„Alena Wagnerová je nesporne a bezkonkurenčne najväčšou žijúcou postavou českého novinárstva. Rovnako ako Eugen Gindl, aj ona je mimoriadnou reportérkou so zmyslom pre detaily. Gindl bol veľkým európskym intelektuálom a to isté platí aj pri Wagnerovej,“ hovorí Jakub Patočka, člen poroty Ceny Eugena Gindla 2025.
Ocenenie prvýkrát udelili v roku 2024, kedy sa jeho laureátom stal slovenský reportér Andrej Bán. Zakladateľ ocenenia Tomáš Hučko prízvukuje, že reportáže sú nástrojom spájania sa a spoznávania iných kultúr a iných častí sveta.
„To, čo nám prinesie reportér či reportérka v texte, je často oveľa hlbšie a dôležitejšie, než sa dozvieme počas večerných správ. Aj preto sme sa rozhodli Cenu Eugena Gindla rozšíriť, dať jej medzinárodný charakter a udeliť ju tentoraz českej novinárke,“ vysvetlil Hučko.

Alena Wagnerová sa narodila v roku 1936. Vo svojich textoch sa venuje témam socializmu, feminizmu, kultúrnym dejinám strednej Európy a česko-nemeckým vzťahom. Striedavo žije v Prahe a v Saarbrückene. Dlhodobo sa zaoberá osudom publicistky a novinárky Mileny Jesenskej, ktorej meno sa často skloňuje v súvislosti so vzťahom so známym spisovateľom Franzom Kafkom.
V roku 1994 vydala Wagnerová životopis Jesenskej a v roku 2008 veľmi diskutované dielo Helden der Hoffnung (Hrdinovia nádeje). Kniha obsahuje 15 rozhovorov so sudetskými Nemcami, odporcami nacionálneho socializmu a Adolfa Hitlera.
Porotu Ceny Eugena Gindla tento rok tvorili filmová dramaturgička, scenáristka, publicistka a vysokoškolská pedagogička Zuzana Gindl-Tatárová, publicistka Zuzana Kepplová, šéfredaktor českého denníka Referendum Jakub Patočka, prekladateľka Miroslava Vallová a český spisovateľ a redaktor Vratislav Maňák. Samotné ocenenie s úlomkom meteoritu vytvoril umelecký teoretik, sochár a reštaurátor Jakub Huba.