V pražskom Národnom divadle povedali posledné zbohom Vlastimilovi Harapesovi

Dnes sa v historickej budove pražského Národného divadla koná posledná rozlúčka s hercom a tanečníkom Vlastimilom Harapesom. Smútočný obrad sa začal na poludnie, okrem rodiny a priateľov sa ho zúčastnila aj verejnosť. Vlastimil Harapes zomrel 15. mája vo veku 77 rokov.

27.05.2024 12:22
debata
Harapes účinkoval vo filmoch ako Marketa...
Vlastimil Harapes spojil väčšinu svojho života...
+7Snímka z poslednej rozlúčky s Vlastimilom...

„Dnes napoludnie nás opustil po krutej a intenzívnej chorobe v jednej z pražských nemocníc emeritný sólista Baletu Národného divadla Vlastimil Harapes,“ uviedol v stredu 15. mája hovorca Národného divadla Tomáš Staněk.

Harapesa si môžu diváci pamätať aj z Vláčilovho slávneho filmu Marketa Lazarová či z rozprávky Panna a netvor.

Príhovor na poslednej rozlúčke s Vlastimilom Harapesom
Video
Zdroj: TV Pravda

Ešte populárnejšia bola snímka Den pro mou lásku, kde režisér Juraj Herz obsadil do hlavných úloh Vlastimila Harapesa spolu s Martou Vančurovou a obaja sa vďaka tomu stali idolmi.

Ďalšie jeho známe filmy boli Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Operace mé dcery či Bolero. Ako posledný film nakrútil v roku 2014 Dědictví aneb kurva se neříká.

Posledná rozlúčka s Vlastimilom Harapesom
Video
Zdroj: TV Pravda

Ľuďom bol Harapes známy aj svojím životným osudom, ktorý v 70. rokoch spojil s populárnou speváčkou Hanou Zagorovou. Pár si aj osvojil dieťa, ale, žiaľ, rodina sa rozpadla.

Vlastimil Harapes potom svoju energiu a talent venoval rôznym činnostiam – pokúšal sa uplatniť i v politike, kandidoval do Senátu ČR.

Držanie čestnej stráže na poslednej rozlúčke s Vlastimilom Harapesom
Video
Zdroj: TV Pravda

Účinkoval v 50 rôznych predstaveniach v pražskom Národnom divadle, pôsobil na scénach v zahraničí, intenzívne spolupracoval aj so slovenským divadlom a televíziou, bol porotcom v tanečných súťažiach.

V rokoch 1990 až 1992 bol šéfom Baletu Národného divadla v Prahe. Žil veľmi spoločenským životom, jeho súkromie bolo, naopak, pokojné. Bol si veľmi blízky s rodinou spisovateľa a chartistu Josefa Topola.

Posledný potlesk pre Vlastimila Harapesa
Video
Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #herec #úmrtie #Vlastimil Harapes