Elena Ferrante: Dni opustenia

Pravda | 01.10.2018 07:00
Olga mala kedysi literárne ambície, ale vymenila ich za manželstvo a materstvo.
Elena Ferrante:Dni opustenia
Elena Ferrante:Dni opustenia Autor: Inaque.sk

Presťahovala sa do Turína, kde žije s manželom Mariom, dvomi deťmi a psom. Keď ju Mario po pätnástich rokoch spoločného života opustí, je úplne zmätená.

Hoci sama seba presviedča, že všetko zvládne, že nie je „úbohá opustená žena“, o ktorej toľko počula počas svojho neapolského detstva, nevie sa odnaučiť ľúbiť svojho manžela. Rutinné povinnosti jej prerastajú cez hlavu, zanedbáva sa, opúšťa sa. Po mesiacoch sebaľútosti, hnevu, pochybností, zúrivosti, zúfalstva a takmer šialenstva začína vnímať svet a aj svoje manželstvo jasnejšie.

Román šokuje a zároveň fascinuje svojou surovou úprimnosťou, opisom zostupu do prázdnoty, ktorá Olge zostala po ilúzii manželstva a seba samej. Keď sa ocitne doslova uväznená medzi štyrmi stenami bytu, je nútená konfrontovať sa so svojimi démonmi, stratou vlastnej identity a sveta, aký poznala, ako aj s možnosťou, že život už nikdy nebude ako predtým.

Elena Ferrante je pseudonym, za ktorým sa skrýva neznáma autorka (1943) poltucta knižiek – prvú vydala v roku 1992. Najznámejšia je Neapolská sága – séria štyroch „neapolských románov“, ktoré majú spoločné hlavné hrdinky i násilné a otupujúce prostredie, v ktorom si nachádzajú vlastné miesto pre život. Časopis Time zaradil Ferrante v roku 2016 do zoznamu stovky najvplyvnejších ľudí na svete.

V talianskom origináli I giorni dell'abbandono (E/O 2002). Preložil Peter Bilý.

Inaque.sk

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ