Egyptologické jednohubky približujú vo videách prácu slovenských egyptológov

Nadácia Aigyptos má novinku - seriál Egyptologické jednohubky. Sú to štyri krátke videá, ktoré popularizačnou formou predstavujú širokej verejnosti prácu slovenských egyptológov, a to priamo v teréne. Videá približujú v stručnom formáte výskum v lokalite Tell el-Retábí v Egypte a tiež výskum na Slovensku.

29.12.2024 06:00
egypt, aigyptos,... Foto:
Antropologička Alena Šefčáková pri skúmani kostrových nálezov na Tell-el-Retábí.
debata

Tvorcovia veria v pozitívny ohlas, lebo je to aj splnenie ich sna – poskytnúť čo najviac informácií aj touto modernou metódou. Všetky videá sú na youtube kanáli Nadácie Aigyptos a pozrieť si ich môže každý fanúšik histórie. Zaujímalo nás, z akého obdobia sú tieto videá, ako vznikali a čo konkrétne v nich diváci uvidia.

Pozrite sa, ako prebieha egyptologický výskum

Výskum v pevnosti

„Nápad na popularizačné videá o slovenskej egyptológii som dostala už dávnejšie,“ priblížila nám projekt Renáta Rábeková z Nadácie Aigyptos. „Reálne som na ňom začala pracovať počas pandémie covidu na jar roku 2021. Postupne som nakrúcala videá, fotografovala, triedila snímky a videomateriál vo svojej databáze. Išla som podľa predbežného scenára, ktorý som k jednohubkám vytvorila. V roku 2024 sa nám podarilo získať finančnú podporu z grantu Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis, v priebehu leta a jesene som nakrútila a nafotila zvyšok materiálu a dokončili sme videá. Sú v nich však zaradené aj niektoré zábery z predošlých výskumných sezón v rokoch 2014 –2024.“

Renáta Rábeková nám potvrdila, že výskum v Egypte – aj napriek tomu, že svet je stále komplikovanejší a peniaze vzácnejšie – stále pokračuje, a že v roku 2024 sa uskutočnila už 14. sezóna. Egyptológovia dúfajú, že budú môcť pokračovať aj ďalej – práce je vraj na Tell el-Retábí ešte neúrekom. „Každý rok sa nám podarí nejaký zaujímavý objav a postupne skladáme históriu osídlenia tejto zaujímavej lokality. Posledné dva roky prebieha náš výskum na okraji pevnosti z doby panovníka Ramessa III. – asi 12. storočie p.n.l. – a máme viaceré zaujímavé nálezy a zistenia.“

Pozrite si, čo sa skrýva za príbehmi kostí

Archeológ nestačí

Autorkou väčšiny videí je práve Renáta Rábeková, nakrúcal (videá rozhovorov do dvoch častí – o antropológii a reštaurovaní) aj František Kropáč, ktorý spolupracoval tiež na strihu projektu. „Som veľmi rada, že si nápad o Egyptologických jednohubkách osvojili aj kolegovia z výskumu a súhlasili s nakrúcaním, či už v teréne, alebo na ich domovských pracoviskách, prípadne mi poskytli niektoré ich fotografie a zábery. Aj vďaka tomu sa projekt podaril. Názov Egyptologické jednohubky som zvolila preto, že prvotným zámerom bolo vytvoriť videá, ktoré sa dajú pozrieť pohodlne a rýchlo, na jeden hlt. Sú určené najmä širokej verejnosti so záujmom o dejiny staroveku a starovekého Egypta.

Oliver Pötzsch spisovateľ nemec Čítajte viac Nemecký spisovateľ Oliver Pötzsch: Mám v rodine 14 katov. Jeho hrobárska séria z Viedne je hit

Naším zámerom bolo predovšetkým ukázať záujemcom, ako vyzerá práca na egyptologickom výskume, ale aj to, že takýto výskum sa nezaobíde bez ďalších profesií. Dôležitý je napríklad antropológ, keramológ, reštaurátor, geodet, pedológ, stavebný inžinier a odborníci z iných profesií. Myslím, že to je veľmi zaujímavý uhol pohľadu. Teším sa že, ak nájdeme finančné zdroje na spracovanie ďalších častí, bude seriál pokračovať. Verím, že diváci ho uvítajú.“

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Egypt #archeológia #výskum #egyptológia #Renáta Rábeková #Nadácia Aigyptos