Česko poskytne Ukrajine mobilné pracoviská na záchranu vzácnych kníh

Česko pomôže Ukrajine so zachovaním tlačeného kultúrneho dedičstva. Prostredníctvom Národnej knižnice Českej republiky (NK ČR) poskytne ukrajinským knižniciam dve mobilné pracoviská. TASR informáciu prevzala z utorkovej správy stanice ČT24.

22.11.2023 12:00
Knihy Foto:
Ilustračné foto.
debata

Prvé pracovisko vyjde na desať miliónov českých korún (408 000 eur), peniaze na druhé chce knižnica získať prostredníctvom verejnej zbierky. Projekt s názvom Archa je súčasťou programu Podpora ukrajinskej kultúry.

Ruská armáda od začiatku agresie vo februári 2022 zničila na Ukrajine už stovky kultúrnych objektov. Podľa českého ministra kultúry Martina Baxu projekt Archa demonštruje odhodlanie Čechov podporovať ukrajinskú kultúru. „Nie je to len reakcia na dôsledky vojny, ale v prípade Putinovej agresie voči Ukrajine ide o reakciu na úplne cielený útok proti ukrajinskej kultúre ako takej. Archa je symbolom záchrany,“ uviedol.

Odesa, vojna na Ukrajine Čítajte viac UNESCO je zdesené: ruský útok na historické centrum Odesy poškodil až 25 budov

Do podpory projektu sú popri rezorte kultúry zapojené aj verejné inštitúcie a súkromné firmy. Prvé mobilné pracovisko odovzdá NK ČR do polovice budúceho roka. Slúžiť bude na záchranu poškodených písomných pamiatok, pričom pomôže postupne na rôznych miestach Ukrajiny podľa potrieb tamojších knižných inštitúcií. „Mobilné pracovisko ponúka okamžité a cielené zásahy na danom mieste. Okamžitá rýchlosť je veľmi dôležitá,“ uviedol generálny riaditeľ NK ČR Tomáš Foltýn.

Súčasťou pracoviska budú napríklad prístroje na zisťovanie fyzického stavu knižničných fondov, stanovisko vákuového balenia kníh poškodených vodou alebo stanovisko na čistenie zväzkov. Poskytne aj ochranné pomôcky či chemické a filtračné látky.

Odesa po úroku ruských rakiet Čítajte viac Vylúčia Rusko z výboru UNESCO?

Podľa Foltýna je súčasťou projektu i zámer zdieľať s Ukrajincami znalosti českých odborníkov, a naopak – od Ukrajincov neskôr čerpať skúsenosti a informácie o fungovaní pracoviska v teréne. Po skončení konfliktu môže knižnica mobilné zariadenia požičiavať napríklad pri živelných katastrofách.

Druhé pracovisko má slúžiť na digitalizáciu diel, ktoré sú v poriadku, ale hrozí im zničenie. Výroba je odhadovaná na 12 miliónov českých korún (490 000 eur). Na jeho výrobu môžu ľudia prispieť v zbierke organizovanej Nadačným fondom pre Ukrajinu.

Projekty zahrnuté v programe Podpora ukrajinskej kultúry spoločne pripravujú česká a ukrajinská strana. Ministerstvo kultúry ČR napríklad vlani v máji poslalo na Ukrajinu materiálnu pomoc na ochranu kultúrnych pamiatok.

debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine