Archeológovia odkryli neporušené časti základového múru chrámu kráľovnej Hatšepsut z 18. dynastie, ktorá zomrela v roku 1458 pred naším letopočtom a bola jednou z mála žien, ktoré Egyptu vládli.
„Sú to najkrajšie výjavy vo farbách, ktoré som kedy videl,“ citovala agentúra Reuters egyptológa Havása, keď spomínal asi 1500 nájdených kamenných blokov.
Niektoré z reliéfov zobrazujú Hatšepsut a jej nástupcu faraóna Thutmosa III. Ďalším z nálezov je vápencová doska nesúca meno správcu a architekta Senenmuta, ktorý na stavbu chrámu dohliadal.
Objavené hrobky vytesané do skaly sú datované do obdobia Strednej ríše a boli v neskorších obdobiach vykradnuté. Jednou z nich je hrobka kráľovnej Tetišeri, ktorá sa nachádza na konci klenutej kaplnky s červenými nástennými maľbami na vrstve bielej malty.
![kleopatra](https://ipravda.sk/res/2024/12/27/thumbs/kleopatra_01-stvorec.jpg)
Vo vnútri pohrebných šácht z obdobia 17. dynastie boli nájdené drevené rakvy antropoidného typu, vrátane jednej patriacej malému dieťaťu, ktorá zostala po približne 3600 rokov neporušená.
Medzi drobnými nálezmi boli detské hračky, kartonáže a pohrebné masky zakrývajúce múmie, okrídlení skarabeovia, ale aj bronzová minca s podobizňou Alexandra Veľkého z obdobia ptolemaiovskej dynastie.
V minulom roku Egypt navštívilo 15,7 milióna turistov, tento rok ich chce krajina prilákať 18 miliónov, napísala agentúra AFP.