Dvojrohý Napoleonov klobúk sa na aukcii v Paríži predal za rekordnú sumu

Rekordnú čiastku 1,93 milióna eur na aukcii v Paríži dnes dosiahol dvojrohý klobúk zrejme patriaci francúzskemu panovníkovi a vojvodovi Napoleonovi Bonapartemu. Prekonal tak pôvodný odhad aukčnej siene Drouot, ktorý predstavoval 600- až 800-tisíc eur, a zároveň predchádzajúci rekord za inú Napoleonovu pokrývku hlavy z roku 2014.

20.11.2023 11:30
Napoleonov dvojrohý klobúk Foto:
Napoleonov dvojrohý klobúk.
debata

„Máme 1 450 000 vľavo, 1,5 milióna, máme v sieni 1,5 milióna za Napoleonov klobúk. Tento významný Napoleonov symbol predaný za 1,5 milióna (bez poplatkov), na ľútosť je neskoro, predané,“ vyhlásil na parížskej dražbe licitátor Jean-Pierra Osenat, keď za potlesku v sále odklepol výslednú čiastku kladivkom.

Tradičný čierny klobúk z bobrej plsti a s dvoma rohmi je Napoleonovou poznávacou značkou, upozornil Osenat a dodal, že vojvodca podobných klobúkov za svoj život vlastnil okolo 120. „Klobúk bol súčasťou obrazu, ktorý si budoval, pretože Napoleon bol muž komunikácie,“ uviedol Osenat. Klobúk Napoleon nosil vždy s rohmi zarovnanými tak, aby kopírovali os ramien, zatiaľ čo väčšina ľudí v tej dobe ho nosila s rohmi mieriacimi vpred a vzad, pripomenul.

Pokrývky hlavy, o ktorých sa predpokladá, že ich vlastnil Napoleon, sa na aukciách objavujú pravidelne. Aukčná sieň Drouot v roku 2014 predala iný klobúk za 1,88 milióna eur. Londýnsky dom Bonhams pred dvoma rokmi ponúkol klobúk s dokázanou vojvodcovou DNA.

debata chyba