Online rozhovor s Jozefom Banášom

Jozef Banáš

Na konte má niekoľko zaujímavých kníh – Idioti v politike, Zóna nadšenia, Zastavte Dubčeka, Kód 9 či Sezóna potkanov. V priemere predáva 25-tisíc výtlačkov. Jozef Banáš pred pár dňani vydal knižku poviedok Posledná nevera. V pondelok od 11.00 úspešný spisovateľ odpovedal online na vaše otázky.

Pán Banáš, vydávali ste si knihy vo vlastnom vydavateľstve Kelion. Prečo ste prešli pod krídla Ikaru? Čo to vlastne znamenalo Kelion? A oplatil sa vám tento prechod do najväčšieho vydavateľstva? (veľké vyd= veľa kníh a možno menej času a priestoru a chuti na poriadny marketing, čo môže vašim knihám uškodiť...) - Lucia

Založil som s manželkou vydavateľstvo Kelion (v starom grécku priestor na meditáciu), potom, keď sa vydavateľstvá báli vydať moju prvú knihu Idioti v politike, tak som si ju vydal sám a stala sa bestsellerom, čo ma motivovalo aj k vydaniu môjho doteraz v zahraničí najúspešnejšieho románu Zóna nadšenia. Keďže napíšem každý rok jednu knihu, mal som stále menej času na manažovanie, a tak som sa „upísal“ Ikaru, ktoré je vydavateľstvo s veľkým marketingovým priestorom aj s obrovskými skúsenosťami. Som tu veľmi spokojný.

Co hovorite na to ze Adela ide robit kucharsku sutaz? Ako ste hodnotili jej vlastnu relaciu Adela sou na Markize? - milan

Nie som veľmi vnútorne presvedčený o tom, či moderovať reláciu o varení je pre Adelku to najoptimálnejšie, ale je to jej rozhodnutie. Je mi veľmi ľúto, že Adela šou skončila, bola to jediná relácia svojho druhu na Slovensku, myslím, že po vychytaní „detských chorôb“ sa celkom dobre chytila. Mám pocit, že toto je typ relácie, ktorý Adelke vyhovuje. Som presvedčený, že keby bola Markíza tento projekt viac podporila, tak dodnes mohol pokračovať.

Gratulujem k retazi uspechov... co si moze taky uspesny autor mysliet o opakovanych utokoch na umelecke fondy a dokonca o neuverejneni odpovede pana riaditela, inak povedane, nechapem, co je na texte (www.litfond.sk) neuverejnitelne... okrem faktov :-) Samozrejme, Jozo, pytam sa na hlbsie suvislosti z Tvojho hladiska. - Andrej Ferko

Milý Andrej, ďakujem za gratuláciu i otázku, ja blahoželám tebe k tvojmu literárnemu i ľudskému talentu. Veľmi si vážim naše dlhoročné priateľstvo i tvoj nekompromisný boj za pravdu. nemaj mi však za zlé, nemôžem sa konkrétne k otázke vyjadriť, lebo nepoznám všetky súvislosti a nechcem sa hrať na múdreho. Rád s tebou zájdem na dva deci vínka a o veci podebatujem. V srdečnej úcte Jožo.

Odkedy ste vlastne spisovateľ? Ak už niekto nie je poslancom, tak je potom všelijaký anlytik, publicista, spisovateľ a boh vie čo si vymyslí.Jediný básnik a politik bol Miroslav Válek, ostatní si vymýšľate. - Jano

Ďakujem za lichôtku, že som spisovateľ. Považujem písanie za skvelý spôsob, ako pracovať sám na sebe. Dáte mi iste za pravdu, že písané slovo má omnoho väčšiu váhu ako hovorené. Nemôžem za to, že moje knihy ľudia tak radi čítajú. Pokiaľ ich čítať budú, budem v tom pokračovať. Písal som dávno predtým ako som sa stal poslancom- pozrite na www.jozefbanas.sk. Pokiaľ ide o váš názor na Miroslava Válka, ktorého som poznal soobne a veľmi som si ho vážil, nie je istotne jediný skvelý básnik, ale celkom iste jeden z najlepších.

Dobry den, cim sa najradsej inspirujete pri pisani knih? a co je povoleny doping pri pisani? :) - Zdeno

Inšpirujem sa životom, mojimi pádmi i vzostupmi, ale aj životmi iných, ktoré sa snažím pozorne sledovať a brať si z nich ponaučenie. Veľa čítam a ako doping používam skororannú studenú sprchu (5.00), šport na udržanie kondície (pretože písanie je aj o kondícii), zelený čaj a skvelú manželku.

Ako hodnotite sucasnu politicku situaciu v krajine? Co je podla vas najvacsie negativum v porovnani s obdobim, ked ste posobili v politike aj vy? - Kaami

Sledujem politiku už len občiansky, registrujem občasné pokusy opäť ma zatiahnuť do aktívnej politiky, čo po štvorročnej skúsenosti kategoricky odmietam. Netvrdím, že politika bola len zlá skúsenosť, sú v nej aj slušní a múdri ľudia, o tých sa však, žiaľ, verejnosť prostredníctvom médií takmer nič nedozvie. Píšem o politike a jej zákulisí v mojich knihách a pokiaľ ste čítali napr. Idiotov v politike alebo Sezóna potkanov, musí vám byť jasné, prečo sa do politiky za žiadnu cenu nevrátim. Na Slovensku ma azda najviac irituje vysoká miera pretvárky a pokrytectva, ktorá, obávam sa, vyplýva z našej kresťansko-materialistickej podstaty. Túto tému rozoberám v románe Kód 9 a budem pokračovať v románe Kód 1.

Dobrý deň, pán Banáš. Zaujala ma Vaša kniha o Dubčekovi. Všimla som si, že njektorí recenzenti boli v rozpakoch, keď knihu mali žánrovo zaradiť, bránili sa pomenovaniu román - preto, lebo má dokumentaristický, non-fiction charakter. Dotklo sa Vás to? - e-líza

Predovšetkým Alexandra Dubčeka si veľmi vážim, rovnako ako väčšina Slovákov, Čechov i mnohých ďalších Európanov. Vlani som navštívil s románom Zastavte Dubčeka! 13 krajín a všade ho majú vo veľkej úcte. Pokiaľ ide o žáner, naopak, niektorí kritici označili moje romány Zóna nadšenia a Zastavte Dubčeka! za tzv. dokumentárny román, čomu sa vôbec nebránim, pretože tento žáner začína vo svetovej literatúre dominovať (Dan Brown, Ken Follet)

Zdravím vás. Zaujíma ma váš názor: prečo 25 000 Slovákov dostane do ulíc víťazstvo hokejistov, ale keď sa im rozkráda štát a dôkazy sú im predkladané každý jeden deň, ich ide protestovt asi 1000? je to v mentalite, strachu, pohodlnosti? želám veľa úspechov - Janka

Hovoríte mi z duše. Na Slovensku sa veľmi dobre vládne práve preto, lebo politici sú si vedomí slabej spoločenskej a politickej sily občianskeho názoru. Klasický príklad bola gorila, keď občiansky vzdor za pár dní vyfučal. Je to možno dôsledok našej stáročnej výchovy politickým a cirkevným establishmentom k pokore, sebaponižovaniu sa, proseniu, kľačaniu na kolenách – v kostoloch – čo má za následok minimálnu mieru občianskeho a tým aj národného sebavedomia. Chválabohu, u mladej generácie začínam pozorovať zmeny k lepšiemu. Ďakujem za želanie úspechu.

Dobrý deň pán Banáš, podporovali ste štrajk lekárov? Ako ste sa naň pozerali? Myslíte si, že učilia majú nejakú šancu na zlepšenie svojej situácie petíciami a žiadosťami? Alebo im nezostáva iné, len sa zachovať podobne ako lekári? podporili by ste taký štrajk ?Ďakuejm za odpoveď - Zuzana J.

Osobne odhadujem, že polovica až dve tretiny verejných a štátnych zdrojov sa v tejto krajine rozkradnú na rôznych províziách, zlatých padákoch atď. Kladiem si otázku, čo sa z verejných a štátnych zdrojov na Slovensku postavilo od novembra 1989 a to má štát naviac k dispozícii obrovské zdroje z privatizácie. je neuveriteľné, že štát nemá nielen na investície, ale ani na prevádzku a tu sa dostávame k mojej jasnej podpore nielen občianskeho vzdoru lekárov, učiteľov, ale každého, kto má pocit, že ho záujmové skupiny a nimi nastrčení politici okrádajú.

Viete vyžiť z písania kníh, alebo to robíte viac pre radosť? - Peter

Keď som v roku 2006 odchádzal do predčasného dôchodku, netušil som,že môj celoživotný sen – byť iba spisovateľom (písal som celý život, avšak pri mojich hlavných zamestnaniach) – sa tak úžasne naplní. Píšem pre radosť a ak sa táto moja vnútorná radosť cez moje knihy prenáša i na čitateľov, moja energia sa znásobuje. Možno i preto sa knihy tak dobre predávajú a netajím, že celkom slušne na nich aj zarábam.

Ak by ste mali dat pozitívny, milý a pekný prívlastok k Slovensku, aké slovo by to bolo? - janko mrkvicka

Je to moja vlasť, ktorú nadovšetko milujem, som hrdý Slovák a mám pocit, že úspešná prezentácia Slovenska sa mi darila aj počas môjho pôsobenia v medzinárodných inštitúciach. Som hrdý na to, že som historicky najvyššie zvoleným Slovákom v medzinárodných inštitúciach, keď som bol viceprezidentom parlamentného zhromaždenia NATO. Mám skúsenosť, že akj keď ste príslušník malého národa, pokiaľ viete, tak si vás vážia. Doma už takým prorokom nie ste. A prívlastok? Krajina budúcnosti s milými a pevne verím sebavedomými občanmi.

mate aqvarko? - mihau

Nie, ale mám záhradu plnú vtákov, jašteričiek, slimákov a doma máme mačku a občas Adelkinho psíka, takže rybičky by sa nám už nezmestili. Ale ryby mám najmä pre ich schopnosť mlčať vo veľkej úcte.

pekný deň,čítal som Vaše knihy o Dubčekovi resp.sezonu potkanov-bolo to príjemné a zaujímavé čítanie,v čase ked som mal rozčítanú sezónu potkanov,vypukla gorila a mal som pocit,že niektoré pasáže z knihy boli ako prepisy gorily,bolo to nadčasové,ste tušili niečo o gorile?čo hovoríte na to ,že dnes už nie je o gorile ani chýru!!otázka na telo!naozaj ste nikdy nemali pletky z štb?ďakujem,príjemný deń a pozdravujte Adelku. - ľuboš

V čase písania Sezóny potkanov som netušil, že prepukne kauza Gorila, hoci som z novinárskych kruhov počul, že SIS-ka v akomsi byte odpočúvala politikov. Napokon táto zmienka v knihe aj je. Oproti skutočnej Gorile je však Sezóna potkanov „zábavným“ čítaním. Ako som už povedal, je mi ľúto, že občianske protesty po voľbách tak rýchlo spľasli. u kauze Banáš verzus ŠTB som sa vyjadroval mnohokrát, je v podstate popísaná v románe Zóna nadšenia. Bol som za starého režimu pravidelne na ŠTB predvolávaný, lebo som bol v styku so západnými novinármi. Keď som chcel dokázať nepravosť môjho údajného podpisu v mojom útlom zväzku, Ján Langoš mi to znemožnil tým, že odmietol vydať vyšetrovateľovi originál môjho spisu. Som ochotný okamžite si sadnúť na detektor lži a moju pravdu dokázať. Ďakujem za pozdrav Adelke.

Nemali by ludia radsej znova citat slovensku klasiku? Nie je hanbou, ze Kukucin, jesensky, Hviezdoslav, Timrava su zapadnuti prachom. Je pravda, ze v dielach menovanych klasikov sa neopisuju "pevne prsne bradavky" a "triskace" ako vo vasej poslednej knihe, ale umelecky a obsahovo davaju cloveku viac. Kde vidite rozdiel medz bulvarnou literaturou a skutocnymi hodnotami? Kde sa zaradujete vy sam? - Fero

Ďakujem za dobrú otázku. Isteže by sme mali našu národnú kultúra nielen literatúru lepšie poznať. Problémom je v štýle písania a tak trochu aj v marketingu. Aby som bol konkrétny: čítam už asi tretí mesiac Dostojevského Bratov Karamazovcov. Tento román je označovaný za jeden z najdokonalejších v histórii svetovej literatúry. Trápim sa však s neskutočne dlhými – vtedajšej dobe zodpovedajúcimi – popismi prírody, prostredia atď. Obávam sa, že keby dnes Dostojevskij priniesol tento text do ktoréhokoľvek vydavateľstva, odporučili by mu, aby ho skrátil z 900 na 300 strán a potom ho vydajú. Nie som oprávnený posudzovať žiadneho spisovateľa, pretože tak ako má čitateľov denník Nový čas a má ich aj Pravda a rovnako ich má pani Keleová aj pán Vilikovský. Podľa reakcií čitateľov, ktorí čítajú moje knihy s ceruzkou v ruke a robia si z nich poznámky, si dovolím zaradiť sa medzi tých, čo píšu hodnotnejšie veci, ibaže z marketingového hľadiska zvolíme spolu s vydavateľom príťažlivejší názov. Konkrétny príklad je moja nová kniha Posledná nevera, kde sú poviedky s hlbokým obsahom, azda tri-štyri sú úsmevné a majú erotický podtón, ale verejnosť, i mediálnu, zaujímajú očividne predovšetkým tieto. Ale vôbec mi neprekáža,. keď sa cez poviedku Posledná nevere dostane čitateľ k poviedke Messiho zázrak.

Cez víkend som začala čítať vaše poviedky Posledná nevera. Hoci nie som veľmi na tento žáner, bolo som zvedavá, aký ste poviedkár. Tie vaše ma očarili a milo prekvapili. Blahoželám - Andrea

Ďakujem pekne.

Ak napíšem knihu, prídete mi ju pokrstiť? - Iva

Milá Iva, želám vám úspech a trpezlivosť pri písaní, pokiaľ mi text pošlete vopred a nebudem niekde za hranicami, rád si ho prečítam a potom uvidíme.

Dobrý deň. keďže ste boli istý čas v politike, možno by ste mi vedeli dať odpoveď na otázku či existujú medzi poslancami konkurenčných strán priateľstvá? A ešte by ma zaujímalo, čo by ste poradili spisovateľom, ktorý majú doma napísané nejaké romány, básne... ako sa majú presadiť u väčších vydavateľov, ako je možno Ikar, v ktorom vychádzajú knihy aj vám? Nechystáte sa na autogramiádu napríklad aj do takých menších a vzdialených miest ako je napríklad Trebišov? - Zuzana

V mojej knihe Idioti v politike píšem, že v politike nejestvujú priatelia, iba spoluvinníci. Myslím, že nie som ďaleko od pravdy. Sú však poslanci konkurenčných strán, ktorí si prinajmenej v súkromí rozumejú.

Viem, ako je ťažké presadiť sa, ale pokiaľ si veríte, iste sa vám to podarí. Ikar mal napríklad súťaž „Mám talent“, z ktorej vzišiel celý rad úspešných autoriek a autorov. Jediná rada je poslať text vydavateľovi a veriť, že lektor, ktorému ho dajú čítať, v ňom nájde zaľúbenie.

Chodím na mnohé besedy po Slovensku, na jeseň sa hotujem na niekoľko dní na východné Slovensko (predvčerom som bol v Košiciach). termíny mojich besied nájdete na www.jozefbanas.sk. Želám vám vytrvalosť.

Dobrý deň pán Banáš, prečítal som dve z vašich kníh Kód 9 a Sezónu potkanov.Obidve sa mi nadmieru páčili aj keď osobne mám radšej témy kníh ako ste napísali v Kóde 9. Chcel by som sa spýtať či vaša ďalšia kniha Kód 1 bude voľným pokračovaním Kódu 9, alebo to bude úplne niečo nové. Ďakujem za skvelé chvíle pri čítaní vašich kníh. - Jano

Milý Jano, úprimne ďakujem za uznanlivé slová. Kód 1 bude voľným pokračovaním knihy Kód 9 s rovnakými hrdinami, odohrávať sa bude predovšetkým v Kašmíre, Izraeli, Vatikáne a na Slovensku. Bol som v Kašmíre osobne, navštívil som miesta, ktoré majú veľa spoločného so Židmi, kresťanmi i samotným Ježišom. Kód 1 bude prvý slovenský dokumentárny román aj s fotografiami, aby mi majitelia pravdy nemohli oponovať, že si vymýšľam.

Dobry den pan Banas, chcel by som sa spytat, ci ste boli clenom STB, ako si na toto obdobie spominate a v com je podla Vas tato politicka garnitura odlisna od tej minulej. Poculi ste pesnicku Cely den sa ..... od Kontrafaktu - pana Rytmusa? - Heinrich

Milý Heinrich, vaša otázka je dôkazom, že ŠTB a následne ÚPN sa dokonale podarila skvelá finta, keď sa zo zreteľa verejnosti vytratili eštebáci – myslím teda členov a dôstojníkov ŠTB – a namiesto nich sa verejnosti podstrčili nejakí spolupracovníci, ktorí sa vďaka ÚPN a médiám s eštebákmi akoby personifikovali. ÚPN je v istom zmysle pokračovateľom ŠTB, keď tvrdenia tejto zločineckej organizácie fakticky legitimizuje. Nikdy som žiadnym členom ani spolupracovníkom ŠTB nebol, na ŠTB ma však predvolávali, keďže som sa veľmi často za starého režimu stýkal s novinármi z vtedajších západných krajín. Ak máte záujem, rád vám tieto veci vysvetlím aj osobne.

Bývalý nemecký kancelár Willy Brandt mi povedal úžasnú myšlienku: Minulosť každého spoznáte podľa toho, ako sa správa dnes. To značí, že tí, ktorí boli slušní za socializmu, sú slušní aj dnes a tí, čo boli za socializmu podvodníci, sú nimi aj dnes. Platí to však aj obrátene. Mnohí dnešní mladí „štréberi“ by za starého režimu boli funkcionármi mládežníckych organizácií, len by sa tak prášilo.

Prepáčte, ale neviem, kto je Kontrafakt.

Preco ste sa k nevere priznali verejne prave teraz? Nebolo by lepsie pomlcat o tom? S neverou ma kazdy z nas skusenosti, ale nemyslim si, ze by sme ju mali tolerovat. Aky je Vas nazor? - helena

Milá pani Helena, nikto z nás nie je dokonalý. Dostal som v Teleráne priamo takúto otázku a tak ako v iných otázkach, ani v tejto som nevidel dôvod, prečo by som klamal. O to skôr, že sa to stalo pred asi 30-timi rokmi a s manželkou sme si veci vydiskutovali (a vidíte, oplatilo sa, o mesiac máme 40. výročie sobáša). S odstupom niekoľkých dní však čoraz viac premýšľam, či som sa nemal zachovať tak ako asi väčšina a klamať. Aj doma, aj v Teleráne. Odmietam, aby sa kvôli nejakej momentálnej nevere manželstvá rozvádzali, na druhej strane, pokiaľ je nevera v manželstve štandardom, takýto vzťah nemá zmysel.

Dobry den p. Banas, zijem uz takmer 20 rokov mimo rodnej Bratislavy, ale stale mame fyzicky kontakt s mojou rodinou a "mojim" mestom pretoze je to do Lisc. ud. 50 min a domov je domov. Na kazdy pad som si precital Vasu "ZN", zaujimave citanie, gratulujem,a (ne)priamo ma napadaju dve otazky, nakolko deklarujete, ze nenavidite pokrytectvo: 1.Zivim sa profesionalne volejbalom, kde ste teda a za koho hravali?(za ktory Mannschaft). 2.Boli ste akymkolvek sposobom napojeny na vtedajsiu StB? Dakujem za odpoved, a vela uspechov a zdravia. - Bico

Milý Bico, ďakujem za uznanlivé slová. Hrával som za Slovan Bratislava a k otázke mojej komunikácie s ŠTB som sa už v predchádzajúcich odpovediach vyjadril. Ak máte blízko k Líščiemu údoliu, srdečne vás pozývam do našej čajovne. Ohláste sa.

Pán Banáš, ste známy Vaším odmietavým postojom voči katolíckemu náboženstvu. Popierate existenciu Ježiša Krista, alebo hodnovernosť jeho vyobrazenia? Zohľadňujete pritom vedcami uznané turínske plátno, alebo historické pramene tej doby? Ako by ste charakterizovali Váš osobný vzťah s p. Ruskom? Ďakujem za odpovede. - Figlio

Je to mylná interpretácia. Odmietam pokrytectvo v katolíckom náboženstve, hlboko si vážim tých statočných kňazov či rádové sestry, za ktorých chrbty sa skrýva katolícka hierokracia. Tá sa skrýva však predovšetkým za chrbát Ježiša Krista, ktorý je pre mňa azda tým najpozitívnejším vzorom. Verím v učenie Ježiša Krista, neverím však v učenie o Ježišovi Kristovi. Hodnovernosť či nehodnovernosť turínskeho plátna pre moju snahu žiť na tomto svete v súlade s prírodnými, teda božími zákonmi vôbec nie je dôležitá. Viac a podrobnejšie sa k tomu budem vyjadrovať v románe Kód 1, v ktorom prinesiem mnoho zaujímavých faktov a dokonca fotografií z Indie a najmä Kašmíru, dokladujúcich o hlbokej úcte v akej majú v týchto končinách Ježiša.

Nie som ten, ktorý má právo súdiť. Pavol Rusko je pre mňa človek s rovnakými chybami a slabinami ako každý z nás. Veľmi dôverne som ho však nepoznal.

Pán Banáš, takže Štefánik, Dubček, Liszt,Warhol,Murgaš, Štúr, Sokol, Stodola, Banič, Bella, Cerman, ....... Užite si to šťastie - Slavi

Milý pán Slavi, pokiaľ narážate na moje slová v Šou Jana Krausa, kde som uviedol, že vo svete nepoznajú žiadneho Slováka, tak si za nimi, žiaľ, stojím, pretože vo svete nepoznajú nielen Slováka, ale väčšinou ani Slovensko. naša bieda, okrem iného, spočíva aj v tom, že si prikrášľujeme skutočnosť. Dokonca v USA a Kanade som sa presvedčil,že väčšinou netušia, že skvelé mená ako Demitra, Bondra, Hossa, Chára a ďalší sú Slováci. netvrdím, že nemáme úžasné osobnosti, skôr to bude asi tým, že naša krajina pre vlastnú propagáciu a prezentáciu skutočných osobností prakticky nič nerobí. Ak máte s cudzími opačnú skúsenosť, budem prvý a najšťastnejší, ktorý sa vám ospravedlní. Ale bude to ťažké, pretože som bol po celý profesionálny život konfrontovaný cudzincami a viem, o čom hovorím.

Ďakujem za všetky otázky, veľmi si vážim váš záujem.