Cenám OTO chýbali nápady

Slovensko pozná víťazov ankety Osobnosť televíznej obrazovky - OTO. Vyhlásili ich v sobotu 16. marca večer v priamom prenose v siahodlhom galaprograme na Jednotke. Televízia Markíza už druhý rok po sebe anketu ignorovala, hoci aj jej osobnostiam sa ušli ceny.

Monika Hilmerová
Z ceny pre najlepšiu herečku sa prvýkrát tešila Monika Hilmerová.
Autor:

„Šetrite potleskom, večer bude dlhý,“ upozorňovali už na začiatku moderátori Adela a Sajfa. A mali pravdu. Napriek tomu, že boli v zásade príjemnými a občas aj vtipnými spoločníkmi, trojhodinový večer sa vliekol.

Vykradnuté dokrútky

Program otvorila dokrútka zo Smrtonosnej pasce 5, v ktorej sa manželia Lelkesovci ťahali za prsty s Bruceom Willisom. Zlá a zbytočne dlhá reklama na zlý film. V ďalších dokrútkach, ktoré program spestrovali, chýbali nápady. Respektíve, scenárista Ján Gordulič si ich „požičal“ či už zo seriálu IT Crowd, z reklám alebo z kedysi populárnych doslovne otitulkovaných videí na youtube. To všetko sme už videli a lepšie spracované. Prečo musí veľký televízny šouprogram na Slovensku vždy kradnúť nápady zo zahraničia? Vlastné nápady sa už nenosia?

Počas večera sa odovzdávali ceny v 17 kategóriách. Najviac – tri z nich – získal komentátor Marcel Merčiak. Zvíťazil nielen v novovytvorenej kategórii určenej športovým komentátorom, ale odniesol si aj Absolútneho Ota, čo znamená, že diváci mu poslali najviac hlasov spomedzi všetkých ocenených. Prvú cenu mu odovzdával Karol Polák, ktorého vystúpenie malo šmrnc.

Naopak, zbytočná bola dokrútka. Trojica nominovaných „komentovala“ scény zo známych hraných filmov. Vtipné to nebolo a ťažko povedať, aký má zmysel naťahovať program tým, že najskôr v dokrútkach predstavíme nominovaných a potom príde niekto, kto opäť predstaví nominovaných. Dramaturgické faux pas, ktoré sa počas večera opakovalo viackrát a program zbytočne naťahovalo.

O čosi lepšie bola na tom hudobná dramaturgia. Jana Kirschner a vokálne sexteto a capella – konečne niečo, čo sme ešte nevideli a nepočuli. Rovnako oživením bolo vystúpenie dua Gipsy Čhave. Ich „senzusácku“ prerábku Rytmusovej Zlatokopky síce už väčšina ľudí počula na internete, ale ich vystúpenie s novými verziami pesničiek nominovaných speváčok bolo príjemným osviežením večera.

Ceny odovzdávali osobnosti

Oceniť treba aj to, že ceny víťazom odovzdávali osobnosti a nie celebrity. Karol Polák, Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Laco Lučenič či Marián Labuda sú presne tými autoritami, ktoré cene dodajú svojím menom určitú váhu.

Programom roka sa už druhýkrát po sebe stal charitatívny projekt Srdce pre deti, zábavnou reláciou roka je Partička. „My sme tu taká pietna spomienka na zosnulú reláciu,“ glosovala Petra Polnišová cenu pre reláciu, ktorá sa už prestala nakrúcať. „Tak asi to nebolo bohviečo, keď to zrušili,“ kontrovala jej Adela Banášová.

Najlepším seriálom je podľa hlasovania divákov Panelák, najlepším hercom Ján Koleník a herečkou Monika Hilmerová. Medzi spevákmi sa z ceny OTO tešili Miroslav Žbirka a Celeste Buckingham.

Do siene slávy, v ktorej sú už Jozef Kroner, Ladislav Chudík, Eva Krížiková či Mária Kráľovičová, uviedli tento rok Magdu Pavelekovú. Viditeľne dojatú herečku priviezli na vozíku. Na pódium sa podľa vlastných slov vrátila po ročnej prestávke a sľúbila, že na budúci rok príde uviesť do Siene slávy ďalšiu osobnosť obrazovky.

Výber z víťazov ankety OTO 2012

Moderátor zábavných programov: Andrej Bičan (RTVS)

Spevák: Miro Žbirka

Speváčka: Celeste Buckingham

Herec: Ján Koleník

Herečka: Monika Hilmerová

Herecký televízny objav roka: Ján Jackuliak

Seriál roka: Panelák (TV JOJ)

Zábavný program: Partička (TV Markíza)

Program roka: 2012 Srdce pre deti (TV JOJ)

Sieň slávy: Magda Paveleková

Absolútny OTO: Marcel Merčiak (RTVS)

Súvisiace články:

Isabelle Huppert

Recenzia: Keď musíš žiť svoj život

27.03.2017 14:00

Päťdesiatnička Nathalie Chazeauxová (Isabelle Huppert) je profesorka filozofie, ktorá o veľkých myšlienkach nielen prednáša, ale snaží sa nimi riadiť aj v živote.

Bibiana Beňová

Dokumentaristka Bibiana Beňová mapuje cez fabriky naše dejiny

27.03.2017 09:00

Návštevníci Febiofestu mohli začiatkom marca ochutnať prvý diel z pripravovaného televízneho cyklu Budujeme Slovensko. Dokumentaristka Bibiana Beňová v ňom cez príbehy šiestich opustených tovární skúma slovenskú históriu.

Jake Gyllenhaal

Jake Gyllenhaal ako anarchista bojujúci proti Islamskému štátu

25.03.2017 09:00

Americký herec Jake Gyllenhaal sa predstaví v dráme o Američanoch, ktorí v Sýrii bojujú proti teroristickej organizácii Islamský štát (ISIS).

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.