Londýnska rezidencia Freddieho Mercuryho je na predaj

V Londýne sa predáva dom, ktorý kedysi vlastnil spevák Freddie Mercury. O veľkolepú nehnuteľnosť rockovej legendy v Kensingtone sa asi 30 rokov starala jeho priateľka Mary Austinová, ktorá ju teraz ponúkla na predaj za 30 miliónov libier. Keď Mercury v roku 1991 zomrel, všetko odkázal Austinovej. Devätnásťročná Austinová bola na rande s gitaristom skupiny Queen Brianom Mayom, keď sa v roku 1970 prvýkrát stretla s Mercurym. Nasťahovali sa k sebe a zostali si blízki aj po tom, čo jej povedal, že je gay. O speváka sa starala, aj keď zoslabol po chorobe súvisiacej s AIDS.

27.02.2024 10:00
freddie mercury Foto:
Freddie Mercury
debata

Dom v Kensingtone zostal po tri desaťročia takmer celý v podobe, v akej ho Mercury zanechal, vrátane starožitného nábytku, umeleckých diel a prepychových látok. Väčšina vybavenia sa však predala v septembrovej aukcii Sotheby's, v ktorej sa vyzbieralo viac ako 50 miliónov dolárov, pričom časť výťažku išla v prospech Mercuryho nadácie Phoenix Trust a Nadácie Eltona Johna pre AIDS.

Austinová prvýkrát zbadala Garden Lodge v roku 1980, keď sprevádzala Mercuryho pri prehliadkach domov v Londýne. Podľa jej slov sa ešte v ten istý deň rozhodol nehnuteľnosť kúpiť. "Freddie vyšiel von a povedal: ,Povedz im, nech to stiahnu z trhu. Dám im hneď požadovanú cenu, 'dodala. Podľa Austinovej Mercury hľadal v Londýne útočisko, miesto, kde by mohol v pokoji tvoriť a pracovať na svojej hudbe bez toho, aby ho prenasledovali médiá – a Garden Lodge pre neho bola tým pravým.

Dvadsaťsedemročná Austinová zdedila nehnuteľnosť po Mercuryho smrti v roku 1991 a odvtedy tu žije. Nehnuteľnosť sa rozhodla ponúknuť spoločnosti Knight Frank za 30 miliónov libier po masovo úspešnej aukcii Mercuryho osobných vecí. Mercury z kapely Queen bol najslávnejším obyvateľom Garden Lodge, ale nebol jedinou kreatívnou osobnosťou, ktorá tu žila. Nehnuteľnosť bola postavená na prelome 19. a 20. storočia ako domov a ateliér pre maliara Cecila Rea a sochárku Constance Halfordovú. Medzi ďalších majiteľov patrili Peter Wilson, bývalý predseda aukčnej siene Sotheby's, a špión, ktorý sa neskôr stal obchodníkom s umením, Tomás Harris. Keď Mercury dom kúpil, vlastnil ho člen prestížnej bankovej rodiny Hoare.

Teraz, keď je nehnuteľnosť zbavená väčšiny Mercuryho majetku, Austinová hovorí, že jej pripomína, aké to bolo v polovici 80. rokov, keď Mercury spolupracoval s architektom a dizajnérom Robinom Moorem Edom, aby si dom upravil podľa svojho.

debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #Freddie Mercury