Straussova Elektra sa vrátila pod taktovkou dirigenta Juraja Valčuhu

Vo štvrtok a v piatok ponúkla Slovenská filharmónia návštevníkom Reduty dva výnimočné večery. Na programe bolo koncertné uvedenie jednoaktovej opery Elektra od Richarda Straussa.

Naštudovanie Elektry zverila Slovenská filharmónia do rúk
Juraja Valčuhu (v strede).
Naštudovanie Elektry zverila Slovenská filharmónia do rúk Juraja Valčuhu (v strede).
Autor: Ján F. Lukáš

Z operných diel tohto nemeckého neskororomantického velikána mohlo bratislavské publikum v poslednom desaťročí spoznať v Opere Slovenského národného divadla jeho Ariadnu na Naxe (2007) a Salome (2014), Elektra tu bola naposledy uvádzaná v rokoch 1980 až 1984 v réžii Miroslava Fischera.

Hoci príbeh antickej tragédie o krvavej pomste Elektry a jej brata Oresta za zavraždenie ich otca Agamemnóna (predlohou bola dráma Huga von Hofmannsthala, ktorý sa počnúc Elektrou stal Straussovým dvorným libretistom) doslova volá po scénickom naplnení, je to práve sila Straussovej hudby, čo z neho dokáže spraviť silný zážitok aj pri počúvaní.

Naštudovanie diela zverila Slovenská filharmónia do rúk Juraja Valčuhu, nášho azda najúspešnejšieho dirigenta mladšej generácie. Po svojom niekoľkoročnom pôsobení v Turíne sa pred niekoľkými mesiacmi ujal funkcie šéfdirigenta Teatro di San Carlo v Neapole. Jeho pravidelné návraty do Bratislavy sú vždy malým sviatkom. Naposledy tu dirigoval Philharmonia Orchestra London na Bratislavských hudobných slávnostiach.

Čítajte viac

Aj tentoraz sa mu podaril doslova zázrak, keď stihol skúšobný proces takého náročného diela, akým Elektra nepochybne je, zrealizovať za tri dni. Zásluhu na skvelom výsledku mala jeho schopnosť motivovať orchester k precíznej a sústredenej hre. Pri viac než sto minútach nepretržite plynúcej hudby to nie je vôbec jednoduchá úloha. Pod výsledok sa podpísal aj Valčuhov cit pre mieru dynamických kontrastov (strhujúce forte oproti mrazivým pianissimám).

Nemenej silným článkom večera bolo aj kvalitne zvolené sólistické obsadenie. Exponovaného partu Elektry sa bez zaváhania zhostila nemecká sopranistka Maida Hundeling, ktorá vnútorný vývoj postavy decentne podčiarkovala zmenou farebného ladenia svojich šiat. Skvelo jej sekundovala Mária Porubčinová v úlohe Chrysothemis, Denisa Hamarová ako Klytaimnestra, Peter Mikuláš ako Orest a Jan Vacík v úlohe Aegistha. Malé sólové postavy obsadili prevažne členovia spoluúčinkujúceho Slovenského filharmonické­ho zboru.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.