Recenzia: Z Talianska do Indie za sebou samým
Londýnčan Dyer, laureát ceny Somerseta Maughama, totiž napísal nový, nezvyčajne zábavný a odvážny román, ktorý sa vymyká žánrovému zaradeniu. Kniha Jeff v Benátkach, Smrť v Benárese obsahuje dva príbehy. A v dvoch „vodných mestách“.
Podľa hlavného hrdinu sú Benátky a „sväté mesto Indie“ Benáres miestami, ktoré spája neopísateľné puto, ako dvojčatá. Znudený novinár Jeff Atman z Londýna si naplno užíva pozemské radovánky na benátskom bienále, naproti tomu hrdina, ktorý sa ocitne v Benárese, sa postupne dostáva hlbšie do svojho vnútra.
Taká je základná rovina románu. Obaja muži hľadajú – okolo seba aj v sebe samotných. Zatiaľ čo pre hrdinu prvej časti má autor meno a drží sa v pozícií rozprávača, v druhej časti píše v prvej osobe. Autentické zosobnenie spolu s vykreslenými kontrastmi medzi Benátkami a Benáresom pomáha dešifrovať vyššie ambície románu. Dva príbehy sa akoby spoja v jedno. Ukazujú dve polohy jedného človeka, jednej existencie.
Autor ju nesúdi. No ani sa nevyhýba negatívnym črtám hrdinov. Tu sa však spolieha na humor, nadhľad, živé dialógy a ako pozorovateľ v dôslednosti zachádza až do krajností. Tie sú pre čitateľa niekedy hraničnými momentmi medzi fascináciou a nudou. Môže sa však ľahko stotožniť s oboma príbehmi – nájsť v sebe taliansku rozšafnosť aj indickú duchovnosť.
Jeff chodieva do Benátok na bienále pravidelne a dobre vie, ako si to má vychutnať. Téma reportáže, pre ktorú tam ide, ďaleko zaostáva za všetkým ostatným. Pár dní v rozhorúčených Benátkach vníma ako veľkú párty, kde šampanské tečie prúdom, podáva sa kaviár a všetko je zadarmo. Sám sa označuje za „úspešnú vyžírku s akreditáciou“.
Zmysel pre rozpustilosť naplní vzťahom s krásnou Laurou – je to vášeň na prvý pohľad. Scény, ktoré opisujú ich stretnutia, so skvelými dialógmi patria k najsilnejším pasážam prvej časti. „O Benátkach sa nedá povedať nič, čo by už pred tým nepovedal niekto iný,“ zatiaľ čo Jeff sa riadi týmto tvrdením, autor románu ponúka viac.
V druhej časti prichádza novinár (Jeff Atman?) do Benáresu, kultúrneho aj náboženského centra severnej Indie. Mesto na brehoch rieky Gangy, v ktorom prvýkrát kázal Budha, je považované za centrum hinduizmu a celé veky láka filozofov, umelcov a pútnikov. Tak ako mnohí aj on si cestu predĺži z pár dní na niekoľko mesiacov. „Prišiel som do Benáresu, pretože ma v Londýne nič nedržalo a zostal som tu z rovnakého dôvodu: pretože ma nič neťahalo domov.“
Autor ponúka silné podobenstvo – v Benárese je vraj všetko, celý vesmír, rovnako tak, ako si je všetkým človek sám. Dyer proces zvnútornenia nepreceňuje, nevnucuje, pokojne dáva na výber. Jediné miesto, kde sa človek môže uchýliť, je podľa neho miesto vo vlastnom vnútri. Za román Jeff v Benátkach, Smrť v Benárese získal Dyer v roku 2009 cenu P. G. Wodehausu.