Španielska polícia zhabala vzácne zlaté šperky odcudzené z Ukrajiny

Španielska polícia oznámila, že sa jej podarilo skonfiškovať stáročné zlaté šperky v hodnote vyše 60 miliónov eur, ktoré boli odcudzené a nelegálne vyvezené z Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

24.10.2023 08:00
Spain Ukraine Stolen Jewelry Foto:
Na snímke časť odcudzených zlatých predmetov, ktoré boli pôvodne vystavené v múzeu v Kyjeve a podľa španielskej polície pred rokom 2016 nelegálne vyvezené z Ukrajiny. Šperky mali údajne hodnotu približne 60 miliónov eur a pochádzajú z obdobia medzi ôsmym a štvrtým storočím pred Kristom. Španielska národná polícia uviedla, že tieto predmety sú súčasťou ukrajinského národného dedičstva.
debata

Dovedna 11 kusov artefaktov vrátane náhrdelníkov, náramkov a náušníc bolo v rokoch 2009 až 2013 vystavených v múzeu v Kyjeve. Z Ukrajiny boli odcudzené pred rokom 2016, uviedla polícia.

„Skonfiškované predmety – zlaté šperky veľkej historickej aj finančnej hodnoty – boli ukradnuté a nelegálne vyvezené z Ukrajiny a mali byť predané v Madride,“ dodala španielska polícia vo vyhlásení s tým, že predmety pochádzajú z obdobia od 8. do 4. storočia pred naším letopočtom a sú ukrajinským kultúrnym dedičstvo.

Španielska polícia zadržala v rámci operácie, pri ktorej jej pomáhali ukrajinské, albánske, bulharské, cyperské aj severomacedónske úrady, dovedna troch Španielov a dvoch Ukrajincov, vrátane jedného kňaza pravoslávnej cirkvi.

Polícia informovala, že šperky mali sfalšovanú dokumentáciu, napísanú v angličtine, ukrajinčine aj španielčine tak, aby to vyzeralo, že patria ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

„Ide o predmety, ktoré sa nedajú predať bežnými legálnymi cestami, ako napríklad prostredníctvom aukčných domov,“ uviedla policajná hovorkyňa Ana Ramonová.

Matthias Weniger, múzeum, Čítajte viac Kurátor nemeckého múzea vracia striebro ukradnuté nacistami židovským rodinám

Polícia začala v tejto veci vyšetrovanie v roku 2021 po tom, ako si jeden z artefaktov, a síce zlatý opasok s hlavami baranov, kúpil v Madride istý nemenovaný podnikateľ.

Vyšetrovatelia opasok zhabali a následne vypátrali ďalších desať historických artefaktov, ktoré v septembri podozrivým aj skonfiškovali. Zhabané predmety momentálne posudzuje španielske Národné archeologické múzeum aj tamojší Inštitút kultúrneho dedičstva.

Odesa, vojna na Ukrajine Čítajte viac UNESCO je zdesené: ruský útok na historické centrum Odesy poškodil až 25 budov
debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #krádež pamiatok