Fio bankaFio banka

Vyšehradský fond podporuje umenie podľa jasných pravidiel

Medzinárodný vyšehradský fond je donorská organizácia, ktorú založili vlády krajín Vyšehradskej skupiny (V4) – Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Prispieva k užšej spolupráci krajín a financuje spoločné grantové projekty, univerzitné štipendiá a mobilitu pre umelcov. Fond doteraz podporil viac ako 10 000 projektov v celkovej hodnote vyše 140 miliónov eur. Kto a ako môže o grant požiadať a kto o grantoch rozhoduje, vysvetľuje riaditeľka fondu Linda Kapustová Helbichová.

09.04.2025 08:00
vysehrad fond raiditelka2 Foto:
Výkonná riaditeľka Medzinárodného vyšehradského fondu Linda Kapustová Helbichová.
debata

Medzinárodný vyšehradský fond je jedinou inštitúciou, ktorá slúži na vzájomnú pomoc štyroch krajín s ročným rozpočtom 10 miliónov eur. Aká časť ide na podporu kultúry?

Rozpočet je od roku 2025 11 miliónov eur, prostriedky pochádzajú predovšetkým z ministerstiev zahraničných vecí krajín Vyšehradskej spolupráce, ale Fond má pravidelne externých donorov, momentálne je to Južná Kórea. Fond počas 25 rokov svojej existencie (formálne bol založený v českom Štiříne 9. júna 2000) podporil stovky projektov nielen v Maďarsku, v Čechách, v Poľsku a na Slovensku, ale aj na západnom Balkáne či v krajinách tzv. Východného partnerstva. Hlavným zámerom fondu je spájať ľudí v regióne, ale aj mimo neho. Fond podporuje kultúrnu oblasť financovaním projektov s ohľadom na spoločné historické a kultúrne dedičstvo, ako aj kultúrnu rozmanitosť prostredníctvom spoločného výskumu a výmeny poznatkov. Zároveň podporuje projekty zamerané na vytváranie a rozvoj spolupráce medzi obcami a regiónmi prostredníctvom spoločných kultúrnych aktivít. Z celkového počtu každoročne schválených grantov tvoria tretinu práve projekty v oblasti kultúry a spoločnej identity (v roku 2024 to je 28,9 percent a v roku 2023 to bolo 31,4 percent). A prostredníctvom umeleckých rezidencií podporuje fond ročne takmer stovku umelcov a umeleckých inštitúcií.

Medzinárodný vyšehradský fond doteraz podporil... Foto: Vyšehradský fond
VF Ice Breaking 1 Medzinárodný vyšehradský fond doteraz podporil viac ako 10 000 projektov v celkovej hodnote vyše 140 miliónov eur. Okrem iného aj projekt Ice Breaking.

Ako fond pomáha kultúre na Slovensku?

Na Slovensku, ako aj v krajinách V4, pomáha fond rozvoju kultúry prostredníctvom grantov a umeleckých rezidencií. Fond neurčuje témy projektov, ale využívame tzv. Bottom-up proces, v ktorom očakávame, že žiadatelia sami prídu s nápadom. Veríme totiž, že iniciatíva a nápad, ktoré sú chrbtovou kosťou projektu, sú skutočné a potrebné, a nie umelo vykonštruované. Kvalita podávaných žiadostí je pre nás veľmi dôležitá. Fond je otvorený témam a projektom, pričom dôležitou podmienkou je prizvať partnerov z krajín V4 alebo západného Balkánu či tzv. Východného partnerstva. Čo sa týka umeleckých rezidencií, umelci majú voľnú ruku pri výbere projektu, na ktorom budú pracovať, a aj pri výbere hosťujúcej organizácie. Podporujeme v podstate všetky druhy umenia – literárne, vizuálne, zvukové či performatívne. Medzi najobľúbenejšie umelecké rezidencie patrí rezidencia vizuálneho umenia v New Yorku a rezidencia zameraná na módny priemysel v Miláne.

nr sr, parlament atentát, fico Čítajte viac Poslanci prelomili veto prezidentky a schválili novelu zákona o Fonde na podporu umenia

Jednotlivé krajiny do fondu prispievajú rovným dielom, delí sa rovnako aj podpora pre jednotlivé krajiny?

Áno, každá z krajín V4 prispieva do rozpočtu fondu rovnakou mierou. Tieto financie sú prerozdeľované v krajinách V4 a aj ďalej za hranicami. Fond sa snaží o to, aby krajiny V4, ktoré sú zároveň našimi najväčšími donormi, rovnakou mierou profitovali prostredníctvom udelených grantov, mobilít a umeleckých rezidencií.

Podpora jednotlivým projektom sa udeľuje formou grantov, kto o nej rozhoduje?

Každoročne sú otvorené tri kolá výziev (vždy 1. 2., 1. 6. a 1. 9.), kde môžu žiadatelia elektronicky predkladať projektové žiadosti o granty. Fond má zavedené procesy hodnotenia kvality predložených žiadostí a tiež predkladá návrhy na schválenie tzv. „dozornej rade“ – Rade veľvyslancov a Konferencii ministrov. Pracujeme na možnosti zavedenia elektronického podpisu a žiadatelia ocenia aj zavedenie citlivejšieho prístupu k rodovej rovnosti.

GRUSKA Damas Čítajte viac Smer rúca to, čo mu slúžilo ku cti. Ministerka Šimkovičová "úraduje"

Podporuje fond výhradne alebo najmä projekty cezhraničnej spolupráce? Alebo to nie je podmienkou?

Fond vznikol s cieľom budovať partnerstvá, tie sú dôležitým predpokladom vzájomného porozumenia. Fond preto požaduje, aby spolupracujúce organizácie pochádzali ideálne z troch krajín V4 a zapojiť sa môžu aj krajiny západného Balkánu alebo Východného partnerstva. V prípade cezhraničných projektov (projekty zamerané na regióny do 40 km od hraníc) môže ísť aj o bilaterálnu spoluprácu, teda spoluprácu dvoch krajín. Fond dbá, aby roly spolupracujúcich partnerov boli vyrovnané, aby cezhraničná spolupráca bola reálna, aktívna a intenzívna.

Medzinárodný festival divadiel bez domova Error... Foto: Vyšehradský fond
VF Divadlo Bez Domova Error 1 Medzinárodný festival divadiel bez domova Error tiež získal podporu Vyšehradského fondu..

Ktoré zaujímavé podujatia či iné projekty fond už doteraz na Slovensku podporil?

Na Slovensku sme podporili už stovky kultúrnych projektov alebo ich časti venované kultúrnej spolupráci vyšehradských krajín. Spomedzi podporených môžeme spomenúť napríklad festival divadiel bez domova Error, ktorý podporujeme od jeho vzniku, vyšehradskú časť Kremnických gagov, knižný festival Brak, súťažnú časť pre fotografov V4 v rámci Slovak Press Photo zameranú na environmentálne otázky, rôzne hudobné projekty ako gitarový festival J. K. Mertza či vyšehradský jazzový orchester. Často podporujeme aj rôzne filmové festivaly ako Visegrad Film Forum, festival Azyl a pod., ale aj reláciu z dielne košického štúdia RTVS a partnerov V4 Kvarteto, ktoré rovnako ako fond oslavuje 25 rokov od vzniku.

Lukáš Machala / Martina Šimkovičová / Čítajte viac Výbor nerokoval o situácii v Rade FPU, nebol uznášaniaschopný

Kto a ako môže o podporu z fondu žiadať?

Projekt musí mať neziskový charakter a o podporu môže žiadať akákoľvek nezisková organizácia, škola, univerzita, združenie. O grant sa nemôže uchádzať štátna správa, živnostníci, ani jednoosobové eseročky. Ale napríklad samosprávy, mestá či obce, univerzity, galérie, múzeá, výskumné ústavy môžu byť podporené. Na podanie žiadosti je nutné sa zaregistrovať v rámci jednej z troch otvorených výziev prostredníctvom on-line systému a čo najdetailnejšie vyplniť žiadosť. Tá obsahuje opis problému, ktorému sa projekt bude venovať a opis samotných aktivít v rámci projektu. Žiadosť je v anglickom jazyku a v porovnaní so žiadosťami o európske projekty je jednoduchá, preto sa o grant často uchádzajú aj organizácie, ktoré majú malú skúsenosť s medzinárodnými projektmi. Ak sú u nás úspešní, následne sa zapájajú do väčších projektov, ako sú Interreg či Erasmus.

Fotografická výstava Slovak Press Photo sa k... Foto: Vyšehradský fond
VF Slovak Press Photo Climate Crisis 2 Fotografická výstava Slovak Press Photo sa k návštevníkom dostáva aj vďaka podpore Vyšehradského fondu.

Aké projekty podporuje fond v tomto roku?

Výsledky z poslednej výzvy sú zverejnené, na Slovensku fond v rámci kultúry podporí Brak festival, tvorbu dokumentárneho filmu o vojakovi Sandorovi Falb, ktorý bojoval v Karpatoch počas prvej svetovej vojny s názvom Inter Arme Silent Musae či letnú školu pre mladých hudobníkov v Dolnom Kubíne. Aj prvá výzva v tomto roku prinesie viacero zaujímavých kultúrnych projektov.

Šimkovičová Čítajte viac Združenie SK8 vyzýva Šimkovičovej ministerstvo, aby okamžite zastavilo deštrukciu podporného programu kultúry v rámci FPU

Ste výkonnou riaditeľkou fondu od leta 2024, na ktoré projekty ste špeciálne hrdá alebo sa na ne obzvlášť tešíte?

Najviac som hrdá na projekty, pri ktorých vidím čistú radosť z dobre odvedenej práce, schopnosť budovať a udržať si partnerstvá napriek jazykovým bariéram. Ak fond sprostredkuje možnosť sociálne slabším skupinám, jednorodičom a najmä deťom a mládeži vyjsť za hranice ich obce či mesta a vidieť svet z inej, napríklad kultúrnej perspektívy, vtedy cítim veľké zadosťučinenie, že práca, ktorú s kolegami robíme, má skutočný zmysel. Mám rada projekty, kde s ľuďmi veľa diskutujeme. Z mnohých diskusií vzídu myšlienky, ktoré sa pretavia do nápadov a niektoré sa podarí aj zrealizovať. Tomu hovorím diskusia s následkami.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #granty #kultúrna politika