Osobnosti uctili pamiatku Dana Heribana na premiére filmu Muž, ktorý stál v ceste

V bratislavskom kine CINEMAX Bory sa v utorok 3. októbra uskutočnila slávnostná premiéra historickej drámy Muž, ktorý stál v ceste. Osobne ju prišla uviesť filmárska delegácia, ktorá pozdravila prítomné publikum, zložené aj z viacerých známych tvárí, ale tiež zaspomínala na spoluprácu s nedávno zosnulým hercom Danielom Heribanom. Ten v príbehu stvárňuje jednu z kľúčových postáv československých dejín a snímka je posledným filmom, v ktorom sa obľúbený herec objaví.

05.10.2023 15:00
Muz ktory stal v ceste Foto:
Delegácia filmu Muž, ktorý stál v ceste počas bratislavskej slávnostnej premiéry.
debata

Film osobne uviedol český režisér Petr Nikolaev, spoločne s hereckými hviezdami, ktoré do snímky obsadil – Tomášom Töpferom, ktorý stvárňuje hlavného hrdinu Františka Kriegela, so Zuzanou Mauréry, ktorá si zahrala jeho manželku Rivu Kriegelovú, a s Jaroslavom Mendelom, ktorého na plátne uvidíme ako Vasila Biľaka. Premiérové publikum tiež privítal autor filmovej hudby Michal Novinski a producentská dvojica – Miloslav a Pavel Šmídmajerovci. Pamiatke na kolegu Daniela Heribana, ktorý sa vo filme objavuje v úlohe Alexandra Dubčeka, venovali spoločne s publikom minútu ticha.

Zuzana Mauréry počas premiéry v Bratislave.
Herecký manželský pár Jana a Marek Majeskí.
+3Herečka Bibiana Ondrejková prišla na premiéru s...

Medzi prítomnými hosťami nechýbali viaceré herecké osobnosti – zúčastnili sa Jana a Marek Majeskí, Bibiana Ondrejková s dcérou, alebo Dávid Uzsák. Premiéru si nenechal ujsť bývalý moderátor Dag Palovič, pre ktorého išlo o jedno z prvých spoločenských podujatí po minuloročnej dopravnej nehode.

Historická dráma Muž, ktorý stál v ceste, rozpráva strhujúci príbeh lekára a politika Františka Kriegela a zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968. Práve vtedy bol Kriegel spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený. Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa. Snímka režiséra Petra Nikolaeva (Báječná léta pod psa, Kousek nebe, Lidice) odhaľuje hrôzy komunistického režimu so zameraním na hrdinu Pražskej jari a najvyhrotenejší úsek jeho života i novodobých dejín Československa. Vďaka súčasnej situácii za našimi východnými hranicami však zostáva príbeh prudko aktuálnym. Ako by sme sa zachovali v podobnej situácii? Zvolili by sme osobný prospech a komfort, alebo morálne pevný postoj, hoci nás môže stáť život?

Daniel Heriban Čítajte viac Producent filmu Muž, ktorý stál v ceste: Musím sa pokloniť slovenským hercom

Snímka Muž, ktorý stál v ceste vznikla v česko-ukrajinsko-litovskej koprodukcii a do slovenských kín ju 12. októbra prinesie distribučná spoločnosť Continental film.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dano Heriban