Našich čitateľov sme už neraz informovali o slovenskom egyptologickom výskume v Tell el-Retábí.
V expozícii Slovenskej republiky na svetovej výstave EXPO 2025 v japonskej Osake dominuje filmová projekcia o krásach Slovenska Amazing Slovakia, ktorých autorom je fotograf a cestovateľ Filip Kulisev.
V činohernom štúdiu sa nahrávajú rozhlasové hry. Stretli sme tu zvukových majstrov. Ich práca v skratke: „Hrajú sa so zvukom, aby mal poslucháč z vysielania pôžitok."
Slovenský rozhlas sa stal vďaka modernej budove aj vizuálnym symbolom hlavného mesta. A - práve uplynulo 40 rokov, čo sa začalo pravidelné vysielanie z obrátenej pyramídy.
Kto a ako môže o grant požiadať a kto o grantoch rozhoduje? Vysvetľuje riaditeľka fondu Linda Kapustová Helbichová.
Kaštieľ v Rusovciach patril donedávna k najkrajším bratislavským pamiatkam, ktoré dosiaľ neboli rekonštruované.
27. marca 1985 sa z rozhlasovej pyramídy odvysielali prvé ranné správy a začalo sa pravidelné rozhlasové vysielanie z Mýtnej ulice v Bratislave. Budova pripomínajúca obrátenú pyramídu je svetovým unikátom.
Pri potulkách po viedenských uliciach užasnete nad výkladmi obchodov, kde sa luxusná móda stretáva s kvalitným umením, napríklad s kvetinovými motívmi svetoznámeho konceptuálneho umelca Takašiho Murakamiho.
O laureátoch v desiatich kategóriách a mimoriadnej cene v 28. ročníku rozhodli odborné poroty a Veľká porota.
Dánski archeológovia objavili praveké nálezisko, ktoré pravdepodobne pochádza z doby spred zhruba 4000 rokov.
Vedci na skúmanie deviatich mumifikovaných tiel využili okrem elektronických zariadení aj služby "trénovaných ľudských čuchačov".
Ide o prvý nález kráľovskej hrobky od roku 1922, keď Howard Carter našiel hrobku faraóna Tutanchamona.
Spisovateľky vyjadrujú hlboké znepokojenie a nesúhlas s narastajúcim počtom čoraz intenzívnejších nenávistných prejavov.
Básnik a prekladateľ Ľubomír Feldek si prevzal českú medailu Za zásluhy o diplomaciu, ktorú mu v mene ministra Jana Lipavského odovzdal veľvyslanec Rudolf Jindrák. Ten Feldeka označil za symbol priateľstva Čechov a Slovákov.
Starecká demencia či Alzheimerova choroba je problém, ktorý sa dotýka nielen starších ľudí, ale aj ich blízkych. Aj tých najmenších: vnukov a vnučiek. Hovorí o tom hra Na obzore v sobotu 8. februára na Rádiu Devín.
Ide o fosílne pozostatky australopiteka z obdobia približne pred 3,2 miliónmi rokov.
Prinášame vám znenie listu, ktorý zamestnanci Slovenského literárneho centra (SLC) adresovali ministerke kultúry SR Martine Šimkovičovej a vedeniu rezortu.
Cyklus egyptologických prednášok Výpravy do starovekého Egypta pokračuje už v piatok 31. januára o 17. hodine v Múzeu mesta Bratislavy.
Patrila medzi priekopníčky ženského emancipačného hnutia na Slovensku.
Podnet sa týka preskúmania zákonnosti rozhodnutia ministerky Šimkovičovej v súvislosti s vymenovaním Petra Grutku do Rady FPU.
Maha Kumbh Mela 2025 sa koná v meste Prayagraj v indickom štáte Uttarpradéš, od 13. januára do 26. februára 2025.
Pripravili sme pre vás kvíz, ktorý otestuje vaše znalosti filmových klasík. Aký dobrý je váš prehľad?
Osem prednášok vo vybrané piatky od 17. januára do 25. apríla, renomovaní slovenskí a českí egyptológovia a množstvo pútavých tém zo života starovekých Egypťanov.
Odhad ceny sa pohybuje medzi 100- až 200-tisíc eur.
Na hrady, zámky a ďalšie pamiatky v Česku v správe Národného pamiatkového ústavu (NPÚ) prišlo v roku 2024 celkovo 4 005 970 návštevníkov.