Pýtajte sa Davida Kollera

David Koller
Autor: Robert Hüttner, Pravda

Hudobníka a speváka Davida Kollera vnímajú fanúšikovia najmä v spojení s kapelou Lucie, či ako sólového umelca. V Bratislave sa však predstaví so zoskupením Jasná páka. Skupina, ktorú kedysi spoluzakladal s Michalom Ambrožom, pôvodne mala hrať len jeden koncert v roku 2008 pri príležitosti otvorenia multikultúrneho centra Meet Factory, napokon však z toho bolo znovuspojenie starých kamarátov a hudobných talentov a v jeho línii sa momentálne odohráva aj koncertné turné.

Jedna z jeho zastávok neobíde ani Bratislavu a aj pri tej príležitosti David Koller prijal pozvanie redakcie Pravda.sk na online rozhovor s čitateľmi. Pýtať sa ho môžete už vo štvrtok 11. septembra od 11.30, pričom odpovedať začne o hodinu neskôr.

Pre najzaujímavejšiu otázku máme tiež pripravené dva lístky na koncert kapely Jasná páka v bratislavskom Babylone, ktorý sa uskutoční 25. septembra a na ktorom zaznejú staršie skladby kultovej formácie, ale aj novinky z tohtoročného 2CD Černá deska.

pekny den, urcite je rozdiel koncertovat s Lucie, s Jasnou Pakou a ako David Koller. ktore z koncertov mate najradsej, kde sa najviac uvolnite a na ktorych citite najvacsi tlak? - yeo

Na koncertoch Lucie mám najväčší tlak, že mi volajú desiatky kamošov, ktorých som nevidel od posledného koncertu Lucie, že sú chcú lístky zdarma – to ma vždy trochu rozhádže. A navyše naša posledná scéna Lucie bola dosť nebezpečná. Takže Lucie som si užil skôr ako taký mechanický robot. S Jasnou pákou hráme, pretože sa s Michalom Ambrožom nechceme stretávať len v krčme. Obávam sa, že toto je naša posledná šnúra. A s mojou kapelou pod názvom David Koller sa cítim asi najuvoľnenejšie, pretože máme za sebou niekoľko stoviek koncertov.

Fakt ste hrali aj v Chinaski? A kde este? - Nina

Hral som jednu šnúru s Chinaski, keď tragicky zomrel bubeník Pavel – čo mi je dodnes veľmi ľúto. Aj vzhľadom preto, že mal dve malé deti. Hral som aj v Bambini di Praga, Pražskom výbere, v Jasnej páke, so Žentourom, s Leškom Semelkom, Lubosom Pospisilom, Radimom Hladíkem a pak v niekoľkých kapelách, ktoré rôzne menia mená – od Kollerbandu až po kapelu Davida Kollera. Kašpárek v rohlíku a teraz hrám aj v divadle. Každé Vianoce – v štúdiu A vo Vianočnom príbehu od Charlesa Dickensa.

Zdravíme všetkých z portálu Pravda.sk a prajeme vám pekné popoludnie a keby ste mali záujem, príďte sa pozrieť na koncert Jasnej páky a Karpatských chrbátov do bratislavského Babylonu 25. septembra. Zdraví vás David Koller a od počítaču Zdeno Gáfrik. Ďakujeme, dovidenia.

Chcem zobrať priateľku na výlet do Mikulova. Je tam nejaký "sklípek", ktorý by ste mi odporučil? :) - Michal

Asi osemdesiat. Opatrne. Zájdi napríklad k Hrdličkovi. A určite nevynechaj Galériu Závodných – je na konci Husovej ulice.

Vy a politika? - Robert

Já jo. A co ty?

Dobrý deň. Nemám otázku, len sa chcem poďakovať za ten "drajv" čo skupina Lucie mala a - súdiac podľa posledného koncertného programu - stále má. Držím palce a prajem všetko dobré Vám i vašim projektom. - jan

Zdravím Honzo, díky. David

Su v Cesku muzikanti kamarati, alebo skor konkurenti a neprajnici? S kym si najviac rozumiete doma a s kym na Slovensku? - Gabriel

Mám medzi nimi veľa kamarátov. S tými, s ktorými sa nestýkam, neviem, čo si o mne myslia a je mi to celkom jedno. Hudobníci sú citliví ľudia. Hral som s určite viac ako stovkou rozličných muzikantov v kapelách a vlastne sme skoro vždy zostali kamaráti. Takže mám sto kamarátov. :)

Koho koncert, keby prisiel do Prahy, by ste si za ziadnu cenu nenechali ujst? - Kiko

Teším sa až zase niekedy príde Snoop Dogg – bol som s manželkou na jeho koncerte asi pred siedmimi rokmi a myslel som si, že to bude trápna diskotéka. A bol som prekvapený, že to bola normálna poctivá tvrdá kapela, ktorej velil dídžej a bubeník + pochopiteľne Snoop Dogg. Ale hlavné slovo mal zvukár – mal na sluchadlach zapnutého chvíľu bubeníka a chvíľu dídžeja a podľa toho, kto bol viac groovy, toho pustil. Bol to naozaj zážitok a tancovali sme celé dve hodiny. Vypočujte si, akého má bubeníka dnes – to fakt stojí za to. Skoro ako Valihora.

Mozno netaktna otazka, ale co trapi chlapa po pätdesiatke? Prostata, klby, chrbtica? :-) Trapite sa starnutim? A ako ovplyvnuje vek vase texty? - Ivica

Texty si píšem len trochu, pretože vlastne sa nedokážem zbaviť pocitu, že na seba niečo prezradím. AJ keď singel, ktorý pripravujem, sme s Mirkou Ábelovou urobili dohromady. Čo sa týka zdravia, z tých tisícov kilometrov po D1, ma síce chrbát bolí, ale snažím sa trochu cvičiť a je to dobré. Musím si zaklopať. Dnes ešte buďme veselí na naší bíle posteli.

Dobrý deň, chcem sa vrátiť k piesni - Medvídek - nerozmýšlali ste prepísať text tejto piesne na klubovú hymnu AC Sparta Praha či už pre futbal alebo hokej alebo oboje - Zoli

Nerozumiem otázke.

Kazdy hudobnik, ktory vo svete dosiahol to, co vy v Cechach a na Slovensku, je za vodou. Vy ste za vodou? Nie je vam luto, ze kapela z nasich koncin asi nikdy nedosiahne format U2 a nebude za vodou v milionoch - ale dolarovych? - Jozef

Ja neviem. Myslím si, že je povinnosťou každého tie peniaze, ktoré nejakým umením zarobí, zase do neho nasúkať. Takže neviem, či si dokážem tie peniaze vlastne užiť. Vlastne je to o tom, že človek plánuje veci na dva roky dopredu. A tie investície, ktoré do projektu vkladáte, sa tiež nemusia zúročiť – stáva sa celkom bežne, že sa vám niečo nepodarí, alebo to ľudia nepochopia. Potom sú obdobia, keď nemáte žiadne príjmy, ale na to som si už za tých 30 rokov zvykol. Malý stres neuškodí. To, že nie sme U2, na to som si už zvykol.

Zdravim, čo myslíte, kam by to dotiahla Jasná páka keby ju nezakázali? - Michal Granec

Neviem – ten štart kapely bol úplne raketový, od druhého koncertu sme mali natrieskané, čo sa nepáčilo komoušom. Takže nedokážem povedať, kam by to mohlo ísť, pretože človek bol v neustálom strese, že niečo nesmie spievať a hrať, že musí jeden či dvakrát za rok hrať ne nejakom politickom koncerte a liezť do zadku vtedajšiemu hnusnému komunistickému režimu.

Naozaj sa volam Lucia a nielen preto ste mi sympatický. Ako sa vola zena vasho zivota? - Lucia

Žena môjho života je moja mamička, ktorá mala tento rok 92 rokov a volá sa Jiřina.

Co je pre hudobnika s vasou bohatou karierou najvacsia radost dnes a co bolo najvacsou radostou na zaciatku kariery? - Zdenka

Myslím si, že to je stále to isté. Chcem, aby sa ľudia potešili, aby zabudli na svoje denné starosti a odchádzali s tým, že možno ešte niekedy prídu znovu.

Čo stojí na vydaní albumu 2 miliony korún? A za koľko sa to pri najúspornejšom režime dá urobiť? - Milena

Bohužiaľ z toho dôvodu, že si veľa ľudí sťahuje hudbu zdarma, tak mladé kapely sú na tom najhoršie – nemajú ani príjmy z koncertov. Ničmenej minimum na jeden album je, že tri dni robíte jednu pesničku – jeden deň nahrávate, druhý deň editujete a tretí deň mixujete. Jeden deň v profesionálnom štúdiu stojí minimálne 250 eur. Takže jedna pieseň je zhruba 750 eur. S masteringom počítajte 1000 eur za jednu pesničku. Vylisovanie albumu bude niečo stáť. K tomu mastering. Nemáte tam plat muzikantov a pochopiteľne externý producent bude stáť ešte raz toľko. A potrebujete aspoň jeden videoklip a 10-tisíc eur na propagáciu. To by som videl ako minimum, pokiaľ chcete niečo urobiť. Môžete to urobiť v poloprofesi­onálnych štúdiách, ale nemáte záruku výsledku a skúsenosti z muziky u zahraničných producentov sú v našich podmienkach takmer nedosiahnuteľné. Možno ich v Česku na Slovensku spočítať na prstoch jednej ruky. A možno ani to nie. A to sme ešte zabudli na grafika, fotografa a ďalšie veci, ako sú kvalitné nástroje – alebo minimálne ich zapožičanie. Myslím si, že je lepšie urobiť jednu pesničku poriadne a vsadiť si na ňu – než nahrať album v kuchyni.

Aký je posledný album, ktorý ste si kúpili a zaujal Vás?:) - Michal

Kúpil som si teraz album Michaela Kocába. Je to strašný nárez. Zišli sa tam štyria úžasní muzikanti. Síce som po troch pesničkách unavení ako bývam z nejakých trash-metalov, ak ich počúvam. Ale piata pieseň je krásna pomalá balada a deviata pieseň je tiež pekná. Moji favoriti sú 1,5 a 9. Album nahrávali každý vo svojom štúdiu. V Austrálii, v Amerike a v Prahe – dali to dohromady cez dropbox a príde mi to veľmi vtipné aj z tej technologickej stránky veci. Ešte sa navyše nemuseli stretávať. :)

A este jednu otazku - hoci je slovencina a cestina blizka, najma v Cechach, kde je slovenciny malo, mladi ludia maju problem s porozumenim slovenciny. Nie je to skoda? - Karol

V Čechách sú nejakí spíkri v rádiu aj televízii Slováci – neviem, koľko Čechov je v slovenských médiách ako spíkrov. Ale s tým sa asi nič robiť nedá. Ale verím, že si to ľudia nájdu. Najmä, ak cestujú cez dovolenky medzi oboma krajinami.

Zdravim, Vas. Chcem sa pána umelca spýtať koľko mu trvá zloženie jednej pesničky. Určite sa niečo podarí na prvý šup - text aj hudba, ale niektoré trvajú aj dlhšie... Koľko to najdlhšie trvalo? - ondrej

Niektoré pesničky trvajú v štúdiu až tri nedele. Takže keď počítate, koľko stojí ľudská práca a štúdiový čas, tak to ide k dosť vysokým sumám. To bol prípad pesničky Medvídek. Na druhej strane myslím si, že normálna pesnička aj s textom trvá v priemere tak dva týždne. Ale niekedy nahráte za deň aj štyri pesničky – je to naozaj rôzne. Teraz mám na Slovensku pomocníka na texty – volá sa Mirka Ábelová a tá mi pomáha so skoro všetkými textami na nový album.

Ktora pesnicka od Lucie je vasa najoblubenejsia a ktoru mate radi najmenej - michy

Niektoré pubertálne piesne sa mi ťažko spievajú, keď už mám po päťdesiatke – napríklad pieseň Iveto. A najradšej mám vlastne tie piesne, ktoré sa páčili ľuďom, hoci už sú trošku obohrané – napríklad Černí andělé, Oheň a Panic.

Zdravím Chcem sa spýtať budete mať nejaký nový album s Lucie alebo solový album ? - Andy62

Od nedele začíname pracovať na prvom singli mojej platne s anglickým producentom. Veľmi sa na to tešíme. Budúci mesiac by singel mohol byť vonku a nový album snáď v januári. Na jar 2015 potom chystáme koncertnú šnúru.

Ked uz sa vyjadrujete o rozdeleni, aky je vas vztah k Slovensku a su este v Cechach ludia, ktorym je rozdelenie luto, alebo ste si uz zvykli tak, ze by ste si spolocny stat ani nevedeli predstavit... - Karol

Myslím si, že tým, že našťastie žijeme v spoločnom priestore Európskej únie, tak je to celkom jedno. Každý môžeme žiť, kde chceme a to je to najdôležitejšie.

Prečo ste sa zapojili do v podstate slovenskej kampane Ak by som bol gej, zmení sa niečo? - Gajko

Počul som o výrokoch v minulosti veľmi dôveryhodného farára Mariána Kuffu, ktorý sa stará o ľudí okolo seba a ktorý túto problematiku zjavne nezvláda, a keďže mám pár kamarátov, ktorí sú orientovaní homosexuálne a viem, že sú to slušní ľudia, tak vôbec nechápem, prečo takýto človek, navyše člen partie, ktorá hlása Kristove pravdy, prečo sa mu vôbec dostáva akejkoľvek pozornosti, Nechápem ľudí, ktorí môžu mať výhrady voči tomu, ako niekto žije. Príde mi to v dnešnej dobe veľmi lacné a nebezpečné. Navyše, keď majú katolíci za sebou toľko škandálov s prznením detí.

Ktoré obdobie s kapelou Lucie bolo najkrajšie a ktoré najhoršie? - MIlan

Pozerám sa dozadu vždy len s optimizmom a prežívam tie veci veselo, pretože nechcem nosiť v sebe žiadnu zlobu alebo hnev voči niekomu. Takže vlastne neviem. Ale keď už sme pri tých dlhodobých vzťahoch – a my sme s Lucie boli intenzívne spolu vyše osemnásť rokov – každý kto ho mal, vie, čo to obnáša.

Dobry den, ako dlhorocnu fanusicku skupiny Lucie, ktora bola podla mna jednou z najlepsich kapiel svojej doby, by ma zaujimalo, ci planujete zopakovat uspesne nedavne turne Lucie? Mimochodom, prajem vsetko dobre, a nech sa Vam dari i v solovych projektoch :) - Lucia

Vlastne sme sa o tom vôbec nebavili s Lucie. To, čo sme tento rok prežili, bolo dosť intenzívne. Mysleli sme si, že to bude len päť koncertov, nakoniec ich bolo dvanásť. Užili sme si to, myslím, že ľudia – fanúšikovia tiež, ale teraz si dávame pauzu. Máme svoje projekty a kapely a nechceme o ne prísť.

Vždy ste sa angažovali vo verejných veciach a nebáli sa vyjadriť svoj názor bez ohľadu na dôsledky. Aký máte pocit z toho, čo sa deje medzi Ruskom a Ukrajinou? Ako sa v tom má človek vyznať...čo je pre Vás dôveryhodný zdroj informácií? - Michal

Určite nie bývalý člen KGB. A som rád, že sme sa my ako Česi a Slováci dokázali viacmenej na všetkom zhodnúť. Nedokážem si predstaviť, že by sme medzi sebou bojovali o Ostravu alebo Malacky.

Vy ste boli chvíľku partnerom Slovenky. Tak čo hovoríte na slovenské dievčatá? Však sme super :) - Janulka

Môžem to len potvrdiť, následok tohto vzťahu jazdí so mnou po koncertoch a hrá na bicie.

Zrdavim vas pan Koller, chcem sa spytat, ci nejake nove projekty budu aj s Lucie. Nechystate nove cedecko? - Peter

Lucie 5. júla upadla do kómy a bude čakať na to, až ju nejaký princ zase pobozká a ona vstane ako Šípková Ruženka. Dúfam, že to nebude ako vo filme Pedra Almodovara Hovor s ňou. Inak, ja pripravujem album a v nedeľu v štúdiu začíname robiť na novom singli s mojou kapelou.

ja neviem co sa mam spytat, vidim tvoju sympaticku tvar a usmievam sa aj ked prsi :-D Pekny den Davide, a tesim sa na koncert v Babylone! - Sandra

Ďakujem. Môžem povedať takú dnešnú novinku, že s nami tam budú hrať aj Karpatské chrbáty. Teraz mi to potvrdil Braňo Jobus. Budú hrať bigbít rovnako ako my. Díky, Braňo.

Zdravím David! Zažili ste zlaté časy hudobného priemyslu, keď sa albumy predávali v státisícoch. Dnes je všetko inak. V digitálnych časoch majú ľudia pocit, že za námahu hudobníkov netreba platiť vôbec. Ako vidíte budúcnosť distribúcie hudby? Majú dnes ešte hudobné vydavateľstvá ako také zmysel? - Michal

V pondelok ma prekvapilo, že U2 vydali svoj nový album a dali ho na stiahnutie zdarma. Určite, ak by im Apple nezaplatil, tak by to neurobili. A myslím si, že to je proti zákonom akéhokoľvek obchodu. Každá moja platňa stojí od 600-tisíc do 2 miliónov a niekde na to človek zohnať musí. Sponzorov muzika nezaujíma, pretože nebeháme s číslom na chrbte za loptou. Takže si na to musíme zarobiť inde. Ale ja osobne si rád za moje kapely, ktoré počúvam, zaplatím. Ale nie som z toho smutný, myslím si, že sa to zase nejako zrovná. Za knižky alebo za obrazy, alebo iné umenie si ľudia tiež platia.

Jasna paka - Konec nočních toulek - skvelá skladba, ale mám Dávid inú otázku...prečo Lucie v máji na koncerte v Košiciach nehrala skladbu Chci zas v tobě spát ? - Helena

Chceli sme s kapelou Lucie hrať len pesničky, ktoré vznikli v kapele Lucie a Chci zas v tobě spát vznikla na mojej sólovej platni. Rozhodli sme sa teda na koncerte ju nezahrať. Ďakujem za reakciu na Konec nočních toulek.

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk