Na Colors of Ostrava príde kapela Twenty One Polits

TASR | 06.12.2019 07:00
ostrava warner music
Josh a Tyler z kapely Twenty One Pilots zavítajú v lete do Ostravy. Autor:
Americká kapela Twenty One Pilots, ktorá patrí k najväčším menám súčasnej svetovej hudobnej scény, je prvou potvrdenou hviezdou festivalu Colours of Ostrava 2020.

Miliardy prehraní piesní na YouTube či Spotify, vypredané najväčšie koncertné haly, cena Grammy, nominácia na Brit Awards, ale predovšetkým strhujúce vystúpenia, to všetko patrí k formácii Twenty One Pilots. Tvorí ju spevák a multiinštrumen­talista Tyler Joseph a bubeník Josh Dun.

„Ich euforické koncerty predstavujú neuveriteľný zážitok. Vystačia si dvaja, podporení dokonalou vizuálne a svetelne zladenou šou. Jej súčasťou je mnoho prevlekov, efektných kostýmov, občas aj horiaci automobil a strhujúca energia, s akou Josh bubnuje či robí premety. Tyler zas strieda jeden nástroj za druhým,“ opisuje riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Twenty One Pilots s prirodzenou originalitou a neuveriteľnou rýchlosťou striedajú elektropop, reggae, hip hop, drum & bass, punk alebo hymnické klavírne balady. Niekto by si myslel, že už sa nedá nič nové vymyslieť, a my sa im snažíme vyviesť z omylu. Spomeňte si na akúkoľvek svetovú hudobnú cenu a je vysoko pravdepodobné, že ju Twenty One Pilots buď získali, alebo na ňu boli aspoň nominovaní," dopĺňa Holušová.

Twenty One Pilots pochádzajú z amerického Ohia a kapela má názov podľa tragického príbehu z knihy Arthura Millera All My Sons, kde ľudskou vinou zahynulo dvadsaťjeden pilotov. Svoju kariéru, ktorá graduje od roku 2009, popísali hudobníci takto: „Snažili sme sa zaujať miestnu scénu, potom regionálnu a ďalej si už nič nepamätáme. Tak rýchlo to všetko prišlo.“

Celosvetový úspech dosiahli s vysoko zábavnou hudbou oscilujúcou medzi najrôznejšími žánrami a znepokojujúcimi témami o úzkostiach, depresiách, neistotách a prekonávaní osobných démonov. „Keď skladáte hudbu, ktorá vyjadruje pochybnosti, starosti alebo temné myšlienky, ktorými prechádza dospievajúci človek, ľudia začnú počúvať niekoho, kto o tom hovorí nahlas,“ priblížila kapela.

Formácia vydala päť albumov, pričom dva posledné, Blurryface a Trench na seba nadväzujú a možno ich nazvať fantasy opusmi o neistotách.

Kultúra, pokiaľ ide o samovraždu alebo depresie, urobila veľký pokrok. Som hrdý, že práve hudba je na vrchole v schopnosti hovoriť o depresii otvorene. Je to totiž mimoriadne dôležité," vysvetlil Tyler.

Devätnásty ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 15. do 18. júla 2020 opäť v industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Program na 24 vonkajších aj krytých scénach ponúkne viac ako 450 podujatí, okrem koncertov viac ako 120 zahraničných a domácich kapiel, taktiež diskusie v rámci medzinárodného fóra Meltingpot, divadlá, workshopy, filmy, výtvarné inštalácie a iné sprievodné aktivity.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ