Nevhodné správanie fanúšikov pocítili Harry Styles, Pink aj Ava Max. Neúcta je na koncertoch novou normou

Nevhodné správanie fanúšikov na koncertoch je podľa odborníkov na hudobný priemysel stále bežnejšie. Mnoho muzikantov priamo na scéne zasiahli rôzne predmety, od telefónov až po urnu s popolom. Záznamy incidentov sa šíria aj po sociálnych sieťach, napísal server britského denníka The Guardian.

08.08.2023 10:00
harry styles Foto:
Spevákovi Harrymu Stylesovi počas koncertu vo Viedni fanúšikovia ublížili, keď ho trafili malým predmetom do oka.
debata

Účastníci koncertov zdieľajú zábery mnohých umelcov, ktorí sa stali obeťou nedisciplinovaných fanúšikov. Harryho Stylesa vo Viedni zasiahla do oka sladkosť. Americká speváčka Bebe Rexha skončila s niekoľkými stehmi nad okom po tom, čo ju v New Yorku zasiahol do tváre mobilný telefón. Ava Max dostala uprostred koncertu v Los Angeles facku od fanúšika, ktorý ju ale údajne chcel len objať. Pink zase úplne ochromilo, keď jej v Londýne na pódiu pristála urna s popolom.

„Tento druh neúctivého správania sa stal na živých vystúpeniach novou normou, ale v záujme bezpečnosti umelcov aj publika musí prestať,“ uviedol tento týždeň Sam Allison, vedúci oddelenia akcií nezávislého reťazca hudobných obchodov Rough Trade.

Niektorí sa domnievajú, že za nárastom incidentov môžu stáť sociálne médiá. Fanúšikovia sa snažia byť súčasťou šou, aby mohli zverejniť videá s kaskadérskymi kúskami, ktoré by sa mohli stať virálnymi. Nedávno lietali predmety aj opačným smerom, teda z pódia. Keď rapperku Cardi B fanúšik polial nápojom, hodila po ňom mikrofón. Polícia v Las Vegas uviedla, že fanúšik podal trestné oznámenie pre ublíženie na zdraví.

Spevák Charlie Puth vyzval návštevníkov koncertov, aby prestali s „neúctivým a veľmi nebezpečným správaním“. Americký rapper Tyler the Creator vyzval svojich fanúšikov, aby „prestali hádzať svoje krámy na pódium“ a držiteľka Grammy Kelly Clarksonová povedala publiku, že po nej môžu hádzať iba diamanty.

63rd Annual Grammy Awards - Arrivals Čítajte viac Tanečnice vraj nútila k sexuálnym úkonom, speváčka Lizzo to však popiera

Kolektívne akcie fanúšikov môžu vytvárať pocit spolupatričnosti v rámci ich komunity a umožňujú im vyjadriť svoju identitu, myslí si Lucy Bennettová, lektorka na Cardiffskej univerzite, ktorá sa zaoberá vzťahom medzi publikom a hudobníkmi. „Myslím si však, že v poslednej dobe sa niečo mení a sme svedkami izolovanejších, rušivých, individuálnych fyzických činov, ako je hádzanie predmetov,“ povedala Bennettová pre stanicu BBC.

Sam Allison propaguje štyri zásady, ktoré by podľa neho mali rešpektovať všetci návštevníci koncertov: nehádzať nič na scénu, brať ohľad na ostatných divákov, rešpektovať bezpečnostné pravidlá koncertných sál a nerušiť umelcov pri ich výkone napríklad bleskami fotoaparátov alebo výkrikmi.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #koncert #Harry Styles #Pink #publikum