Šarkan môže doletieť až k oscarovej nominácii

Jena Opoldusová, Pravda | 19.07.2019 18:02
Martin Smatana Šarkan
Animovaný film Martina Smatanu Šarkan sa dostal do semifinále 46. ročníka študentských Oscarov. Autor:
„Ani v najanimovanejšom sne by mi nenapadlo, že by sa to raz mohlo podariť,“ priznáva Martin Smatana. Režisér animovaného filmu Šarkan, ktorý sa dostal semifinále 46. ročníka študentských Oscarov.

„Film sme pripravovali niekoľko rokov a nakrúcali celé minulé leto zatvorení vo veľkej tmavej hale, kam nesmelo prúdiť denné svetlo. Tri mesiace sme preto poriadne nevideli slnko a jedli vitamín D v tabletkách. Dnes už môžeme povedať, že to stálo za to!“ pokračuje v rozprávaní pre Pravdu.

„Do užšieho výberu 81 filmov vybrali Šarkana z 1¤615 prihlásených titulov, čím sa zaradil medzi päť percent najúspešnejších študentských filmov z celého sveta. Naposledy sa o toto ocenenie, ktoré v minulosti získal napríklad Jan Svěrák za Ropákov, uchádzal slovenský film v roku 2000,“ pridáva producent Peter Badač. Animovaný príbeh o sizyfovskom údele Michala Strussa V kocke sa vtedy dostal zo semifinále do desiatky nominovaných. Napokon však sošku študentského Oscara nezískal.

Svetovú premiéru mal Šarkan v polovici februára na festivale Berlinale, kde ho uviedli v súťaži Generation Kplus 16. Rozpráva príbeh deda a jeho vnuka, ktorý si užíva posledné leto pred začiatkom prvého školského roka. Vďaka obľúbenej spoločnej kratochvíli – púšťaniu šarkana – ostane starký vo vnukovej pamäti aj po tom, čo skončí svoju pozemskú púť. Tvorcu inšpiroval rozdielny pohľad na svet očami dieťaťa a očami starého človeka. „Jeden z nich má ešte celý život pred sebou a druhý, naopak, už takmer za sebou. Dieťa je hravé a bezstarostné, dedo tenký ako papier si uvedomuje svoju pominuteľnosť, hľadí do neba a obáva sa silného vetra,“ opisuje Martin Smatana.

Na prestížnom medzinárodnom festivale animovaných filmov v Annecy získal Šarkan Cenu mladých divákov, v Stuttgarte cenu za najlepší krátky film pre deti Tricks for Kids. A diváckou cenou ho odmenili aj návštevníci Febiofestu. Od svetovej premiéry ho premietli na dvadsiatich piatich medzinárodných festivaloch. „Šarkan je prvý slovenský film v histórii zaradený do filmotéky Museum od Modern Art v New Yorku. V súčasnosti je distribuovaný v talianskych a francúzskych kinách, na Slovensku ako predfilm pred celovečerným filmom pre deti Veľký zlý lišiak a iné príhody,“ pridáva mladý režisér a animátor.

Šarkan je jeho absolventský film, ktorým zavŕšil katedru animácie na pražskej FAMU, bakalárske štúdium absolvoval na bratislavskej Vysokej škole múzických umení. „Film je česko-slovensko-poľská koprodukcia, majoritným producentom je spoločnosť BFILM. FAMU má koprodukčný podiel asi dvadsať percent,“ vysvetľuje Peter Badač. Keďže Smatanov „animák“ spĺňal všetky kvalifikačné kritériá, do súťaže v kategórii medzinárodnej animovanej kinematografie ho prihlásil producent. „Americká Akadémia filmových umení a vied zverejní 17. augusta zoznam desiatich nominovaných finalistov, ktorí pôjdu v októbri na slávnostné odovzdávanie študentských Oscarov do Beverly Hills v Kalifornii,“ dodáva Martin Smatana.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ