Štrajk koordinuje platforma Otvorená kultúra, ktoré združuje viac ako 300 kultúrnych organizácií a takmer dvetisíc jednotlivcov.
Medzi členmi štrajkového výboru sú aj rektorka VŠVU Bohunka Koklesová, rektor VŠMU Martin Šmatlák, bývalý riaditeľ SND Matej Drlička, herečka Jana Kovalčiková, prezidentka Slovenskej filmovej akadémie Katarína Krnáčová, teoretička architektúry Henrieta Moravčíková a ďalší.
V kultúre však pracujú aj kulisáci, umeleckí prekladatelia, grafici, galerijné sprievodkyne, archivári, premietači, zvukári, organizátori festivalov či vedúci krúžkov z kultúrnych centier.
Pod vedením Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu sa rezort kultúry podľa nich dostal do alarmujúceho stavu. Vedenie rezortu sa obracia proti vlastným pracovníkom, ohrozuje slobodu tvorby aj ich finančnú stabilitu.
Cenzúra a zastrašovanie
"Pracovníci v kultúre a kreatívnych odvetviach čelia cenzúre, zastrašovaniu, verejným útokom a šikanovaniu.
Na ministerstve prišlo v ostatných dňoch o prácu vyše 30 odborne zdatných osôb, boli zrušené celé tri oddelenia, aj zamestnanci organizácií zriaďovanými ministerstvom kultúry sú vystavení neodôvodnenému prepúšťaniu, pod neodborným vedením je im bránené v práci, na ktorú majú vzdelanie, kvalifikáciu aj skúsenosti," zaznelo vo verejnom vyhlásení kultúrnych pracovníkov, ktorým ohlásili kultúrny štrajk.
Manažéri sú napriek nesporným výsledkom svojej práce odvolávaní, príslušníci sexuálnych menším dostávajú priame vyhrážky odopretia akejkoľvek podpory z verejných zdrojov," uvádza sa vo vyhlásení štrajkového výboru.
Finančná neistota
„Ľudia v kultúre čelia konštantnej finančnej neistote, ktorá sa neustále zhoršuje. V ostatných piatich rokoch sa pohybovala výška priemernej mesačnej mzdy v oblasti kultúry na úrovni 80 percent priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve, vedenie rezortu nerobí žiadne kroky na systémové dofinancovanie kultúry. Naopak, fungujúce zákony nahradil chaos,“ zdôrazňujú kultúrni pracovníci.
Mnohí čelia finančnej neistote a keď prídu o možnosť uchádzať sa o podporu na svoj projekt, budú musieť zrušiť činnosť celých kultúrnych centier a ľudia v nich prídu o prácu.
Výbor Kultúrneho štrajku žiada odborne kompetentné riadenie rezortu kultúry, bezodkladné zastavenie účelových a deštruktívnych zmien, zabezpečenie slobody tvorby bez zastrašovania a vytvárania neslobodného a tvorivosti neprajného pracovného prostredia.
Ďalšou požiadavkou je okamžité zastavenie ideologicky motivovanej cenzúry s ekonomickými dopadmi, ktoré sú dôsledkami novelizácie Zákona o Audiovizuálnom fonde, Zákona o Fonde na podporu umenia, Zákona o múzeách a galériách a Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, kde sú zamestnanci v štrajkovej pohotovosti už od mája.
Výbor Kultúrneho štrajku žiada tiež okamžitú finančnú stabilizáciu sektora. Všetky tieto požiadavky smeruje k vedeniu ministerstva kultúry, predsedovi vlády, vláde, Národnej rade, prezidentovi a ďalším politickým aktérom, ktorí majú možnosť dianie ovplyvniť.
Symbolom Kultúrneho štrajku sú dve podané ruky, preto zástupcovia výboru očakávajú, že do dvoch týždňov by sa mali spustiť rokovania o riešení krízovej situácie v rezorte.
Ak budú rokovania neúspešné, budú nasledovať prejavy občianskej nespokojnosti, ktoré môžu mať v kultúrnych inštitúciách a na kultúrnych podujatiach rôznu formu, napríklad aj krátka zvuková siréna na znak protestu, slovné vstupy do predstavení či prehliadok a podobne.