Hviezdoslavova hlava už Romanu Tabák nestraší. "Nemusím volať do Matice slovenskej," píše

Plagát k novému predstaveniu DPOH Pozsony Dance Club zverejnila na sociálnej sieti herečka Kristína Tormová. Ozvala sa bývalá poslankyňa Romana Tabák, ktorú koncom augusta pobúril vizuál divadla s hlavou Hviezdoslava ako zneváženie slovenského velikána. "Môže byť," píše na sociálnej sieti s palcom hore.

25.11.2023 08:09
plagat DPOH Foto:
Plagát k novej hre DPOH Pozsony Dance Club.
debata (2)

„Nemusím volať Matica slovenská. Poučili ste sa,“ pripísala Romana Tabák. Na jej hodnotenie plagátu Divadla P. O. Hviezdoslava k novému predstaveniu reagovala Kristína Tormová slovami: „Romana, my tie plagáty ale nerobíme kvôli Vám. Fakt nie. Plagát sa nerobí podľa toho, čo si myslí Matica, ale podľa toho, ako to súvisí s témou inscenácie alebo dramaturgickým programom. My plagáty nemáme na základe toho, čo by sa Matici, alebo Vám, páčilo. Fakt nie. Prepáčte.“

Na konci augusta vyvolal v časti politikov pobúrenie vizuál Divadla P. O. Hviezdoslava do novej sezóny s motívom vitráže. Témou sú „strašiaky minulosti, ktoré sa pokúšajú zatemniť našu budúcnosť“. Zobrazuje mladých ľudí s ukrajinskou, dúhovou a antifašistickou vlajkou. Jedna z postáv drží v ruke hlavu sochy básnika Pavla Országa Hviezdoslava, ktorého meno divadlo nesie už desaťročia.

V novej inscenácii Pozsony Dance Club, ktorú DPOH premiéruje 3. decembra, zaznie aj známa pieseň Marty Kubišovej v českom jazyku Modlitba pre Martu. V refréne sa spieva „zloba závisť, zášť, ty až pominou“. Herečka Kristína Tormová nácvik piesne na sociálnej sieti uviedla slovami sloboda, láska, demokracia.

Divadlo P. O. Hviezdoslava má dlhodobo v repertoári inscenácie, ktoré sa dotýkajú zásadných spoločensko-historických tém, pretože minulosť prerastá do budúcnosti.

Valéria Schulzová Čítajte viac Riaditeľka DPOH Valeria Schulczová reaguje na kritiku: Slovensko ide radostne vzad

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #DPOH