepoznaný a málo zdokumentovaný

Ako uvádza, ľudia tohto etnika sa aj na území Slovenska stali terčom rôznych diskriminačných opatrení. Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa stali obeťami masových popráv. „Vypovedajú o tom aj hroby s rómskymi obeťami v Kremničke, Nemeckej, vo Valaskej Belej, v Dubnici nad Váhom, vo Zvolene a v rôznych iných miestach Slovenska,“ doplnil Beránek. Publikácia bude k dispozícii v Seredi v Múzeu holokaustu a tiež v e-shope Slovenského národného múzea (SNM).

Rómovia, holokaust Čítajte viac Výstava v Myjave zachytáva prenasledovanie Rómov za slovenského štátu

Do programu spomienkového stretnutia múzeum, ktoré je súčasťou Múzea židovskej kultúry SNM, zaradilo aj vystúpenie rómskej speváčky Adriany Drafiovej alias Gitany a vystúpenie súboru Terňi Voďi (Mladá duša) zo Súkromnej spojenej školy Biela Voda z Kežmarku.

kniha Narodila som sa pod šťastnou hviezdou Čítajte viac Kniha týždňa: Narodila som sa pod šťastnou hviezdou

Pamätný deň rómskeho holokaustu sa na Slovensku pripomína 2. augusta od roku 2005. Ide o spomienku na takmer 3000 rómskych mužov, žien a detí, ktorí zomreli v noci z 2. na 3. augusta 1944 v najväčšom nacistickom vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau. Počas druhej svetovej vojny zomrelo približne 500 000 Rómov, na Slovensku sa počet obetí odhaduje približne na tisíc.

debata chyba
Viac na túto tému: #rómsky holokaust