Zomrel architekt Otakar Binar, podieľal sa na stavbe hotela na vrchu Ještěd

Vo veku 92 rokov zomrel v pondelok český architekt Otakar Binar, okrem iného autor interiéru hotela a televízneho vysielača na hore Ještěd.

22.05.2024 10:56
Otakar Binar Foto:
Architekt Otakar Binar.
debata (1)

Hotel na vrchole Ještědu bol podľa Binara výnimočný tým, že súčasť stavby tvorili aj návrhy interiérov. Iné hotely a reštaurácie totiž bývali za bývalého socialistického režimu vybavované až dodatočne štandardným nábytkom. Binar navrhol nábytok pre Ještěd tak, aby ladil s tvarom rotačného hyberboloidu.

„Vychádzalo sa, samozrejme, z toho, že je to záležitosť kruhová. Prejavila sa tam prevaha oblých tvarov,“ vysvetlil Binar v rozhovore pre ČRo Liberec. „Bolo to ťažké“, priznal.

„Dodávateľov a výrobcov interiérov nebolo veľa. Generálnym dodávateľom bol jeden schopný podnik, ale aj ten mal určité podmienky. Napríklad barová stolička-sedák z bielej kože a spodok z akejsi rúrky v tvare odvodeného z tvaru Ještědu. To keď videli, tak povedali, že toho nie sú schopní,“ spomínal Binar.

Ing. arch. Jan Miloslav Bahna Čítajte viac Helena Dvořáková spomína na Jána Bahnu: Miloval architektúru a moruše

Zákazku nakoniec prevzala firma Amati, ktorá pracovala s rúrkami. „Bolo to dosť partizánske,“ tvrdil architekt. Na vybavení Ještědu sa podieľali aj ďalší význační výtvarníci tej doby, napríklad sklári Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.

Podľa Binara bol doslova zázrak, že sa netypická stavba nad Libercom presadila v dobe, ktorá netypickosti nepriala. „Myslím si, že za tým bola obrovská chuť a vitalita hlavného architekta Karla Hubáčka,“ usudzoval Binar.

Po roku 1989 sa Ještěd dostal do privatizácie a prešiel do súkromných rúk, pričom pôvodný mobiliár bol lacno rozpredaný alebo zlikvidovaný. Vďaka spolku „Ještěd 73“ sa však podarilo obnoviť pôvodný salónik, dve izby a legendárne plyšové „vajíčka“.

Hotel a televízny vysielač na Ještěde je stavba v tvare jednodielneho rotačného hyperboloidu, postavená v rokoch 1966 až 1973 na vrchole hory Ještěd pri Liberci. Je vysoká takmer 100 metrov s kruhovým pôdorysom s priemerom 33 metrov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #architektúra #Otakar Binar