Na Drávskej cyklotrase v Korutánsku spoznáte aj zrúcaninu hradu Landskron či renesančný zámok Porcia

Najjužnejšiu rakúsku spolkovú republiku by ste na bicykli zvládli prejsť za štyri dni, ale potom by vám už nezostal žiadny čas na návštevu zaujímavostí v blízkosti trasy.

29.05.2024 07:00
hrad Landskron Foto:
Zrúcanina hradu Landskron.
debata (1)

Drávska cyklotrasa (R1) spája štyri krajiny – Taliansko, Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko bez hraníc. Trasa s celkovou dĺžkou 510 kilometrov – z toho 222 v Korutánsku – sa vinie od Toblašského poľa v Južnom Tirolsku až k chorvátsko-slovinskej hranici pri Varaždine. Je dôsledne značená, dokonale prispôsobená (asfalt, jemná štrková vrstva) a veľká časť vedie popri najdôležitejšej korutánskej rieke Dráva uprostred prekrásnej krajiny medzi horami a jazerami vhodnými na kúpanie. Nemecký cyklistický klub ADFC ohodnotil cyklotrasu 5 hviezdičkami.

Začiatok Drávskej cyklotrasy je pri Toblašskom poli (Toblacher Feld) v Taliansku. Tento úsek cesty je vďaka svojej šírke a miernemu sklonu ideálny pre rodiny s malými deťmi. Po zdolaní úvodného úseku cyklotrasy dorazia cyklisti do obce Oberdrauburg, kde ich privíta nápis „Vitajte v Korutánsku“. Potom už len niekoľko šliapnutí do pedálov a ste na odbočke do bylinkovej dediny Irschen na úpätí pohoria Kreuzeckgruppe. V prírode sa skrýva klenot, ktorý dokážete vnímať všetkými zmyslami – zapojíte zrak, sluch, čuch aj chuť.

jazero Millstaetter See Foto: Gert Perauer
Millstaetter See jazero Millstaetter See

Vidiac lesnaté svahy Gailtalských Álp a ich impozantné skalné vrcholy pokračujete ďalej smerom k mestu Spittal an der Drau. Majestátny renesančný zámok Porcia v centre okresného mesta patrí k najvýznamnejším historickým stavbám v regióne Millstätter See.

Renesančný zámok Porcia v centre okresného... Foto: SHUTTERSTOCK
Porcia, Spittal an der Drau Renesančný zámok Porcia v centre okresného mesta Spittal an der Drau.

Po ďalších 40 kilometroch pozdĺž Drávy sa ocitnete v meste Villach. Mesto leží blízko slovinskej a talianskej hranice a ponúka množstvo výletov a aktivít pre každého. V termálnych kúpeľoch KärntenTherme v rezorte Warmbad Villach si v teplej termálnej vode oddýchnu predovšetkým vaše unavené lýtka. Zrúcanina hradu Landskron sa týči nad Ossiašským jazerom a vďaka svojim prehliadkam letov orlov a Opičej hore (Affenberg) je to atraktívny tip na výlet predovšetkým pre rodiny s deťmi. Ak chcete mať celé Korutánsko prakticky ako na dlani, vyvezte sa pohodlnou kabínkovou lanovkou Kanzelbahn na 2 000 metrov vysoký horský masív Gerlitzen Alpe.

Trasa medzi mestami Villach a Völkermarkt patrí k najrozmanitejším úsekom celej Drávskej cyklotrasy. Nenechajte si ujsť výlety k neďalekým jazerám s teplotou až 28 stupňov – Wörthersee, Faaker See alebo Klopeiner See – táto zachádzka sa naozaj oplatí a jazerá sú ideálnym miestom na osvieženie počas horúceho dňa. Máte však možnosť ponoriť sa aj do histórie Korutánska.

Frög neďaleko obce Rosegg je totiž významným archeologickým náleziskom, kde sa našli hroby z takzvaného halštatského obdobia. Cyklotrasa ďalej pokračuje údolím Rosental. Cyklisti tu jazdia väčšinou po veľmi dobre zjazdných cestách na hrádzach vodných diel. Ďalšou nezabudnuteľnou zastávkou je mesto Ferlach, ktoré sa celosvetovo preslávilo svojou tradíciou puškárskeho remesla. Drávske lužné lesy s rozmanitou faunou, nádherné výhľady na Karavanky, mestečko Völkermarkt a jeho mestské múzeum alebo najvyšší železničný most Európy.

To je len časť dojmov, ktoré získa cyklista na Drávskej cyklotrase na juhu Korutánska. Celá oblasť okolo Klopeiner See, ktoré je najteplejšie zo všetkých korutánskych jazier, už mnoho rokov zameriava svoju pozornosť na cyklistiku. Cyklisti aj vytrénovaní bikeri tu nájdu dokonalé podmienky na strávenie relaxačnej a súčasne aktívnej dovolenky v prírode. Po hustej sieti cyklotrás je možné pohybovať sa individuálne alebo v sprievode skúseného cyklistického sprievodcu.

Panoramatická cesta po južných Alpách. Foto: Stefan Filzmoserr
Panoramaweg-Suedalpen-Stefan Filzmoserr-e5-2375 Panoramatická cesta po južných Alpách.

Láka vás zažiť niečo nové? Napríklad vyšliapať od rieky až k horským vrcholom? Petzen Flow Country Trail s dĺžkou desať kilometrov a s tisíckou výškových metrov patrí k najkrajším trailom v Európe. Potrebujete dodatočné vybavenie? Môžete si ho zapožičať priamo pri dolnej stanici lanovky Petzen.

Z rakúskej hranice v obci Lavamünd sa cyklisti počas jednej alebo dvoch celodenných etáp dostanú do Mariboru. Odtiaľ vedie posledná etapa Drávskej cyklotrasy do chorvátskeho Varaždinu. Slovinsko i Chorvátsko intenzívne pracujú na zlepšení kvality cyklotrasy. V budúcnosti by Drávska cyklotrasa mala byť zjazdná po celej dĺžke z Dravogradu v Slovinsku až k ústiu rieky Mury do Drávy neďaleko Varaždinu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #hrad #Korutánsko #porcia #Drávska cyklotrasa #Landskron