V Košiciach vyhláslii Roma Spirit. Ceny sa udeľujú za aktivity na zlepšenie života Rómov

Ocenenie Roma Spirit 2023 spoznalo v sobotu (25. 11.) večer svojich laureátov. Vyhlásili ich v Národnom divadle v Košiciach. Cena bola udelená odbornou porotou v ôsmich kategóriách.

26.11.2023 16:00
Košice Roma Spirit 2023 ceny odovzdávanie Foto: ,
Slávnostné udeľovanie ocenenia Roma Spirit 2023 v Národnom divadle v Košiciach 25. novembra 2023. Na snímke vpravo v kategórii kultúra Barbora Botošová s cenou.
debata
Roma Spirit 2023: Slávnostné udeľovanie ocenenia
Video

TASR o tom za organizátora Asociáciu pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) informovala Michaela Miháliková.

V kategórii Mimovládna organizácia ocenenie získala nezisková organizácia Šukar Dživipen z Banskej Štiavnice, ktorá dlhodobo vykonáva komunitnú prácu v lokalitách Šobov a Povrazník. Aktivizuje miestne obyvateľstvo a darí sa im zapájať aj obyvateľov z majority.

Zdravé regióny – štátna príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR získala ocenenie v kategórii Spoločnosť a zamestnávateľ. Venuje sa zdravotnej mediácii a zlepšovaniu zdravia obyvateľov segregovaných komunít a je príkladom zamestnávania Ró­mov.

V kategórii Obec a mesto sa laureátom stala mestská časť Košice – Luník IX. Podľa nominácie vďaka činorodému vedeniu, podpore mesta a spolupráci viacerých aktérov zaznamenala výrazný posun. Výsledky postupne pomáhajú prebíjať stereotypný obraz sídliska. Porota ocenila i Paulínu Slepčíkovú z Košíc, ktorá získala ocenenie v kategórii Osobnosť. Ide o mladú ženu, matku a úspešnú vedkyňu v oblasti organickej chémie. Ako sa uvádza v nominácii, prešla dlhú cestu, plnú prekážok, aby dnes svojimi odbornými skúsenosťami prispievala k zlepšovaniu kvality života a k pozitívnej prezentácii Slovenska.

Ildikó Kotlárová, riaditeľka, základná škola, Rómka Čítajte viac Deti chodia na vyučovanie hladné. Tak by nevedeli pracovať ani dospelí, hovorí riaditeľka základnej školy

V kategórii Médiá cenu získal projekt Príbehy bez hraníc – Mediálny inkubátor z dielne slovenskej spoločnosti Art Society a českej spoločnosti Glafka. Podľa nominácie vytvára zmysluplný, kreatívny prístup k rozvoju mediálnej gramotnosti a k vzdelávaniu mladých mediálnych tvorcov. Poskytuje priestor na sebarealizáciu rómskej mládeže a prináša zaujímavé príbehy zo života Rómov.

Primáška hrá hudbu pestrú ako jej duša
Video
Rozhovor s Barborou Botošovou. / Zdroj: TV Pravda
Barbora Botošová Čítajte viac Vnučka Jána Berkyho-Mrenicu hrá hudbu pestrú ako jej duša

Umelkyňa a hudobníčka Barbora Botošová z Bratislavy získala cenu v kategórii Kultúra. Podľa nominácie jej dlhodobý umelecký prínos, ale aj široký záber v oblasti vzdelávania mládeže významným spôsobom prispieva k popularizácii a rozvoju rómskej kultúry.

Patrik Rytmus Vrbovský Čítajte viac Patrik “Rytmus” Vrbovský: Musel som sa učiť po rómsky

Natália Gažiová z Košíc ako žiačka deviateho ročníka svojou ochotou a duchaprítomnosťou pomohla mladíkovi na autobusovej zastávke a privolala potrebnú pomoc. Získala ocenenie v kategórii Čin roka. Špeciálna cena poroty bola udelená in memoriam Daniele Hivešovej Šilanovej, slovenskej spisovateľke, dramaturgičke a scenáristke, spoluzakladateľke rómskeho divadla Romathan, za jej celoživotný prístup a prácu v prospech nediskriminácie, rozvoja kultúry, publicistiky a divadelného umenia.

Zdeněk Godla, Čítajte viac Herec Zdeněk Godla: Po Kolečkovom seriáli Most! mi Rómovia vraveli, že som zapredanec

Roma Spirit je verejným ocenením a zviditeľnením príbehov a aktivít prinášajúcich riešenia výziev, ktorým čelia rómske komunity a celá spoločnosť. Oceňuje a širokej verejnosti približuje aktivity organizácií a jednotlivcov zamerané na podporu integrácie rómskej menšiny do spoločnosti a na zlepšenie jej životnej situácie.

Alžbeta Ferencová o svojej prababke
Video
Herečka a speváčka Zae - Alžbeta Ferencová je pravnučkou prvej rómskej spisovateľky. Pokrstila jej knihu / Zdroj: TV Pravda
Alžbeta Ferencová Čítajte viac Herečka Alžbeta Zea Ferencová je pravnučkou prvej rómskej spisovateľky
debata chyba
Viac na túto tému: #Roma Spirit