Willy Toledo vraj urazil Boha a Pannu Máriu. Chcú ho súdiť

ČTK | 25.05.2018 07:00
Javier Bardem Willy Toledo
Javier Bardem (vľavo) podporil svojho kolegu Willyho Toleda. Autor:
Španielsky herec Javier Bardem kritizoval miestnu justíciu za to, že predvolala na súd jeho kolegu Willyho Toleda kvôli vyjadreniu názoru na sociálnych sieťach. Podľa Bardema je v Španielsku „ohrozená sloboda prejavu“.

Manžel herečky Penélope Cruzovej to povedal v Madride na tlačovej konferencii, ktorú usporiadal Toledo s kolegami v súvislosti so svojou kauzou. Toleda vyšetrujú pre podozrenie z urážky náboženského cítenia, informoval španielsky rozhlas Cadena SER.

Španielska justícia vyšetruje Toleda pre „urážku Boha a Panny Márie“, ktorej sa údajne dopustil vlani v júli na sociálnej sieti facebook tým, že podporil tri ženy súdené v Seville za urážku náboženského cítenia. Tieto ženy usporiadali v roku 2014 sprievod, pripomínajúci tradičné náboženské procesy, a niesli obrovskú maketu vagíny. Cieľom akcie podľa nich bolo protestovať proti patriarchálnemu zmýšľaniu v spoločnosti.

„Tri ženy sú súdené za to, že zorganizovali v Seville Pochod neposlušnej vagíny. Podľa sudkyne zosmiešnili sviatosť a panenstvo Panny Márie,“ napísal vlani Toledo na sociálnej sieti. Dodal, že na takú dogmu svätosti „kašle“ a že tento súd je „hanbou tejto krajiny“.

Na tlačovej konferencii Toledo okrem iného uviedol, že sa necíti vinný, a preto sa tiež minulý mesiac nedostavil pred súd na prvé pojednávanie. „Nespáchal som žiadny zločin, a preto nemusím pred súdom vysvetľovať svoje náboženské cítenie, svoje presvedčenie, svoj spôsob myslenia, svoju sexualitu. V tom všetkom ma chráni ústava,“ povedal Toledo novinárom.

„Fakt, že sa môže toto trestať väzením, mi pripadá ako návrat do doby frankizmu,“ povedal Bardem na tlačovej konferencii s odkazom na obdobie diktátorského režimu Francisca Franca. Toledo s kolegami zorganizoval stretnutie s novinármi v priestoroch farnosti svätého Karola Boromejského v deň, keď sa mal dostaviť na súd. Pojednávanie však bolo pre štrajk španielskych sudcov odložené na 28. mája.