Nezákonné výpovede, nekompetentnosť či likvidácia inštitúcií. Výbor Kultúrneho štrajku obviňuje ministerstvo z viacerých zlyhaní

V stredu 18. septembra sa v Galérii Umelka konala tlačová konferencia výboru Kultúrneho štrajku, na ktorej jeho zástupcovia vzniesli viaceré závažné obvinenia voči vedeniu ministerstva kultúry (MK SR). Už na začiatku odsúdili zneužitie témy povodne na očierňovanie Alexandry Kusej a spochybňovanie rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG). Kritizovali aj zvýšenie DPH na knihy, ktoré deň predtým avizoval minister financií Ladislav Kamenický (SMER-SD).

18.09.2024 12:24
debata (20)
Šimkovičová: Nepôjdem na ich šibenicu. So štrajkujúcou kultúrnou obcou sa nestretne
Video
Zdroj: TV Pravda

Do štrajkovej pohotovosti sa doposiaľ pridalo takmer 3300 ľudí v 351 organizáciách a 92 mestách. Mimo kultúrneho sektora ich podporuje riaditeľka KOZ SR Monika Uhlerová či Slovenská rektorská konferencia.

Napriek nárastu nespokojnosti ľudí z kultúry však na štrajkovú pohotovosť nereagovali žiadni politickí nominanti, ktorým bola adresovaná. „Situácia v rezorte sa ďalej zhoršuje,“ uviedol výbor, ktorý zároveň vyzval ľudí, aby sa nebáli verejne prehovoriť. Ponúka im právne poradenstvo.

Výpovede v rozpore so zákonom?

Na tlačovej konferencii sa zúčastnení venovali najmä toxickým pracovným podmienkam, ktoré podľa nich panujú na ministerstve kultúry. Hovorili o atmosfére šikany, vyhrážkach a veľkom prepúšťaní. Od začiatku roka si MK SR prešlo deviatimi organizačnými zmenami, prepustených malo byť 90 ľudí.

Bývalá zamestnankyňa ministerstva, ktorá si neželala byť menovaná, uviedla, že tam čelia veľkému tlaku, nenávisti a vyhrážkam.

"Zažili sme všeličo, ale takýto amaterizmus, aký sa deje pod vedením generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu, sa len tak nevidí. Prepúšťanie z dôvodu reorganizácie prebieha všade, ale na ministerstve kultúry sa to robí špecificky, ako sa pán Machala vyspí a ako mu neodborne poradí riaditeľka osobného úradu, pani Legátová,“ vysvetlila.

Martina Šimkovičová Čítajte viac Šimkovičovej vyjadrili podporu zástupcovia kultúrnej obce. Tvrdia, že ich cieľom nie je politická aktivita

Viacerí zamestnanci vraj dostali výpovede, pretože sa sťažovali na Machalu. "Niektorí boli nútení podpísať súbežne dohodu aj výpoveď, inak z miestnosti nemohli odísť a až po podpise týchto dvoch dokumentov si mohli vybrať, pre ktorú možnosť sa rozhodnú.

Boli tiež uvedení do omylu, že pri výpovedi by mali nárok len na 60 percent platu, čo je klamstvo, nakoľko aj pri výpovedi, aj pri dohode majú nárok na 100 percent funkčného platu,“ objasnila zamestnankyňa rezortu.

Niektorí zamestnanci dodnes nemajú v rukách výpoveď. Cestou do práce si len na vrátnici našli od SBS služby oznámenie o prekážkach na strane zamestnávateľa a o tom, že im plynie výpoveď s účinnosťou od 1. septembra. Zákon pritom stanovuje, že výpoveď musí byť doručená do vlastných rúk.

"Niektorí zamestnanci majú zákaz vstupu do budovy a na svoje pracovisko na základe príkazu pani Legátovej a pána Machalu. V prípade "dobýjania sa” na svoje pracovisko má SBS ihneď kontaktovať pána Machalu, ktorý im vysvetlí, že na ministerstve nemajú čo hľadať. Na základe týchto skutočností mnohí zamestnanci rezortu zvažujú právne kroky, a to žaloby za neplatnosť výpovede,“ dodala zamestnankyňa. Do konca roka má ministerstvo údajne v pláne prepustiť ešte ďalších 60 ľudí.

Jaurová: Šimkovičová by nemala mať už ani deň na likvidáciu slovenskej kultúry
Video
Zdroj: TV Pravda

Podporili projekt ministerkinho kolegu

„V Národnom osvetovom centre bolo len pred pár dňami bez akejkoľvek predchádzajúcej diskusie a argumentov zrušené celé oddelenie digitalizácie a dokumentácie. Jeho vedúca prišla o prácu a ďalšie bezdôvodné prepúšťanie má nasledovať,“ uvádza výbor Kultúrneho štrajku.

Rada Fondu na podporu umenia (FPU) nebola dvakrát za sebou uznášaniaschopná, čo sa nikdy predtým nestalo. Zúčastnil sa na nej len jeden z ministerkou nominovaných ľudí. FPU musel preto odložiť výzvy, ktoré sú pre projekty zásadné, a mali byť otvorené od 16. septembra. "Hrozí kolaps systému podpory a mnohé projekty s dlhoročnou tradíciou sú existenčne ohrozené,“ upozornil výbor.

Pri dotačných programoch Obnovme si svoj dom a Kultúra znevýhodnených skupín MK SR údajne zdržiava vyhlásenie výsledkov. "Pri oboch programoch ide pritom o jediný finančný nástroj štátu, ako podporiť obnovu pamiatok či integráciu napríklad zdravotne znevýhodnených. Ich nefunkčnosť má pre tieto zásadné oblasti devastačné následky a je v priamom rozpore aj s programovým vyhlásením vlády,“ pripomenul výbor vo vyhlásení.

dvorakova Čítajte viac Pamiatkarka: Táto vláda s odborníkmi narába, akoby boli škodná

Na tlačovej konferencii vystúpil bývalý tajomník dotačného podprogramu 1.5 – komplexná obnova národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy v rámci programu Obnovme si svoj dom Andrej Jaroš, ktorý bol na tejto pozícii sedem rokov.

Problémy sa podľa neho začali s nástupom Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) do funkcie ministerky kultúry. Vytvárala vraj zbytočné časové obštrukcie. Jaroš tiež uviedol príklad, keď bol podporený projekt ministerkinho kolegu zo SNS, primátora Holíča Zdenka Čambalu, na obnovu zámku za 700-tisíc eur, hoci ho odborná komisia z dôvodu nekvalitnej prípravy neodporučila.

"Dodnes sa neriešila polovica dotačných programov na MK a nie je o nich nič zverejnené ani na webe ministerstva, čo je nevídané, nakoľko prijímatelia tieto peniaze musia vyčerpať do konca roka. Je tak vysoko pravdepodobné, že to nestihnú.

To je úplne v rozpore s medializovanými tvrdeniami vedenia ministerstva o vyššej finančnej podpore obnovy pamiatok a dôraze na obnovu kultúrneho dedičstva. Vedenie MK v skutočnosti tieto procesy vedome zbytočne brzdilo a komplikovalo, pričom spôsobilo bezprecedentnú situáciu v jestvovaní dotačného systému za posledných 20 rokov,“ dodal Jaroš.

Šimkovičová: Nina Poláková odo mňa obdržala dekrét, údajne ju nevpustili do práce
Video
Zdroj: TV Pravda

Na tlačovej konferencii sa zúčastnil aj Martin Varga z OZ Hrad Uhrovec. Žiadna z ich grantových výziev nebola podporená, hoci majú problém so zatekaním a viaceré zrekonštruované časti sú znehodnocované.

„Naši členovia odpracovali tisíce dobrovoľníckych hodín, keď sme sa snažili minimalizovať rozsah škôd spôsobených vedením MK SR a nečinnosťou, aroganciou a ignoranciou pri riešení tohto problému. Končí sa stavebná sezóna a ak by aj peniaze prišli, my ich už, žiaľ, väčšinu nepoužijeme. V zime z kameňa a vápna murujú len hlupáci alebo zlodeji peňazí zo štátneho rozpočtu.

Ďakujme návštevníkom, vďaka ktorých darom tento rok zabezpečujeme jedlo pre dobrovoľníkov a benzín pre naše stroje. Našu snahu zachrániť hrad Uhrovec nezastaví ani súčasná hlúposť a toľko deklarovaná „úcta k histórii“ zo strany vedenia MK SR. Budeme pokračovať ďalej, no na všetkých pamiatkach tento príbeh bude natrvalo rozbitý,” vyjadril sa Varga.

Historická budova Slovenského národného divadla, SND Čítajte viac Drlička: Neklamme si, historickú budovu SND treba rekonštruovať. Pozrite si video zo zákulisia SND

Vypitvanie erbových kultúrnych inštitúcií

Marcel Čas, bývalý riaditeľ analytického oddelenia Inštitút kultúrnej politiky (IKP), ktoré bolo v auguste na ministerstve kultúry kompletne zrušené, hovoril o plánoch ministerstva centralizovať a reorganizovať. Údajne má v pláne zredukovať 30 inštitúcií spadajúcich pod MK SR na desať.

"Keď sa v októbri minulého roka ujalo ministerstva kultúry nové vedenie, prechod moci bol sprevádzaný početnými deklaráciami o zvrátenosti slovenskej kultúry. Na interných poradách bolo neustále komunikované, že v rezorte kultúry bude všetko inak, že sa bude rušiť, centralizovať a reorganizovať, a že ministerstvo má príliš veľa inštitúcií, stačilo by ich menej. Čomu by redukcia mala prispieť, sme sa už nedozvedeli,“ opísal Čas.

V júni predložilo ministerstvo návrh na reorganizáciu zbierkotvorných inštitúcií, ktorý by predstavoval najväčšiu reorganizáciu od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. IKP bol požiadaný, aby vypracoval analýzu realizovateľnosti návrhu na značnú reorganizáciu zbierkotvorných inštitúcií, prevažne múzeí, galérií a pamätných izieb na Slovensku.

Dnes pred ministerstvom kultúry odštartoval...
Dnes pred ministerstvom kultúry odštartoval...
+4Dnes pred ministerstvom kultúry odštartoval...

Reorganizácia by sa dotkla ôsmich inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR, 11 múzeí a galérií, ktoré zriaďuje samospráva, 9 múzejných zariadení a 24 pamätných domov, ktoré sa nachádzajú po celej krajine. Táto reorganizácia by sa dotkla skoro 300 nehnuteľností, 2-tisíc zamestnancov a 1,3 mil. návštevníkov, ako aj spravovaného zbierkotvorného bohatstva v hodnote aspoň pol miliardy eur.

"Reorganizácia by znamenala hrozbu straty zamestnania, majetku a zbierkových predmetov, najmä pri zbrklej a nevykomunikovanej zmene. Výsledkom by bolo aj bezdôvodné zrušenie a vypitvanie erbových kultúrnych inštitúcií ako sú Slovenské národné múzeum založené v roku 1893, Slovenská národná galéria založená v roku 1948 a Pamiatkový úrad SR založený v roku 1951,“ upozornil Čas.

Nahradiť by ich mali štyri subjekty: Štátne múzeá Slovenskej republiky, Štátne umelecké zbierky Slovenskej republiky, Štátne hrady a zámky a Štátna správa národných kultúrnych pamiatok.

štafetový protest Slovenské kultúrne povstanie Čítajte viac Kultúrna obec vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je alarmujúci stav v rezorte

Návrh tiež podľa Časa počíta so zoštátnením vybraných zbierkotvorných inštitúcií, napríklad mestom zriaďovanej galérie Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach a múzea Andreja Sládkoviča v Krupine, ako aj Prešovským samosprávnym krajom zriaďovaného Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

"Treba poznamenať, že nebol stanovený žiadny cieľ takéhoto radikálneho zásahu a všetko prebieha v tichosti a bez akejkoľvek diskusie s dotknutými inštitúciami a odbornou obcou. Išlo by pritom o najväčšiu reorganizáciu kultúrnych inštitúcií od vzniku SR a spätnú centralizáciu zbierkotvorných inštitúcií na Slovensku.

Nominanti Slovenskej národnej strany pripravujú likvidáciu, reorganizáciu a vypitvanie konzervatívnych kultúrnych inštitúcií, ktoré sú niekoľkonásobne staršie ako samostatná Slovenská republika,“ zdôraznil Čas.

Zástupcovia Kultúrneho štrajku aj naďalej trvajú na svojich požiadavkách. V 14 mestách sa dnes bude konať celoslovenský protest Slovensko drží s kultúrou, ktorého koordinátorom je platforma Otvorená Kultúra!

Ministerstvo kultúry sme požiadali o stanovisko.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Ministerstvo kultúry #Martina Šimkovičová #Lukáš Machala #otvorená kultúra #Kultúrny štrajk