Kto môže za povodne?
„Po odvolaní Alexandry Kusej a Mateja Drličku sa v kultúrnej obci zdvihla obrovská vlna nevôle, ktorá vyústila až do štrajkovej pohotovosti. Život v týchto inštitúciách ide ďalej aj bez týchto "manažérskych kapacít“, teraz tam musia hasiť, čo sa v rámci manažovania nezvládlo," uviedla ministerka.
Situáciu v SND prirovnala k mínovému poľu: kam stúpite, nikdy neviete, či narazíte na ekonomický, právny alebo na personálny problém. Na základe informácií od terajšej generálnej riaditeľky SND Zuzany Ťapákovej ako zlyhanie bývalého vedenia SND uviedla nevyhovujúce nové priestory umelecko-dekoračných dielní, do ktorých zateká.
Ďalej sa venovala aktuálnej situácii v Slovenskej národnej galérii, ktorá sa nachádza v záplavovej zóne, na čo mala jej bývalá generálna riaditeľka Kusá pamätať pri plánovaní rekonštrukcie, no dnes tam nielen zateká, ale vyráža spodná voda.
Čítajte viac Šimkovičovej vyjadrili podporu zástupcovia kultúrnej obce. Tvrdia, že ich cieľom nie je politická aktivitaPoverený generálny riaditeľ SNG Anton Bittner podrobne popísal škody, ktoré voda napáchala vo viacerých objektoch, patriacich pod správu SNG – v Kaštieli Strážky je spodná voda, v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku zateká horné poschodie a na stene je vertikálna trhlina a do budovy nedovolí podľa neho vstúpiť ani statik, ani hygienik kvôli plesniam.
„Budova je zdevastovaná a keby to nebola kultúrno-historická pamiatka, mesto alebo stavebný úrad ju prikáže zbúrať. Náklady na rekonštrukciu odhadujeme na približne 2,7 milióna,“ podotkol.
Na Zvolenskom zámku preteká časť strechy a všetky expozície na podlažiach pod ňou sa museli presahovať. Shaubmarov mlyn v Pezinku bol tento rok uzatvorený, pretože je napadnutý červotočom a do konca októbra by sa mala zrealizovať sanácia. Zateká aj do budovy Kunsthalle Bratislava, tá však SNG nepatrí.
Každý deň je vedro inde, obrazy poškodené nie sú
Slovenská národná galéria je podľa jej povereného generálneho riaditeľa Antona Bittnera momentálne v stave, keď „každý deň je vedro niekde inde“.
"Pri rekonštrukcii v roku 2018, ktorú robilo konzorcium firiem, sa zistilo, že projektovaná injektáž a hydroizolácia proti spodnej vode sú nedostatočné. Generálna riaditeľka pani Kusá spolu s vedením rozhodla, že riziko storočnej vody je veľmi nízke a SNG sa s tým bude musieť vysporiadať vlastnými silami.
V decembri 2022 SNG prevzala budovu po rekonštrukcii, modernizácii a prístavbe, ktorá stála 80 miliónov eur. Už v priebehu roka 2023 sa objavili prvé presaky spodnej vody, suterén bol zatopený vodou po kolená… Dnes je Dunaj nad 900 cm a od nedele odčerpávame spodnú vodu v objeme 25 000 litrov za hodinu, máme 24-hodinové služby, za päť dní sme odčerpali toľko vody, koľko sa zmestí do jedného olympijského bazéna," povedal Anton Bittner.
Čítajte viac Drlička: Neklamme si, historickú budovu SND treba rekonštruovať. Pozrite si video zo zákulisia SNDOkrem spodnej vody v galérií začalo zatekať na prepojení k prístavbe, svetlíky sa pravidelne opravujú, v atriu zateká po celej dĺžke," informoval poverený generálny riaditeľ SNG.
Napriek tomu žiadne umelecké diela poškodené neboli, Národná galéria má depozitár na prvom poschodí, teda na druhom nadzemnom podlaží. „Pred 22 rokmi musela galériu zatvoriť pani Bajcurová, prešlo 22 rokov, minulo sa 80 miliónov eur a sme tam, kde sme boli pred 22 rokmi,“ povedal Anton Bittner.
Na obvinenia reagovala pre TASR odvolaná bývalá generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá: "Ja som do procesu fyzickej stavby aktívne nevstupovala, to riešil stavebný dozor. Je jednoduché overiť v centrálnom registri zmlúv, či si SNG niečo objednávala, a v stavebnom denníku, či sa niečo rušilo. Je tiež presvedčená, že budova je po rekonštrukcii odolnejšia voči problémom so spodnou vodou.
"Škoda, že tlačovka nebola v priestoroch SNG, bolo by zrejmé, že tam k žiadnym škodám ani len na úrovni opravy maľovky nedošlo. Na spodnú vodu sú v suterénoch pripravené zberné kanále, ktoré sa odčerpávajú.
Je to bežná súčasť prevádzky budovy. Extrémne počasie prináša nové výzvy, myslím si, že naša budova skvele obstála," uviedla Alexandra Kusá pre TASR. Za tlačovou konferenciou ministerstva vidí snahu dočasne povereného riaditeľa nájsť za každú cenu zámienku pre tvrdenie o krízovej situácii v SNG.
Čítajte viac Slovensko čaká séria protestov proti Šimkovičovej: Ľudia pôjdu do ulíc a majú jasné požiadavkyOdborová organizácia SNG poslala vyjadrenie, kde sa dôrazne ohradzuje voči vyjadreniam Antona Bittnera, povereného generálneho riaditeľa SNG, „pretože sú nepravdivé“.
"Do záchranných a sanačných prác, ktoré v národnej galérii prebiehajú, sa zapájajú zamestnanci bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú odborovo organizovaní.
Tvrdenia povereného GR sú silne zavádzajúce a majú jediný cieľ – rozdeľovať silne zomknutý galerijný tím a podsúvať verejnosti klamstvá a dezinformácie. Dôležitejšie ako absolútne nepochopenie úlohy odborovej organizácie, ktorú poverený GR neustále komunikuje, je však to, že my všetci v galérii sa do riešenia povodňovej situácie zapájame aktívne a dobrovoľne, od začiatku až dovtedy, kým to bude potrebné. O tom však poverený GR zrejme nič netuší.
Zároveň upozorňujeme, že poverený GR SNG Anton Bittner realizuje od 16. septembra pracovno-procesný audit bez vysvetlenia jeho účelu a cieľov. Audit nie je finančne krytý, firma nie je zazmluvnená, audit sa vykonáva bez preukázania hospodárnosti. Nie je jasné, či bola firma prizvaná realizovať audit na základe priameho zadania, alebo cez výberové konanie ako deklaroval poverený GR. Projekt sa financuje nie cez dodatočné rozpočtové opatrenie, ktoré schvaľuje MK SR, ale priamo z peňazí SNG.
V odborovej organizácii SLOVES-SNG je aktuálne viac ako tretina zamestnancov a zamestnankýň SNG. Do iniciatívy Kultúrny štrajk je zapojených 162 ľudí zo SNG, odborárov aj ostatných zamestnancov z celkového počtu 249 zamestnancov galérie," píše sa vo vyjadrení odborovej organizácie.
Sme v psychologickej vojne
Ministerka Šimkovičová sa vyjadrila aj ku kultúrnemu štrajku. "Keď sa teraz toľko štrajkuje a rozpráva o tom, ako sa zhoršili podmienky a chcú zvýšiť platy, skúste sa teraz pozbierať na záchranu kultúry.
Zamestnanci SNG, ktorí štrajkujú za ženu, ktorú sme my prepustili pre manažérske zlyhania, nech teraz prispejú k tomu aby galéria mohla fungovať, a nie aby aby sme odstraňovali škody, ktoré spôsobila predchádzajúca pani generálna riaditeľka."
„Som hlboko sklamaný z odborového zväzu, ktorý má plné ústa rečí, ale keď mohli ukázať, ako im záleží na galérii, nikto neprišiel pomôcť,“ podotkol Anton Bittner.
"Vyhrali sme voľby, preto sme tu a v demokratickej spoločnosti by mal byť k tomu rešpekt. Kultúra by mala spájať a ak si pozrieme podmienky, ktoré uvádzajú (zástupcovia Kultúrneho štrajku, pozn. red.), že dochádza k zastrašovaniu, prepúšťaniu a vyhrážkam – ak by som ja začala čítať vyhrážky adresované mojej osobe, ako to spravil pán Šimečka, boli by sme tu do zajtra a sú fakt nechutné vyhrážky…
Boli aj pred mojím domov a toto je nechutné zastrašovanie. nehrajme sa na demokraciu, musíme pripustiť, že sa nachádzame v psychologickej vojne. Psychické poruchy niektorých ľudí máme brať ako normu a my ich ako normu nechceme brať. Toto celé je jedna psychologická vojna," vyhlásila.
Kultúra by mala podľa ministerky spájať a do divadla by sa mali ľudia prísť zabávať a nie „riešiť tam politický aktivizmus“, niektorí ľudia vôbec nechcú riešiť politiku, majú toho plné zuby a chcú sa zabávať.