Slovart vydal prvý slovenský preklad knihy zo série Assassin's Creed. Hra s podtitulom Shadows je najočakávanejším titulom roka

Assassin's Creed Shadows je jednou z najočakávanejších herných noviniek tohto roka. Nové dobrodružstvo asasínov, ktoré vyjde 15. novembra, zavedie hráčov do Japonska 16. storočia.

16.06.2024 06:00
Assassin's Creed: Pomsta Šao Ťün Foto:
Assassin's Creed: Pomsta Šao Ťün
debata

Podobne, ako tomu bolo pri tituloch ako Origins, Odyssey či Valhalla, aj tentoraz pôjde o RPG v otvorenom svete. Hráči budú ovládať dvoch hrdinov: shinobi Naoe, ktorá zabíja z tieňov, a ostrieľaného samuraja Yasukeho, inšpirovaného skutočnou historickou postavou.

V pondelok tvorcovia predstavili 12-minútový gameplay, ktorý bližšie približuje hernú mechaniku a dychberúcu grafiku.

Prvý diel populárnej počítačovej série Assassin's Creed uzrel svetlo sveta v roku 2007, odvtedy vyšlo množstvo ďalších titulov, z ktorých najobľúbenejším je zrejme Black Flag z roku 2013. Ústredným motívom hier je večný konflikt medzi bratstvom Asasínov a rádom Templárov.

Cieľom oboch spolkov je mier, líšia sa však prostriedkami, ktorými ho chcú dosiahnuť – kým pre Asasínov je to slobodná vôľa, Templári vidia riešenie v ovládaní más.

Doposiaľ vyšlo trinásť hier, ktoré sa odohrávali na rôznych miestach v rôznych historických obdobiach. Hráči sa tak mohli pozrieť do revolučného Paríža, renesančného Talianska, koloniálnej Ameriky či starovekého Grécka. Medzi protagonistami bol pirát, viking, egyptský medžaj či grécky žoldnier.

Vo vydavateľstve Slovart práve vyšiel prvý diel mangy Assassin's Creed: Pomsta Šao Ťün, ktorej autorkou je Minoji Kurata (preložil Marek Brányi). Ide o vôbec prvé slovenské vydanie knihy zo série Assassin's Creed a zároveň o prvú mangu tohto vydavateľstva. Druhý diel vyjde už v piatok, 14. júna. Dej sa odohráva v Číne v roku 1526, keď krajine vládla dynastia Ming.

Radim Jurda a Jan Chlup Čítajte viac Hrali ste Samorost či Creaks? Počítačové hry štúdia Amanita Design sú umenie

Ústrednou postavou je asasínka Šao Ťün, ktorá sa práve vrátila z Talianska, kde sa učila od legendárneho Ezia. Jej cieľom je eliminovať Osem tigrov, skupinu vplyvných Templárov, ktorí ovládajú Čínu priamo z cisárskeho dvora. V pozadí príbehu sa ukrýva záhada neznámeho artefaktu z čias Prvej civilizácie, ktorý sa Templári pokúšajú získať.

Šao Ťün je odhodlaná spraviť čokoľvek, aby odvrátila hrozbu zo strany nepriateľa. Nechýbajú tiché vraždy z tieňov, nečakané spojenectvá ani chladné kalkulovanie zo strany Templárov.

Manga nás však zavedie aj do súčasnosti – mladá Lisa vďaka programu Animus prežíva spomienky Šao Ťün, s ktorou ju spája spoločná DNA. Netuší, že sa tak stáva bábkou templárskej organizácie Abstergo, ktorá ju pod zámienkou terapie zneužíva pre svoje vlastné ciele.

Manga vychádza z hernej subsérie Assassin's Creed Chronicles z roku 2015. Ide o trilógiu, ktorej jednotlivé epizódy sa odohrávajú v Číne, Indii a v Rusku. Spomedzi tejto trojice má práve diel o Šao Ťün najlepšie hodnotenia.

V Japonsku vychádzala manga o Šao Ťün v magazíne Monthly Sunday Gene-X v rokoch 2019 až 2021 a zhruba v tom čase vyšla aj v knižnej verzii, ktorá má štyri diely.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #hra #počítačová hra #Assassin's Creed