Matej Mináč a Patrik Pašš dostali Medailu Raoula Wallenberga

Dvojicu ocenili za prácu na projektoch spojených so zosnulým Nicholasom Wintonom.

Režisér Matej Mináč so sirom Nicholasom Wintonom, ktorému venoval aj svoj najnovší film Nickyho rodina. Vo štvrtok snímka vstúpi do slovenských kín.
Režisér Matej Mináč so sirom Nicholasom Wintonom na archívnej snímke.
Autor:

Strihač a producent Patrik Pašš a režisér Matej Mináč si v utorok na Švédskom veľvyslanectve v Prahe prevzali Medailu Raoula Wallenberga. Cenu im odovzdali Jill Parry Blonsky z Med­zinárodnej nadácie Raoula Wallenberga a veľvyslankyňa Švédskeho kráľovstva Viktoria Li. Dvojicu si uctili za prácu na projektoch spojených so zosnulým Nicholasom Wintonom, ktorý pred vypuknutím druhej svetovej vojny zachránil stovky prevažne židovských detí z Česka a Slovenska. Na pražskej slávnosti sa zúčastnili aj všetky žijúce „Wintonove deti“ z Českej republiky. Dvojici zablahoželali aj veľvyslanec SR v Prahe Peter Weiss, generálny riaditeľ Českej televízie Peter Dvořák alebo riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák. Meda­ilu udeľujú na počesť švédskeho diplomata a humanitárneho pracovníka Raoula Wallenberga, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil desaťtisíce Židov z Maďarska. 

Pašš a Mináč zorga­nizovali v roku 1998 na rovnakom mieste v Prahe prvé stretnutie Wintona a zachránených detí. „Wintonov príbeh šíri vírus dobra po celom svete. Toto ocenenie nie je pre mňa a Patrika Pašša, ale pre všetkých, ktorí nám pomohli posolstvo Nicholasa Wintona zachytiť vo filmoch. Im patrí naše veľké poďakovanie,“ uviedol Matej Mináč. „Ocenenie prijímam s veľkou pokorou a vďačnosťou. Patrí všetkým ľuďom, ktorých myšlienka ľudskosti a slušnosti inšpiruje k vlastnému konaniu,“ vyjadril sa Patrik Pašš. Filmársku dvo­jicu inšpirova­la činnosť Angličana Nicholasa Win­tona pri tvorbe oceňovaných snímok Všichni moji blízcí (1999), Nicholas G. Winton – Sila ľudskosti (2002) a Nickyho rodina (2011).  

Masaryk

Filmové premiéry: Ospevovaný Karel Roden ako Masaryk aj pohľad na terorizmus v snímke Nocturama

23.03.2017 16:00

Od štvrtka 23. marca si diváci v slovenských kinách môžu pozrieť francúzsku snímku Začať odznova, oceňovaný film Masaryk či sci-fi príbeh Život.

Mustangy

Televízne tipy Pravdy: Dokument o tom, že svet má stále nádej aj slávne Mustangy s Marilyn Monroe

23.03.2017 14:00

Nenechajte si ujsť to najlepšie z televíznych programov od 23. do 30. marca. Televízne tipy pre vás vybrala Helena Dvořáková, redaktorka Magazínu Pravdy.

Karel Roden Masaryk

Recenzia: Svetový Masaryk je náš

23.03.2017 12:00

Masaryk je aj napriek výhradám skvelým dôkazom, že východoeurópska filmová produkcia za Hollywoodom v ničom zaostáva a slovenský divák má ďalší dôvod odísť z kina nielen spokojný, ale aj hrdý.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.