Festival v Benátkach ocenil maďarsko-slovenský film Vysvetlenie na všetko

Film Vysvetlenie na všetko, ktorý vykresľuje atmosféru rozdelenej krajiny, ktorá preniká do každodenného života ľudí, získal hlavnú cenu sekcie Orizzonti na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Ocenenie počas slávnostného večera osobne prevzal režisér filmu Gábor Reisz.

10.09.2023 16:00
Vysvetlenie na všetko Foto:
Snímka z filmu Vysvetlenie na všetko.
debata

Festival uviedol film v súťažnej sekcii Orizzonti, v svetovej premiére 1. septembra. O víťazoch spomedzi osemnástich súťažných filmov rozhodovali zástupcovia medzinárodnej poroty, taliansky režisér, scenárista a producent Jonas Carpignano, tuniská režisérka a scenáristka Kaouther Ben Hania, americký režisér Kahlil Joseph, francúzsky režisér a scenárista Jean-Paul Salomé a riaditeľka britských filmových festivalov Tricia Tuttle.

Medzinárodný filmový festival v Benátkach sa konal od 30. augusta do 9. septembra. Slovenským koproducentom filmu Vysvetlenie na všetko je Mátyás Prikler za spoločnosť MPhilms a vznikol aj vďaka podpore Audiovizuálneho fondu. Diváci ho v našich kinách uvidia na jar 2024.

„Som hrdý na to, že naša spoločnosť MPhilms a tým pádom aj Slovensko sa stalo koproducentom tohto vynikajúceho filmu. Režisér, Gábor Reisz veľmi kriticky, ale zároveň empaticky zobrazuje rozdelenú maďarskú spoločnosť. Verím, že sa na Slovensku k až takto rozdelenej spoločnosti nedopracujeme. Paradoxne slovenský Audiovizuálny fond je jediný fond, ktorý tento film podporil, lebo v Maďarsku nezískal žiadnu podporu“, hovorí slovenský koproducent filmu Mátyás Prikler.

Stredoškolák Ábel sa snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky Janky. Učenlivá Janka má však svoj vlastný objekt neopätovanej lásky, ženatého učiteľa dejepisu Jakaba, ktorý sa pred časom dostal do konfliktu s Ábelovým konzervatívnym otcom. Napätie v maďarskej polarizovanej spoločnosti nečakane vypláva na povrch, keď sa Ábelova maturitná skúška z dejepisu zmení na celonárodný škandál.

Rozkol v maďarskom národe je citeľný už roky, a to nielen v parlamente, ale aj v každodenných medziľudských vzťahoch na ulici. Pri príležitosti výročia vojny za nezávislosť z roku 1848 je v Maďarsku zvykom nosiť národnostný odznak zložený z farieb vlajky a jeho vnímanie sa stalo aj politickou otázkou. Národnostné odznaky vystavované nacionalistickou stranou počas straníckych podujatí a demonštrácií za posledných dvadsať rokov zmenili význam tohto symbolu.

Kým kedysi znamenal maďarskú nezávislosť a spriaznenosť s krajinou, dnes sa každý, kto ho nosí, považuje za zástancu národa, a kto ho nenosí, je proti nemu. Situácia v krajine sa natoľko vyhrotila, že žiadne nevinné stretnutie priateľov alebo rodiny sa nemôže uskutočniť bez toho, aby sa čoskoro nezvrhlo na diskusiu o tom, kto je na ktorej strane a v dôsledku toho sa ľudia čoraz menej zaujímajú o názory druhých, menej sú ochotní vypočuť si jeden druhého.

film PHOTOPHOBIA Europa-Cinemas-Label Čítajte viac Slovenský film Photophobia o ukrajinských deťoch v Charkove ocenili na festivale v Benátkach

„V roku 2020 stratila Univerzita divadelného a filmového umenia v Budapešti svoju autonómiu. Bola reorganizovaná podľa pokynov štátu, s čím profesori a študenti nesúhlasili. Mladí ľudia univerzitu zablokovali a udalosti nabrali stranícky charakter, hoci jediným cieľom študentov bolo, aby sa mohli zúčastňovať na autonómnom vzdelávaní. Ako filmár a bývalý študent univerzity som sa pripojil k ich boju a jedného dňa, cestou domov z demonštrácie, mi napadlo, že musíme hovoriť o situácii, ktorá nás obklopuje, a že každá forma umenia vrátane filmu by mala byť médiom, prostredníctvom ktorého sa to dá robiť. To ma podnietilo k hlavnej myšlienke filmu Vysvetlenie na všetko,“ hovorí režisér filmu Gábor Reisz.

Režisér spolu so svojou bývalou profesorkou a spoluautorkou scenára Évou Schulze v roku 2021 odštartovali vývoj filmu. Dôležitým aspektom počas procesu písania scenára bola snaha pochopiť a ilustrovať zámery a stratenosť ľudí na oboch stranách maďarskej spoločnosti a presvedčenie, že ak znova nedôjde k vzájomnej komunikácii, ani jedna zo strán nebude môcť rásť. Žiadosti o podporu filmu, spolu so žiadosťami mnohých ďalších úspešných a talentovaných filmárov však Maďarský národný filmový fond zamietol.

Film sa tvorcom nakoniec podarilo zrealizovať s nízkym rozpočtom vďaka maďarskej producentke Júlii Berkes, tímu sedemnástich mladých ľudí, ktorí boli mnohí na začiatku svojej kariéry a vďaka pomoci priateľov a rodiny. Nakrútili ho za dvadsať dní. Časť postprodukčných prác zabezpečila slovenská spoločnosť MPhilms, s podporou Audiovizuálneho fondu. Film Vysvetlenie na všetko bude mať slovenskú premiéru na jar 2024 a diváci ho uvidia v distribúcii spoločnosti Filmtopia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmový festival #film #Medzinárodný filmový festival v Benátkach #Vysvetlenie na všetko