Rozprávka Nebojsa ožije v Prešove ako divadelné predstavenie

Na doskách Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove uvedú novú rozprávku Nebojsa. Voľne ju na motívy literárnej predlohy Pavla Dobšinského v rusínskom jazyku divadelne adaptovali Zuzana Galková a Rebeka Mikušová. Premiéra v poradí 369. premiéry divadla sa uskutoční v piatok 24. februára.

Ján Kroner ml. a Ondřej Vetchý v televíznej rozprávke
Nebojsa z roku 1988.
Ján Kroner ml. a Ondřej Vetchý v televíznej rozprávke Nebojsa z roku 1988.
Autor: Bontonfilm

Príbeh nebojácneho hrdinu Nebojsu je plný pesničiek a prináša trochu strašidelné, no najmä veselé putovanie, v ktorom sa hľadá strach. Ako pre agentúru SITA uviedla režisérka Zuzana Galková, ide o klasickú rozprávku, ktorú poznajú dospelí, ale stále sa číta aj deťom. „Odetá je však v novom šate a zasadená do iného prostredia, v tomto prípade v začarovanej škole. Je to prostredie, v ktorom deti žijú a poznajú ho. Tým, že sa premieňa na niečo iné, ako sú zvyknutí, je samo o sebe pútavé,“ uviedla režisérka.

Rozprávka je určená najmä pre deti prvého stupňa základných škôl. Naučiť ich má aj vedieť sa vyrovnať so strachom. „Ten strach je v tom, či s nami niekto bude chcieť sedieť v lavici, či budeme mať kamarátov v družine alebo či sa so mnou bude chcieť vonku niekto hrať. To sú také tie základné strachy, ktoré deti prežívajú a to sme si vzali ako inšpiráciu a ďalej sa s tým pohrali. Dúfam, že sa na začiatku aspoň trochu zaboja, ale potom sa o to viac budú smiať, keď si vlastne ukážu, že keď si nájdu kamaráta, že sa vlastne nemajú čoho báť,“ povedala Galková. Dodala, že do prípravy a tvorby hry boli zakomponovaní všetci aktéri. Vo svojich starých školách totiž zháňali potrebné rekvizity ako staré nástenky, kreslené mapy, lavice či žinenky. „Každý niečo priniesol,“ podotkla režisérka.

Podľa predstaviteľa hlavnej úlohy Nebojsu Ladislava Ladomirjaka je zhruba hodinové predstavenie veľmi pestré. „Je to pekné, farebné, sú tam pesničky aj tance, čiže sa človek nemá kedy nudiť. Nechýba ani interakcia s divákom, keďže tam budem loziť a skákať po hľadisku. Sami sme zvedaví ako to vypáli,“ prezradil herec. Zuzana Kovalčíková, stvárňujúca postavu Nebojsovej kamarátky Zuzky, dodala, že v príbehu si každý nájde to svoje. „Aj deti, aj dospelí si môžu zobrať z tejto rozprávky príklad, keďže je tam veľa takých momentov, ktoré sú aj pre dnešnú dobu motivujúce a povzbudzujúce. Napríklad v tom, že si musíš ísť za svojím cieľom,“ povedala Kovalčíková, ktorá bola zároveň asistentkou réžie.

Okrem Ladomirjaka a Kovalčíkovej, ktorú v úlohe Zuzky alternuje Miriama Fedorková, sa v inscenácii predstavia aj Jaroslava Sisáková v úlohe mamy, otca hrá Jozef Pantlikáš a otca Zuzky Jozef Takáč v alternácii s Ľubomírom Mindošom. O hudbu sa postaral Viliam Stanek a texty piesní Jaroslav Sisák.

Prvá premiéra hry Nebojsa sa v Divadle Alexandra Duchnoviča odohrá v piatok 24. februára o 17. hodine. Druhá premiéra je na programe v nedeľu 26. februára od 16. hodiny.  

Súvisiace články:

Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.