Vo Francúzsku budú reštaurovať vzácny iluminovaný rukopis, uvidí ho aj verejnosť

Ide o jeden z najvzácnejších stredovekých rukopisov - iluminovanú modlitebnú knihu nazývanú Prebohaté hodinky vojvodu z Berry. Pri tejto príležitosti bude dielo výnimočne k videniu aj pre verejnosť.

05.11.2023 14:00
Prebohaté hodinky vojvodu z Berry Foto:
Detail jednej z miniatúr z Prebohatých hodiniek vojvodu z Berry.
debata

Rukopis z počiatku 15. storočia figuruje vďaka prepracovaným ilustráciám v učebniciach dejepisu umenia, ale takmer sa nevystavuje. Jeho majiteľ, Múzeum Condé na zámku Chantilly pri Paríži, ho ukáže na výstave v roku 2025 – prvýkrát po 20 rokoch.

Prebohaté hodinky vojvodu z Berry, ktoré sa niekedy vzhľadom na ich význam označujú ako Mona Lisa medzi rukopismi, vznikli na zákazku pre vojvodu Jána z Berry. Tento popredný šľachtic bol jedným z potomkov francúzskeho kráľa Jána II. a jeho manželky Bony Luxemburskej, ktorá bola dcérou českého kráľa Jána Luxemburského a Elišky Přemyslovny.

Prebohaté hodinky sú jednou z 15 modlitebných kníh, ktoré si vojvoda v roku 1411 objednal. Dokončenie rukopisu sa ale nedožil, pretože o päť rokov neskôr zomrel. Na bohatej výzdobe 416-stranovej knihy sa podieľali najmä Bratia z Limburku, prispeli ale aj ďalší významní umelci svojej doby.

Cenené dielo bolo dlhé stáročia v súkromných zbierkach, v roku 1856 ho zakúpil majiteľ zámku Chantilly vojvoda Henrich Eugen Francúzsky a odvtedy je rukopis uchovávaný tam.

Britský medievalista Christopher de Hamel podľa The Times kedysi povedal, že je ľahšie sa osobne stretnúť s pápežom alebo americkým prezidentom než vidieť na vlastné oči rukopis Prebohatých hodiniek. Za posledné storočie sa rukopis vystavoval iba v rokoch 1956 a 2004.

Teraz chce Múzeum Condé využiť čas, keď sa bude reštaurovať kožená väzba rukopisu, a ukázať verejnosti niektoré samostatné listy z knihy. Podľa riaditeľa múzea Mathieua Deldicquea pôjde o jedinečnú príležitosť, ktorá sa zrejme už nikdy nebude opakovať.

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #Francúzsko