Folklórny festival Východná 2022 sa bude konať pod záštitou prezidentky a UNESCO

Folklórny festival Východná (FFV) sa v tomto roku bude konať pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a Slovenskej komisie pre UNESCO. Lákadlom 67. ročníka sú nielen víťazi celoštátnych súťaží, celovečerné programy a profesionálny súbor z Budapešti, ale aj prezentácia gajdošskej tradície a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.

06.05.2022 16:00
FOLKLÓR: Východná 2014 Foto:
Festival vo Východnej je vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry.
debata

TASR o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie Národného osvetového centra (NOC) Alexandra Žilavá. „Už vo štvrtok 30. júna večer si diváci vychutnajú premietanie najstaršieho slovenského filmu Jánošík so živým hudobným sprievodom Štátneho komorného orchestra. V piatok 1. júla vystúpi Maďarský štátny ľudový súbor MÁNE z Budapešti s predstavením Oživené Podkarpatsko, ktoré prezentuje tanečno-hudobnú tradíciu národov žijúcich na tomto území,“ priblížila Žilavá s tým, že vývoj slovenskej tanečnej tradície predstaví autorský program Letokruhy tanca.

Večerné štvrtkové, piatkové a sobotňajšie (2. 7.) programy na Veľkej scéne uvedú originálne autorské celovečerné tanečno-divadelné predstavenia z celoštátnej súťaže choreografií Jazykom tanca 2021. Na Malej scéne sa predvedú rodiny folkloristov i vývoj tradičného odevu a sviatky a roboty v roku na Liptove v interpretácii regionálnych folklórnych skupín. „Osobitosťou 67. ročníka FFV je prezentácia najúspešnejších detských folklórnych súborov, speváckych skupín i detských ľudových hudieb a speváčikov, postupujúcich z krajských kôl celoštátnych súťaží,“ dodala Žilavá.

BRAK 2021 Čítajte viac BRak predstaví viac ako 50 domácich a zahraničných vydavateľstiev

V spolupráci s Ústredím ľudovej umeleckej výroby vznikla škola remesiel, jarmok tradičných remesiel i séria virtuálnych výstav a filmových dokumentov o remeselných postupoch. Budú ich vysielať on-line počas festivalu. Žilavá prezradila, že neskoro večer sa na Tancovisku budú konať školy tanca a spevu. Diváci sa priučia rôznym typom tanca a osvoja si piesne z rôznych oblastí pod vedením lektorov.

Nedeľný (3. 7.) program uzatvára hudobné predstavenie v evanjelickom kostole, slávnostný sprievod obcou Východná a záverečný galaprogram festivalu na Veľkej scéne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #UNESCO #Folklórny festival Východná #Zuzana Čaputová